Élelmiszerek a kellemetlen szájszag ellen
- Dátum: 2020.01.21., 17:58
- Udvari Fanni
- fogápolás, fogkő, fogselyem, illat, száj, szájhigiénia, szájszag, szájüreg
Négyből egy szájszag pszichés eredetű
Érdemes megjegyezni, hogy az esetek mintegy negyedében inkább pszichés probléma áll a háttérben, nem pedig valódi kellemetlen szájszag. Sokan úgy vélhetik, hogy büdös a leheletük, annak ellenére, hogy ezt nem támasztja alá semmi, például egy őszinte ismerős objektív véleménye.
A halitofóbiának nevezett tünetegyüttes a rossz szájszagtól való kóros félelem, mely akár szorongást, depressziót, a szociális kapcsolatoktól való indokolatlan rettegést is okozhat. Ilyen esetben nemcsak a szájhigiéniás szokások megváltoztatására, de pszichológus segítségére is szükség van a félelmek feloldásához.Lehet, hogy túl sok a stressz az életünkben, ez ugyanis többek között szájszárazsággal is jár, a szájszárazság pedig rossz leheletet okoz. Ilyenkor az ivás vagy egy cukormentes rágógumi segíthet. Egy másik ok lehet a nyálkő, ami a nyálmirigyek leggyakoribb megbetegedése és összetétele a fogkőéhez hasonló. Sebészeti úton eltávolítható, és így a rossz lehelet is megszüntethető. Noha azt gondolnánk, hogy a szájvíz éppen a friss leheletért felelős, egyes típusai pont fordítottan működhetnek, a bennük található alkohol ugyanis blokkolhatja azoknak az antidiuretikus hormonoknak a felszabadulását, melyek a vízvisszatartást fokozzák a vesében. Így aztán a szervezetünk és a szájunk kiszárad, ami megint rossz lehelethez vezet. Ennek elkerülése érdekében válasszunk alkoholmentes szájvizet.
Lássuk, hogyan is tudjuk megszüntetni a kellemetlen szájszagot?
Naponta kétszer 2-3 percig mosd meg fogad és nyelved!
Használj fogselymet naponta legalább 1 alkalommal!Igyál naponta legalább 2-3 liter folyadékot, hogy frissen tarthasd a leheleted.
Étkezéseket követően használj cukormentes rágógumit, hogy visszaállíthatsd a szájüreged PH értékét!
Fogyassz magas rosttartalmú zöldségeket! Mint például zeller, répa vagy petrezselyem, melyeknek magas rosttartalma elősegíti a szájüreg tisztulását.
Használj felváltva több típusú fogkefét! Tegyen fogkeféjére pár csepp borsmenta-, vagy teafa olajat!
Alapvető, hogy a megfelelő szájhigiéniának, a fogak és a szájüreg állapotának, illetve az esti fogmosásnak komoly szerepe van abban, hogy milyen lesz a reggeli lehelet, fontos azonban, hogy ne csak fogat moss este, de lehetőleg használj fogselymet, illetve nyelvtisztítót is. Hatékony lehet az is, ha elektromos fogkefére váltasz.
A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.