Feltétlenül kell a gyereknek insta profil?
- Dátum: 2019.11.22., 04:51
- Martinka Dia
- baba, digitális, facebook, felelősségteljes, fénykép, fiók, fotó, gyerek, insta, kontroll, korhatár, közösségi oldal, magánügy, magánügy., népszerű, net, pedofil, poszt, profil, telefon, tiszteletben tart, újszülött, veszély, világháló
Nyilván tudom, hogy a legnépszerűbb közösségi oldalak használata korhatárhoz kötött, azonban ez könnyen kijátszható (bár ezt nem javaslom), hogy felkerülhessen a kiskorú profilja, fiókja a világhálóra, de miért is? Vagy ha már itt tartunk, tovább megyek: muszáj digitális családdá válnunk és annyi képet kiposztolnunk?
Tudom, hogy ami nincs a fészen, az nem is létezik, meg se történik és más gyereke is fent van, nehogy az enyém lemaradjon… de mégis, felelősségteljes döntés – kérdezem – feltenni a gyermekeinkről azt a rengeteg fotót a közösségi oldalakra? Kiszolgáltatni másoknak? Mi értelme van annak, hogy az újszülöttnek email-címe, fész- és insta-profilja legyen?
Ami felkerül egyszer a világhálóra, az bizony örökre ott is marad. Ezt a mondatot jól feejmbe véstem egy előadás kapcsán és szívesen leírnám háromszor ide egymás után. Azokat a kisgyerekes fotókat - pláne meztelenül a babakádban – amiket (a gyermek személyiségi jogait sértve) felteszünk e netre, mert annyira cuki, örökségként át is adjuk a gyermekeinknek, ami később kellemetlen lehet számukra, vagy ami a nagyobb veszély: kiszolgáltatjuk őket idegeneknek, roppant nagy veszélynek tesszük ki őket. Azokat a fotókat már soha többé nem tudjuk letörölni.
A gyerekünknek is van magánügye, van joga az intim szférához és ez a digitális világra is vonatkozik! Nem szabad kiszolgáltatni őt a világhálón és később sem szabad kontroll nélkül „ott felejteni” a tablet, laptop, mobiltelefon előtt, szabadon „kószálva” a digitális világban.
Figyeljük a gyerekeinket, amikor videót néznek vagy játszanak, a nagyobbak pedig ne a szobájukban egyedül használják az internetet, ahol nem tudunk rájuk odafigyelni.
Nem egyszer láttam, hogy a gyerek kérte, hogy ne fotózzák, mert nem akart facebook sztár lenni és nem szerette a rá irányított telefonokkal készített videokat sem, a szülők pedig erőltették! Ha a gyerek azt kéri, ne fotózzuk, vagy ne osszunk meg róla képet, akkor ezt maximálisan tartsuk tiszteletben, azt meg pláne, hogy más szülő gyermekéről engedély nélkül nem osztunk meg fotókat. Alap.
Sose értettem azokat a szülőket, akik meztelen fényképeket tesznek fel a netre a gyerekeikről. Egy percre se felejtsük el, mekkora veszélynek tesszük ki ezzel a gyerekeinket, ezért semmi keresnivalója nincs a világhálón a meztelen babafotóknak! Magunkról sem teszünk ki fürdőkádas képet, sem olyat, amin meztelenek vagyunk, akkor a gyermekeinkről se tegyük!
Egyrészt, mert majd pedofilok tölthetik le, ahogyan attól a legtöbben joggal félnek, illetve a meztelen test teljes magánügy, mindig is az volt.
A gyerekeinkről feltett fotók kapcsán joggal teszi fel a kérdést a szakértő: „kiknek tesszük ki ezeket a posztokat? Kikről szól ez az egész?” Nem a gyerekekről, az biztos, hanem sokkal inkább magunkról. Mert dicsekedni akarunk. Mert másoknak tudniuk kell, milyen szép, okos, aranyos gyerekeink vannak. Biztos, hogy helye van a világhálón minden első pillanatnak? Nem fizetünk érte egyszer nagy árat?
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.