Praktikák önkontroll fejlesztéséhez
- Dátum: 2019.10.06., 15:24
- Udvari Fanni
- akarat, alvás, energia, jutalom, lélek, mozgás, nemet mondás, önbizalom, önkontroll, test
Túlzott önkontroll esete
Egyik legértékesebb tulajdonságunk az önkontroll. Ünnepeljük az elme hatalmát arra, hogy meghozzon nehéz döntéseket. Tiszteljük azokat, akik szabályozni tudják vágyaikat és cselekedeteiket, és próbáljuk ezeket a jellemvonásokat belenevelni gyermekeinkbe. De vajon elképzelhető, hogy az önuralom olykor inkább akadály, semmint a boldogság és a harmónia forrása? A Tufts Egyetem pszichológusai, Evan Apfelbaum és Samuel Sommers érdeklődését felkeltette az, hogy a túlzott önuralomnak hátulütője is létezik, és hogy lemondani egy kevéske kontrollról paradox módon frissítő hatású lehet mind az egyén, mind a társadalom számára.
Szabad tévednünk!
Ha sikerül gyakorlatba ültetnünk olyan dolgokat, amiket előtte elterveztünk, ha sikerül megvalósítani elképzelt dolgokat, normális, ha utána kicsit vállon veregetjük magunkat. A kihívás azonban ott kezdődik, hogy ne engedjük magunkat teljesen megadni a kísértésnek és ne essünk a ló túlsó oldalára. Egy sikeresen teljesített szigorú diéta után ne érezzük bűnösnek magunkat, ha megeszünk egy kalóriadús tortaszeletet. Ez nem kell, hogy megállítson minket a végső cél elérésében, csupán egy kis pihenőt jelent a célhoz vezető utunkon – persze, amennyiben nem a cukrászköltemények teszik ki a táplálékunk 80 %-át. Nem az a művészet, hogy ne igyunk, hanem az, hogy két pohár után megálljunk. Fontos a motiváció és az erkölcs között különbséget tennünk, amit gyakran hajlamosak vagyunk összetéveszteni. Ha jóllaktunk pizzával, holott a nagy cél egy diéta betartása, automatikusan elítéljük magunkat ezért és bűnösnek érezzük magunkat, bűntudatunk nem hagy nyugodni. A probléma nem a motivációnkkal van, hisz továbbra is követjük a siker felé vezető tervet, amelyben igazán hiszünk, azon túl, hogy alávettük magunkat egy futó kísértésnek.
Kis önkontrolltréning
1. Meditálj!
Próbáld meg lecsendesíteni az elmédet, figyelmedet a külső történésekről befelé fordítani.
2. Mozogj!
Már tízpercnyi testmozgással is olyan neurotranszmitterek (idegi ingerület átvivő anyagok) szabadulnak fel az agyadban, amelyek segítenek kontrollálni a késztetéseidet.
3. Aludj!
Az alváshiány egyértelműen csökkenti az önkontrollt.
4. Számolj el tízig!
Aki időt nyer, önkontrollt nyer! Első körben olyan helyzetekben gyakorold a késleltetést, amelyek kevésbé megterhelők számodra. Később, amikor már profi vagy, jöhetnek a rázós szituk is!
Az önkontroll jutalma
Mischel kísérlete igazolta a mondást, miszerint a türelem rózsát terem. Azok a gyerekek, akik képesek voltak ellenállni, a csábításnak, később jobb tanulmányi eredményeket értek el, egyetemi felvételi pontszámaik pedig átlagosan 25 százalékkal magasabbak voltak. A tanulmányi sikerek mellett társas kapcsolataik is pozitívabban alakultak, és mind tanáraik, mind társaik körében nagyobb népszerűségnek örvendtek.
A kérdés már csak az, fejleszthető-e az önkontroll? A kutatások szerint egyértelműen igen. Az akaraterő olyan, mint az izom, vagyis eredményesen lehet edzeni, sőt kell is!
Szerző: Udvari Fanni
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.
A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.