Okostelefon – okosgazdák?
- Dátum: 2019.10.27., 18:42
- Martinka Dia
- eső, eszköz, felhasználó, felmérés, gondolkodás, gyártó, használat, hőtágulás, kánikula, készülék, kijelző, kikapcsolt, kutatás, laptop, megbízható, megrongálódik, memória, működik, nyomkod, okostelefon, óvatosság, rendeltetésszerű, segítő, sérülékeny, tablet, társ, telefon, tönkremegy, tudatos, vigyáz, vízálló
Az okostelefonunk már szinte állandó társunk, segítőnk, titkárnőnk, memóriánk.
Emlékeztet a vízivásra, a mozgásra, a diétára, a feladatainkra, velünk van sport közben, nyomkodjuk munkahelyen, alvás előtt, majd azonnal ébredés után, evés közben, sajnos sokan még tilos módon vezetés közben is, vagy nem illendő módon színházban, moziban, előadáson, iskolában. Az okostelefonunk vigyáz ránk. De vajon mi vigyázunk az okostelefonunkra?
Egy friss felmérés szerint a magyarok fele nem védi megfelelően az okostelefonja kijelzőjét, s legalább minden harmadik felhasználónak egyszer már megrongálódott a készüléke. A kutatás tíz országban több mint háromezer fő részvételével zajlott, melyben több mint háromszáz magyar vett részt. A felmérésből kiderült, hogy a válaszadók közel 80 százaléka elvárná a gyártóktól, hogy kevésbé sérülékeny készülékeket fejlesszenek és dobjanak piacra.
Mert mi nyomkodjuk a nyári kánikulában, futunk vele a karunkra csatolva esőben, kint hagyjuk a napon órákig, esetleg többször leejtjük, majd rohanunk vele a szervízbe, vagy máris vesszük az újat. A legtöbb eszköz, legyen az laptop, telefon, tablet, vagy bármilyen kütyü, csak rendeltetésszerű használat és meghatározott működési körülmények között működik megbízhatóan. Nem vízben, párában, fülledt időben, napon hagyva.
A hőtágulás miatt a belső alkatrészek károsodhatnak, zárlatok is kialakulhatnak, aminek következménye lehet, hogy tönkremegy a készülék, a közvetlen napfény könnyen tönkreteheti a kijelzőt, amitől az olvashatatlanná válhat. Az nem jelent megoldást, ha letakarjuk eszközeinket olyan anyagokkal, amik nem szellőznek (pl. sok réteg ruha).
A számítógépeknek, laptopoknak sem tesz jót a hőség, igaz találták ki erre a hűtést, viszont nem árt figyelni arra, hogy a laptopot sose tegyük le olyan felületre, ahol nem tud szellőzni, például süppedős ágyra, párnára. Nemcsak a forróság, az esőzések sem használnak ezeknek a kütyüknek, ezért sem tanácsos futni mennem esőben úgy, hogy a telefont is magammal viszem. Az enyém sajnos nem vízálló, ha pedig víz kerül az eszköz belsejébe, az szintén okozhat zárlatot, vagy korróziót, ami akár teljesen tönkre is teheti a telefont.
Ha vízállónak is lenne hirdetve a telefonom, szerintem még akkor sem tenném ki extrém időjárási körülményeknek, jobb az óvatosság.
Van egy sokszor hallott trükk a telefonunk kiszárítására, azonban nem mondhatom ezt száz százalékosan hihető megoldásnak, de talán egy próbát szükség esetén megér: az átázott eszközt - természetesen kikapcsolt állapotban - és szétszedve tegyük száraz rizs közé. A rizs nagy hatékonysággal szívja fel a nedvességet, ilyenkor azért pár napig hagyjuk száradni az eszközt, majd reménykedjünk.
Manapság már nehezen tudjuk elképzelni az életünket mobiltelefon nélkül. sokaknak az a legnagyobb félelme, hogy elhagyja, ellopják, vagy illetéktelen kezekbe kerül, azonban nemcsak ezek a veszélyek fenyegetnek, hanem az is, hogy sorra tesszük tönkre drága okostelefonjainkat, pedig mindössze néhány rutinszerű mozdulattal, tudatos felhasználói gondolkodással megelőzhetnénk a kellemetlenségeket.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.