Menü

Adj vért!

Sajnos néhány napja olvastam arról, hogy az utóbbi időben csökkent a véradás népszerűsége, ezért tartom fontosnak ezt a témát.

Az Országos Vérellátó Szolgálat közleménye szerint semelyik vércsoportból sincs hiány, de tavalyihoz képest kevesebb a véradás idén, ezért a karácsony közeledtével újabb véradókampány jön, amitől azt várják, a 2019-es adatok nem maradnak majd el a 2018-asokhoz képest-olvasom a neten.

Van pár dolog, amelyet át kell gondolni, ha véradásra készülünk, hogy biztosra menjünk. Első és legfontosabb, hogy véradás előtt fogyasszunk sok folyadékot, ismerjük és mondjuk el a véradáson, hogy pontosan milyen gyógyszereket, milyen dózisban szedünk, a véradás napján ne sportoljunk és legyünk tisztában azzal, hogy menstruáció alatt nem szabad vért adni, illetve előtte és utána is érdemes várni 1-2 napot, továbbá antibiotikum kúra után is várni kell a véradással egy hónapot. Az orvosnak a vizsgálat során az étrend-kiegészítők, gyógyteák fogyasztását is említeni kell.

A véradásra nem szükséges, sőt nem is tanácsos éhgyomorra menni, viszont kerülni kell előtte a nehéz, zsíros, fűszeres ételeket és természetesen alkoholt sem szabad inni. Ha megtörtént a vérvétel, fontos, hogy a donor utána bőséggel fogyasszon folyadékot, a nehéz fizikai munkát, a sportolást pedig halassza másnapra.

Véradó lehet mindenki, aki egészséges, akinél nála vannak az iratai (TAJ-szám, lakcímkártya, személyi), elmúlt 18 éves, de még nincs 65, akinek a testsúlya meghaladja az 50 kilogrammot. A tetoválás és a testékszer nem kizáró ok, ha eltelt legalább fél év, mióta készültek.

A véradók igazi hősök, mert egy véradással három beteg ember életét mentik meg, azonban a véradás a saját egészségünkre is jótékony hatással van, ezért érdemes mielőbb csatlakozni a véradók táborához! A véradás egyik előnye, hogy csökken a szívroham kockázata, a véradás ugyanis ellenőrzés alatt tartja a vér vastartalmát. Aki rendszeresen ad vért, annál a vérregeneráció gyorsabban megy végbe.

Véradással csökken a rák kockázata. Azoknál a személyeknél, akik rendszeresen vért adtak, alacsonyabb a rák kialakulásának veszélye, mint azoknál, akik nem. A véradás valójában egy ingyenes egészségügyi ellenőrzés, csak jól járhatunk vele!

Kalóriaégetés? Igen! Egy egyszeri véradás állítólag akár 650 Kcal-t is képes elégetni. Természetesen nem jelent hosszútávú fogyókúrát, a férfiak évente maximum 5-ször, nők 4-szer adhatnak vért.

Boldogság-tudat? Igen! A véradás jó hatással van a mentális egészségünkre. Az a tudat, hogy segítettünk valaki életét megmenteni és ezzel kicsit jobbá tettük a világot, óriási örömmel tölthet el. Talán nem így van?

Naponta mintegy 1800 véradót kellene toborozni ahhoz, hogy a biztonságos vérkészlet álljon rendelkezésre műtétekhez, balesetekhez, vérkészítményekre szoruló betegek számára. A Magyar Vöröskereszt véradókamionja egész évben járja az országot. Kövesd nyomon kamionunk útját és adj vért valamelyik állomásán. Részletek a www.veradas.hu oldalon!

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?