Teljesítménytúrák nyomában
- Dátum: 2020.03.10., 03:52
- Martinka Dia
- állóképesség, babgulyás, benevez, biciklizés., cél, család, csapat, csavarog, díjazás, ellenőrzőpont, élmény, érem, futás, gyalogol, gyönyörű, helyszín, idő, igazolás, jelvény, kikapcsolódás, kitűző, lehetőség, lista, madárcsicsergés, magány, Mecsek, mozgás, naptár, népszerű, nevezés, oklevél, pecsét, sáros, sport, szabadtéri, tablet, teljesít, teljesítménytúra, térkép, TTT, túra, útvonal, világháló, wifi, Zselic
Kezdjük ott, hogy mi is az a TTT? A teljesítménytúra egy remek sportolási és kikapcsolódási lehetőség, Magyarországon 1981 óta létezik. A célként meghatározott távunkat - mely a 4 km-től kezdve bármennyi lehet, akár 50-60 vagy netán 80-130 km is- , a kijelölt útvonalon, térkép és jelek segítségével a megadott idő alatt legyalogolhatunk, vagy lebiciklizhetünk. A teljesítést sok helyen menetközben az ellenőrzőpontokon megkapott pecséttel kell igazolni, a díjazás pedig általában oklevél és jelvény, kitűző vagy érem, esetleg egy tál babgulyás a célban.
Mikor először kitaláltam, hogy a családdal benevezünk egy ilyen teljesítménytúrára, - 6km-re-, a nagyfiam elégedetlenkedéssel fogadta, hiszen ő inkább elvonult volna egy tablettel a kezében a szobájába hétvégén, én pedig ebben biztos voltam, ezért is éreztem, hogy mennyire jó ötlet ez a program. A kisebbik fiam nagyon élvezte, túrabotjával énekelgetve, halandzsázva menetelt a kijelölt ösvényen, a nagyfiam pedig az első két km után már - beletörődve tablet és wifi mentes programunkba -, kellő alkalmazkodással követett minket.
A kirándulás gyönyörű volt a Mecsekben, melyet később több szervezett túra is követett a naptárunkban, legutóbb a Zselicben csavarogtunk, ahol szintén teljesítménytúrán vettünk részt.
Az idő olykor kegyes, máskor esősebb és csupa sár minden, de ez nem von le semmit az élményből, sőt! A kisgyerek örül, ha végre legálisan összekenheti magát, a szüleivel együtt.
Teljesítménytúrán bárki részt vehet, nem kell tagnak lenni semmilyen egyesületnél, de aki kedvet kap ehhez, szívesen fogadják. Sok esetben van helyszíni nevezés, tehát ha aznap reggel dönt úgy a család, hogy kirándul, megteheti helyszíni nevezéssel a túrák többségénél.
Azt tapasztaltam, hogy az elmúlt évtizedekben hazánkban egyre népszerűbbé váltak a futóversenyek, a teljesítménytúrák, ahol egyszerre élvezhetjük a szabadtéri sportolás frissességét a fizikai állóképességünk próbatételével. A világhálón számos nyilvános lista áll rendelkezésre, én már ki is néztem a jövő hetit magunknak és a szüleimnek is megemlítettem, akik egyelőre nem értették, mi ez az egész, de majd hamarosan rábeszélem őket is egy rövidebb távra.
Szinte minden hétvégén rendeznek teljesítménytúrákat, többet is, csak kiválasztjuk a túranaptárból a nekünk tetszőt és már indulhatunk is. Apropó indulás… hogyan, miben.
A túrázás, erdőjárás egy közepesnek mondható távon nem igényel különleges felkészülést, legyen egy jó túracipőnk és öltözködjünk rétegesen, legyen a táskánkban szúnyog-illetve kullancselleni rovarriasztó, esőkabát és ne felejtsük otthon a szendvicseket, mint mi a múltkor.
Miért jó egy túra? Mit tud adni egy kirándulás?
Ha kell, akkor csapattal együtt egy remek közös programot, ha pedig az kell, akkor békés magányt és madárcsicsergést, gyönyörű tájakat, kikapcsolódást, mozgást. Nem gondolom drágának a nevezéseket, hiszen a futóversenyekhez képest egy teljesítménytúra 1000-2000Ft körüli összegért már nevezhető.
A túra teljesítéséért oklevél, kitűző jár, a frissítőpontokon müzliszelet, nápolyi, csoki, gyümölcs vár, a célban sokszor melegétel, vagy zsíroskenyér lila hagymával.
Léteznek kerékpáros teljesítménytúrák is, ha valakit ez jobban motivál.
Reméljük kedvet kaptál kicsit felrázni a párodat, családodat, gyermekedet és találkozunk valamelyik teljesítménytúrán.
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?