Neked mekkora a vízlábnyomod?
- Dátum: 2019.09.28., 06:58
- Sipos Zsófia
- környezetbarát, ökológiai lábnyom, víz, vízfogyasztás, vízhasználat, vízhiány, vízlábnyom
5000 liter naponta?
Az ökológiai lábnyom a vízhasználatra is kiterjed, a vízlábnyom kifejezés takarja azokat az adatokat, hogy milyen típusú vízből mennyit használunk.
A vízhasználat két csoportra osztható, közvetlenül közvetetten elfogyasztott vízmennyiségre. Például egy németországi ember közvetlen napi vízfogyasztása csupán 120 liter víz körül van, de a közvetett fogyasztás miatt naponta 5000 litert is elhasználhat. Ez a vízmennyiség az élelmiszerek, fogyasztási cikkek előállításához, és az igénybe vett szolgáltatások előteremtéséhez szükséges. Egy csésze kávé előállítása 140 liter, míg egy pamutpóló 2700 liter vizet igényel.
A vízlábnyomot három összetevő alkotja, a kék-, zöld-, és szürkevíz. A kékvíz a termékek és szolgáltatások előállításához szükséges felszíni vagy felszínalatti víz, a zöld víz a földben nedvességként tárolt csapadék, míg a szürkevíz fogalma a szennyezett vízmennyiséget jelöli.
Egy fejlett országban élő ember átlagosan napi közvetett és közvetlen vízfogyasztása 3000 liter, amihez jön még a mosás, mosogatás, főzés, kerti munkákhoz felhasznált víz. Magyar viszonylatban ezek az adatok eltérőek: egy átlagos magyar vízlábnyoma 2055 litert tesz ki.
Mit lehet tenni?
Érdekes adat, hogyha 1 milliárd ember évente két pamutpólóval kevesebbet vásárolna, az így fel nem használt vízzel 4,6 millió ember éves élelmezését lehetne fedezni.
Nemcsak a ruhaipar, de az élelmiszeripar (különösen a húsipar) nyel el hatalmas mennyiségű vizet. Fogyassz kevesebb húst!
A benzin előállításához is több liter vizet használnak fel, nem mellékesen az autóhasználat rendkívül káros is a környezetre. Használd helyette, ha lehetőséged van rá, a tömegközlekedést, vagy válaszd a leginkább környezetbarát közlekedésformákat: a gyaloglást és a biciklizést.
Természetesen felsorolhatjuk még a ma már egyre inkább alapvető tevékenységeket is, mint elzárni a csapot fogmosás közben, fürdőkád helyett inkább a zuhanyzást választani.
A vízkérdés fontos probléma, még akkor is, amikor nem érint közvetlenül a vízhiány.
Tegyünk azért, hogy ez hosszú évekig még így legyen!
Őznász a közutakon (is) - Veszélyes időszak kezdődött az autósokra

Hazánkban az utakon elütött nagyvad háromnegyede őz. Az őzbalesetek döntő része pedig pont ezekben a hetekben történik.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.