Menü

Zene, mint hangulatjavító

Egy új kutatás szerint napi minimum 1 óra zenehallgatás jó hatással van az egészségünkre. A zene központi szerepet tölt be az életünkben, számos dologra gyógyír. Hangulatjavító, stresszcsökkentő. Mit jelent ez pontosan?

A zene lehet nyugtató, feszültséglevezető, vagy felpörgető, vigasztaló vagy felvidító, relaxáló, esetleg motiváló.

Kutatók szerint a boldogság érzését a popzene tudja leginkább kiváltani, a klasszikus zene segítségével például relaxálhatunk, a rock dübörgése pedig a haragot enyhíti és lehetne folytatni a sort, egy azonban biztos: a zene jót tesz a testnek.

A hangok olyanok, mint valamilyen terápiás eszköz kellékei: a dallamok, ritmusok, jó hatással vannak a szívre, az idegekre, a fájdalom csillapítására.

A zene központi szerepet játszik, hiszen hallgatjuk az autóban, a munkahelyen, otthon, edzőteremben, futás közben, házimunka mellett, sokszor élünk a zene adta hangulatjavítás lehetőségével.

A zene nemcsak megnyugtat vagy felkavar, hanem sokszor komplett terapeutás kezelések épülnek dallamra és ritmusra, szakemberek sikerrel alkalmazzák.

Zenei hallásunk összefügg szociális és érzékenységünkkel és értelmi intelligenciánkkal is, hiszen a zene az ember személyiségének érzelmi oldalát fejleszti, gazdagítja.

Régebben – még a magnókazettás korszakban - hallgattam relaxációs zenét, aztán ez elmaradt, pedig a relaxációs dallamoknak számtalan kedvező hatása van.

A relaxációs zene csökkenti a stresszt. Hatására lassul a szívverés, a légzés, megnyugszunk, levezetjük a stresszt. Fokozza a koncentrációt. Erre a természet hangjai a leginkább alkalmasak. Csökkenti a fájdalomérzetet. A relaxációs zene hallgatása közben endorfin hormonok termelődnek, ez pedig csökkenti a fájdalomérzetet. Javítja az agy működését, kedvezően hat a szívünkre, a relaxálás csökkenti a vérnyomást, boldogsághormonok szabadulnak fel, könnyen megtanulhatunk meditálni és ettől nyugodtabbnak érezzük magunkat.

Már napi 60 perc zenehallgatás is gyors, hatásos javulást eredményez, például a tanulásban, a nyugodt alvásban, a stresszkezelésben.

A zene nemcsak egy agyi területre hat, hanem az összesre: a mozgásért, az érzelmekért és a kreativitásért felelős részekre is.

Érdekesség, hogy a zenehallgatás nemcsak ránk, emberekre hat jótékonyan, hanem az állatokra, például a kutyákra is.

Nálunk a suliban nincs iskolarádió, azonban karácsony előtt beszöktem a stúdióba és karácsonyi zenéket játszottam a szünetekben, 4-5 napig az ünnepek előtt. Egész más volt az iskola hangulata, s mivel a zene közösségalkotó hatással is bír, bevezetném több iskolába is a zeneterápiát, zeneoktatást.

Neked melyik a kedvenc zeneszámod?

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.