A zenetanulás pozitívan hat az agyműködésre
- Dátum: 2019.09.29., 14:50
- Udvari Fanni
- ének, lélek, meditáció, melankólia, motiváció, önfejlesztés, sport, stressz, személyiségfejlesztés, szorongás, tanulás, zene
Függetlenül attól, hogy milyen dalokat szeretünk hallgatni, kik a kedvenceink, csak a javunkat szolgálja a zene szeretete, fizikai és mentális egészségünket jótékonyan befolyásolja.
Sportolás közben jobban ösztönöz
Egészséges férfi hallgatókat teszteltek biciklizés közben egy főiskolán – jobban teljesítettek azok, akik sportolás közben zenét hallgattak. Futás közben is növeli a zene a motivációnkat és ezáltal a teljesítményt, állóképességet is. A kedvenc számaink az edzőtermi teljesítményünket is javíthatják. A zene figyelemeltereléssel javítja a teljesítményünket – ha a kedvenc számunkra, kedvenc albumunkra koncentrálunk, észre sem vesszük, hogy letekertünk pár kilométert.
Csökkenti a stresszt
A zenehallgatás enyhíti a stresszt azáltal, hogy biokémiai „antistressz-harcosokat” termeltet a testünkkel.
Segíti a meditatív állapotot
Lassú zene hallgatása közben az ütemek megváltoztatják az agyhullámok sebességét, ami hasonló ahhoz, mint amikor valaki meditál, vagy hipnotikus állapotban van. A ritmikus ingerek kiváltásának ebben az állapotban jótékony hatásai vannak, segít migrén vagy viselkedési problémák kezelése esetén is.
Csökkenti a szorongást
Egy tanulmány bebizonyította, hogy a zenehallgatás annyira csökkenti a szorongást, mint egy jó masszázs. Duplázd a kikapcsolódást, kényeztesd magad, hallgass zenét masszázs közben!
Szívhez szóló muzsika
A zene tempója a szív működésére is hatással van. Olasz és brit kutatók fedezték fel a Paviai Egyetemen, hogy az élénkebb zene hatására a szívverés és a légzés tempója is emelkedik, míg a nyugodtabb muzsika lassítja azt. Mindez attól függetlenül történt, hogy a betegeknek tetszett-e vagy sem az általuk hallgatott zene, a légzés és szívverés tempójára csupán a ritmus sebessége volt hatással.
Még a szomorú zenének is van pozitív hatása
Az első számú ok, amiért az emberek imádnak zenét hallgatni, az a hangulat irányítás. Mindenki, aki szereti a zenét tudja, hogy a zenének katartikus hatása is lehet. Az pedig további különös tény, hogy a szomorkás zene is javíthatja a hangulatát. Miért? Egy tanulmány szerint a szomorkás zene élvezetesebb, mert olyan érzelmi egyveleget hoz létre, mely negatív és pozitív is egyszerre.A szomorkás hangulatú zenékkel kapcsolatban viszont fontos kitétel, hogy ne kerülj túlságosan a negatív érzelmek hatása alá!
A közös éneklés közösségeket kovácsol össze
A zene szociális tevékenység is lehet, amikor többen hallgatják egyszerre, esetleg még énekelik is közösen a dalokat. Ezek azok a mozzanatok hozzájárulnak az összetartozás élményének elmélyítéséhez. Nem véletlen, hogy a tábori, vallási, iskolai közös éneklés mekkora hatással van a közösségi életre, a csapatépítésre.Ezt támasztja alá a következő vizsgálat is: közös énekléséken résztvevő ezer finn hallgató az átlagnál jobb eredményt ért el az iskolában, még azok is, akik egyébként nem voltak aktív részesei a közös éneklésnek, pusztán hallgatóságként voltak jelen az énekórákon.
A hangszeres zenetanulás nem csak a mentális képességre van pozitív hatással, hanem a személyiséget is fejleszti.
Szerző :Udvari Fanni
Iskolai adventi sütivásár – szabad vagy nem?
Általános iskolai szülői munkaközösségünkben sokszor felvetődik a kérdés, hogy a már hagyománynak számító iskolai adventi sütivásáron szabad-e házisüteményt árulni. Legális ez egyáltalán? Ennek kutakodtam kicsit utána.
A rajzolás agyműködésre gyakorolt hatásai
Sokan szeretnek rajzolni, festeni, különböző kreatív tevékenységeket folytatni, pusztán hobbiból. De vajon milyen agyi folyamatok is zajlanak ekkor? Mi mindent lehet ezekből rövid-és hosszútávon profitálni?
Hogyan és milyen első autót válasszunk?
Sokak életében adódik, hogy életük első autóját kell megvenniük. Lehet ez hobbiból, munka vagy éppen napi ingázás miatt. Izgalmas, ugyanakkor kihívást jelentő döntés, amely viszonylag hosszú időre is szólhat. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan választhatunk magunknak jó első járművet.
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Karácsonyi aromaterápia
Karácsony idején, de tulajdonképpen a téli időszakban ünneptől függetlenül is van néhány illat, aroma melyekkel egészen kellemes és meghitt ünnepi hangulatot tudunk varázsolni.