A kevesebb több!
- Dátum: 2020.02.26., 01:35
- Martinka Dia
- edzés, edzésterv, egészség, egyensúly, ékszer, esztétikus, fáradt, felborul, fizikai aktivitás, hormonháztartás., hormonrendszer, idegrendszer, immunrendszer, izomhúzódás, kevesebb, kimerült, kortizol, lakberendezés, lustul, pihenőnap, pszichés, regeneráció, rekreáció, ruha, sérülés, smink, stresszhormon, szakember, személyi edző, szervezet, teljesítmény, testépítő, több, túledzés, túlpörget, túlterhel, túltol, viselet
Ez igaz az élet sok területére, a sminkre, ruházatra, ékszerviseletre, lakberendezésre, hiszen ha túlzásokba esünk, vissza tetszőleg hat, „túl sok” lesz, vagy már nem esztétikus, vagy nem tesz jót. Ugyanez elmondható az edzésről is.
Mi is az a túledzés? A túledzés egy folyamat, nem pedig egyetlen túlpörgetett edzés következménye. Ha folyamatosan túlterheljük az ideg-, az immun- és a hormonális rendszerünket, akkor hamar csatlakozhatunk a túledzettek táborához.
Sajnos sokan képtelenek elszámolni a lelkükkel, ha pihenőnapot tartanak, úgy érzik ellustultak, vagy nem ehetnek annyit, esetleg pszichésen megviseli őket egy-egy edzésmentesebb nap, pedig a szakemberek, testépítők, személyi edzők nem győzik folyamatosan ismételni, hogy a pihenőnapok alatt fejlődnek az izmok, ergo a túltolt edzéssel pont az ellenkező hatást érjük el az izmosodás terén, meg még egy sor negatívumot okozunk magunknak.
A test is jelzi, mikor van szüksége pihenésre! A férjem mindig azt mondja, mikor nem akarom meghallani, hogy pihenjek, hogy a szervezet és a test is sokkal jobban reagál egy edzésre a pihenőnapot követve, sokkal jobb teljesítményre vagyunk képesek, mint egy kimerült, fáradt test esetében, amikor alig megy pl. a futás. Arról nem is beszélve, hogy ha a fizikai aktivitás és a pihenés egyensúlya felborul, bizony annak a szervezetünk látja kárát, hormonrendszerünk, immunrendszerünk, egészségi állapotunk.
A sérülések veszélye pedig még nagyobb, talán ezzel lehet legjobban hatni a maximalista sportolókra, akik nehezen engednek maguknak pihenőt, hogy ha meghúzódik egy izom, vagy netán elszakad egy achilles ín és még sorolhatnám, akkor a felépülés és teljes regeneráció akár hosszú hónapokat is igénybe vehet, ami nagy kiesés a felkészülésben, s már ezért sem érdemes megkockáztatni azt, hogy félvállról vegyük a kötelezően javasolt rekreációs időszakot.
Minél jobban túlhajtjuk magunkat, annál tovább kell majd regenerálódni és gyógyulni mozgás nélkül. Egy sportolónak, igazi sajtkukacnak, maximalistának, hiperaktív örökmozgónak ez ugye, hogy mennyire nem éri meg?
Amikor a hormonháztartásunk megfelelően működik, figyelünk az edzésre, táplálkozásra és pihenésre, a súlyvesztés is zökkenőmentesebben megy, túledzés hatására azonban megnő a kortizolszint (kortizol=stresszhormon) és minden másképp fog működni, vagy éppen nem működni, fokozva az inzulinrezisztencia és a zsírlerakódás esélyét.
Ez mind a túledzés káros hatásainak a számlájára írható, s még nem is értünk a hosszú sor végére.
A regeneráció legfontosabb része az alvás, az elegendő 7-8 óra alvás, enélkül nem megy tovább egészségesen a gépezet. A pihenés ugyanolyan fontos része az edzésprogramnak, mint a rendszeres mozgás. Nem maradsz le semmiről, ha ma pihensz.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!