Menü

Mire jó a zeneterápia?

Lelki problémák esetén zeneterápiával igen jó eredmények érhetőek el autista, skizofrén illetve magatartási zavarokkal küzdő gyermekeknél, valamint felnőtteknél. De mire jó a zeneterápia? S kik a zeneterapeuták? Orvosok, akik zenével gyógyítanak, vagy zenészek, aki mellesleg orvosként is praktizálnak?

Ha a zeneterápia fogalmát kutatjuk, a következő kifejezésekkel találkozhatunk a definíciót olvasva: elősegíti a kommunikációt, tanulást, önkifejezést, terápiás hatást gyakorol több fejlődési területen, segíti saját érzelmeinek jobb megértését, a nem tudatosult lelki tartalmak megélését és feldolgozását, valamint a sérült funkciókat helyreállítását és még egy sor jótékony tulajdonsággal bír.

Ma már léteznek úgynevezett szocioterapeuták, művészetterapeuták, akik szerint a zeneterápia nagyon hatásos olyan esetekben, amikor a szóbeli kifejezőkészség valamilyen lelki folyamat kapcsán sérült.

A felnőtteknél alkalmazott zeneterápia történhet egyénileg, vagy csoportban, lehet aktív és passzív. Aktív terápia során a betegek ritmushangszereket kapnak, és ezen játszhatnak, egyéni terápia esetén pedig a terapeuta „válaszol” a dallamokkal, így zenei párbeszéd alakulhat ki, amelyet a megélt érzelmek megbeszélése követ. Passzív terápia esetén a páciens és terapeuta meghallgatnak együtt egy zenei művet, és ezután vitatják meg az érzelmeket.

Különböző problémáikra a gyerekeknél is alkalmazható a zeneterápiás megoldás, cél az, hogy a gyerekek odafigyeljenek egymásra. Passzív zeneterápia során a csoport zenét hallgat, majd a terapeuta megkéri a gyerekeket, rajzolják le az érzéseket, melyeket a zene hallgatása közben átéltek. Szorongásokat old fel, ki nem mondott érzéseket hoz felszínre, félelmektől szabadíthatja meg őket, s nem utolsó sorban a zenét is megkedvelhetik.

A zeneterápiás foglalkozások segítik a gyermekek harmonikus fejlődését, színesedő kommunikációját. Nagyon hatásos az élet korai szakaszában, amikor még beszéd nem alakult ki, vagy valamiért elakadt a gyermeknél, de a szorongásos zavaroknál, alvásproblémáknál, is eredményes. A zenélés egyfajta szavak nélküli kommunikáció, segíti a kapcsolatteremtést, s kicsit bátrabbá teszi a félénk, visszahúzódó csöppségeket. Számos tanulmány bizonyítja, hogy a zene rezgései pozitív hatásokat váltanak ki a szervezetben.

A zeneterápia nem csupán és kizárólag klasszikus zenével működik, bármilyen zenét hallgathat a páciens, amit szeret, de tény, hogy a komolyzene valamiért célra vezetőbb.

A zeneterápia időseknél is segít, mivel az Alzheimer-kórban és demenciában szenvedő betegek tüneteit is enyhíti, ugyanis a zenehallgatás pozitív hatással van a beteg agyának működésére. Különösen akkor hatásos, ha a páciens valami olyat hall, amit fiatalabb korában is hallgatott már, mert ezek az emlékek beágyazódtak az agyába. Olykor igen súlyos sérültek is képesek visszanyerni a képességüket, hogy felismerjék és élvezzék régi dalaikat.

Záró gondolatot próbálok megfogalmazni, miközben a „Valahol Európában: A zene az kell” híres musicalének dallamait dúdolom. „Lehet egy dal, vagy ritmus, vagy zaj, egy árva hang, egy jel. A zene az kell, hogy ne vesszünk el, hogy mégse adjuk fel! Mert a jó, a rossz csak szó, olyan, ami sokszor változó, de egy ismerős hang, az megmarad, máris érzed, hogy védve vagy, a dal egy biztos hely!”

A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.

Mit rejt egy energiaital? A koffein hatása a fiatal szervezetre

Egyre inkább köztudott, hogy az üdítők világa vonzza a kamaszokat. A 2024-es magyarországi korhatárosítás, amely nemrégiben lépett életbe megtiltotta az energiaitalok árusítását 18 év alattiaknak, bizonyos feltételek mellett. A döntést sokan felesleges szabályozásnak, mások bölcs lépésnek tartják. Azonban az biztos, hogy a koffeinen túl más adalékanyagok is veszélyt jelentenek. Ugyanis a serkentő löttyök tömkelege nem csak tömény erő dobozba zárva, hanem komplexebb termékek sokasága.

A mesterséges intelligencia használatának előnyei és hátrányai

A mesterséges intelligencia-rendszerek legtöbbje biztonságos és hasznos, növeli a hatékonyságot és költségmegtakarítást tesz lehetővé, egyes rendszerek ugyanakkor kockázatokat is hordoznak magukba, ezért ezek szabályozást igényelnek.

Miért jó, ha van nyelvvizsgánk

Egy nyelvvizsga megszerzése számos előnnyel jár, mind az egyéni életben, mind a szakmai karrierben. A nyelvvizsga igazolja a nyelvtudásodat, ami növeli a munkavállalási esélyeket, lehetőséget ad a továbbtanulásra külföldön, és javítja a kommunikációs készségeidet a mindennapi életben is.

Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?