Teljesítménytúrák nyomában
- Dátum: 2020.03.10., 03:52
- Martinka Dia
- állóképesség, babgulyás, benevez, biciklizés., cél, család, csapat, csavarog, díjazás, ellenőrzőpont, élmény, érem, futás, gyalogol, gyönyörű, helyszín, idő, igazolás, jelvény, kikapcsolódás, kitűző, lehetőség, lista, madárcsicsergés, magány, Mecsek, mozgás, naptár, népszerű, nevezés, oklevél, pecsét, sáros, sport, szabadtéri, tablet, teljesít, teljesítménytúra, térkép, TTT, túra, útvonal, világháló, wifi, Zselic
Kezdjük ott, hogy mi is az a TTT? A teljesítménytúra egy remek sportolási és kikapcsolódási lehetőség, Magyarországon 1981 óta létezik. A célként meghatározott távunkat - mely a 4 km-től kezdve bármennyi lehet, akár 50-60 vagy netán 80-130 km is- , a kijelölt útvonalon, térkép és jelek segítségével a megadott idő alatt legyalogolhatunk, vagy lebiciklizhetünk. A teljesítést sok helyen menetközben az ellenőrzőpontokon megkapott pecséttel kell igazolni, a díjazás pedig általában oklevél és jelvény, kitűző vagy érem, esetleg egy tál babgulyás a célban.
Mikor először kitaláltam, hogy a családdal benevezünk egy ilyen teljesítménytúrára, - 6km-re-, a nagyfiam elégedetlenkedéssel fogadta, hiszen ő inkább elvonult volna egy tablettel a kezében a szobájába hétvégén, én pedig ebben biztos voltam, ezért is éreztem, hogy mennyire jó ötlet ez a program. A kisebbik fiam nagyon élvezte, túrabotjával énekelgetve, halandzsázva menetelt a kijelölt ösvényen, a nagyfiam pedig az első két km után már - beletörődve tablet és wifi mentes programunkba -, kellő alkalmazkodással követett minket.
A kirándulás gyönyörű volt a Mecsekben, melyet később több szervezett túra is követett a naptárunkban, legutóbb a Zselicben csavarogtunk, ahol szintén teljesítménytúrán vettünk részt.
Az idő olykor kegyes, máskor esősebb és csupa sár minden, de ez nem von le semmit az élményből, sőt! A kisgyerek örül, ha végre legálisan összekenheti magát, a szüleivel együtt.
Teljesítménytúrán bárki részt vehet, nem kell tagnak lenni semmilyen egyesületnél, de aki kedvet kap ehhez, szívesen fogadják. Sok esetben van helyszíni nevezés, tehát ha aznap reggel dönt úgy a család, hogy kirándul, megteheti helyszíni nevezéssel a túrák többségénél.
Azt tapasztaltam, hogy az elmúlt évtizedekben hazánkban egyre népszerűbbé váltak a futóversenyek, a teljesítménytúrák, ahol egyszerre élvezhetjük a szabadtéri sportolás frissességét a fizikai állóképességünk próbatételével. A világhálón számos nyilvános lista áll rendelkezésre, én már ki is néztem a jövő hetit magunknak és a szüleimnek is megemlítettem, akik egyelőre nem értették, mi ez az egész, de majd hamarosan rábeszélem őket is egy rövidebb távra.
Szinte minden hétvégén rendeznek teljesítménytúrákat, többet is, csak kiválasztjuk a túranaptárból a nekünk tetszőt és már indulhatunk is. Apropó indulás… hogyan, miben.
A túrázás, erdőjárás egy közepesnek mondható távon nem igényel különleges felkészülést, legyen egy jó túracipőnk és öltözködjünk rétegesen, legyen a táskánkban szúnyog-illetve kullancselleni rovarriasztó, esőkabát és ne felejtsük otthon a szendvicseket, mint mi a múltkor.
Miért jó egy túra? Mit tud adni egy kirándulás?
Ha kell, akkor csapattal együtt egy remek közös programot, ha pedig az kell, akkor békés magányt és madárcsicsergést, gyönyörű tájakat, kikapcsolódást, mozgást. Nem gondolom drágának a nevezéseket, hiszen a futóversenyekhez képest egy teljesítménytúra 1000-2000Ft körüli összegért már nevezhető.
A túra teljesítéséért oklevél, kitűző jár, a frissítőpontokon müzliszelet, nápolyi, csoki, gyümölcs vár, a célban sokszor melegétel, vagy zsíroskenyér lila hagymával.
Léteznek kerékpáros teljesítménytúrák is, ha valakit ez jobban motivál.
Reméljük kedvet kaptál kicsit felrázni a párodat, családodat, gyermekedet és találkozunk valamelyik teljesítménytúrán.
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Idén is lesz Mikulásgyár!
November 29. és december 21. között megrendezik ismét programjaikat a Mikulásgyár dolgozói, szervezői, hogy segítsenek a rászoruló gyerekeken!
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?
Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
Őszi DIY projektek: otthoni dekorációk
Ahogy az őszi hónapok beköszöntenek, a természet egyre színesebb árnyalatokban ragyog, és a hűvösebb időszak is lehetőséget ad arra, hogy a lakásunkat melegebbé, hangulatosabbá tegyük. Ebben a cikkben olyan egyszerű, mégis nagyszerű DIY ötleteket nézhetünk meg, amelyekkel tökéletes dekorációkat készíthetünk a hűvös időszakra.
Gardróbrendezés: őszből a télbe
Az évszakváltásokkal általában együtt jár egy kisebb számvetés is, legyen az jelen helyzetben egy jól átgondolt gardróbrendezés. Mivel az időjárás egyelőre nincs összhangban a naptárral – és valószínűleg már sohasem lesz a régi ‒, így a nagy ősz végi szekrénypakolásra ott van számunkra az egész december és az ünnepi időszak.