Menü

Mindössze 15-20 perc!

Bármennyire is kellemetlennek, vagy kínosnak, vagy kiszolgáltatottnak érezzük, a szűrővizsgálatok valljuk be, pár percig tartanak, kibírhatóak és csakis magunknak teszünk jót velük. Mégis sokan akár évekig is halogatnak egy egyszerű szűrővizsgálatot, pedig életet menthet. Miért hanyagoljuk el mégis?

A magyar népesség egészségi állapota mondjuk ki: borzasztóan rossz. A halálozási arányszámok számok olyan magasak, hogy Magyarország világviszonylatban is „dobogós helyen” áll. Egy góckutatás, egy rutin szűrővizsgálat, egy látogatás a fogászaton vagy az oly fontos rákszűrés életet menthet. A betegségmegelőzésre a szűrővizsgálat a legbiztonságosabb stratégia.

Egy évi nagylabor, vagy a fogászati szűrés, egy urológia vagy nőgyógyászati rákszűrés alap szinte, mégis olyan sokan halogatják akár 3-4, vagy több évig is. Maga a vizsgálat sem macerás, nem időigényes és fájdalmasnak sem lehet nevezni, esetleg kellemetlennek, de ennyit az ember igazán kibír a saját egészsége érdekében. Vagy nem?

Az egyik legfontosabb szűrővizsgálat a labor, amely a szervezet mélyén zajló folyamatokról ad egyértelmű és részletes információt. A laborvizsgálat alapja a vérvétel és a vizeletvizsgálat.

Mennyi ideig tart mindez? Mindössze 15 perc.

A fogászati szűrés is nagy mumus, pedig az egészséges fogazat nem csak esztétikai kérdés, hanem a rágás és a megfelelő emésztés előfeltétele.

Mennyi ideig tart mindez? Talán 20-30 perc.

Szemészeti szűrés. Akinek a családjában vannak szemproblémák, évenként érdemes szűrővizsgálaton részt vennie.

Mennyi ideig tart ez? 30 perc. Se.

„Jajdeutáljuk” nőgyógyászati szűrés. A szűrővizsgálat sok betegséget szűr. 18 éves kor felett minden nőnek ajánlott évente.

Mennyi ideig tart? 20 perc. Kibírható.

Prosztatarák szűrés? 50 év felett erősen javasolt, de ajánlott minden 40 év feletti férfinak.

Mennyi ideig tart? 30 perc. Maximum.

Alap ma már a tüdőszűrés, illetve a terhesség alatti szűrővizsgálatok sora. Nem kevés, valóban, de minden a mi érdekünket szolgálja.

Minden 45-65 év közötti asszony kétévente egyszer személyes, nevére szóló meghívólevél útján meghívást kap a mammográfiás szűrővizsgálatra.

Én javasolnám mindenkinek jó szívvel a pajzsmirigy vizsgálatokat is, egyszerű vérvétel megmutatja, ha gond van.

A szűrővizsgálatok nem kötelezőek, de a megbetegedések, és a halálozási arány arra mutat, hogy a daganatos betegek többsége előrehaladott állapotban kerül orvoshoz, amikor a betegsége már nem kecsegtet a legjobb gyógyulási reményekkel. Pedig a daganatos betegségek miatt bekövetkezett halálozás egy jelentős része elkerülhető. Ne várjunk a tünetekre, tünetmentesen is járjunk el rendszeresen a szűrővizsgálatokra!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.