Menü

Neked mekkora a vízlábnyomod?

5000 liter naponta?

Az ökológiai lábnyom a vízhasználatra is kiterjed, a vízlábnyom kifejezés takarja azokat az adatokat, hogy milyen típusú vízből mennyit használunk.

A vízhasználat két csoportra osztható, közvetlenül közvetetten elfogyasztott vízmennyiségre. Például egy németországi ember közvetlen napi vízfogyasztása csupán 120 liter víz körül van, de a közvetett fogyasztás miatt naponta 5000 litert is elhasználhat. Ez a vízmennyiség az élelmiszerek, fogyasztási cikkek előállításához, és az igénybe vett szolgáltatások előteremtéséhez szükséges. Egy csésze kávé előállítása 140 liter, míg egy pamutpóló 2700 liter vizet igényel.

A vízlábnyomot három összetevő alkotja, a kék-, zöld-, és szürkevíz. A kékvíz a termékek és szolgáltatások előállításához szükséges felszíni vagy felszínalatti víz, a zöld víz a földben nedvességként tárolt csapadék, míg a szürkevíz fogalma a szennyezett vízmennyiséget jelöli.

Egy fejlett országban élő ember átlagosan napi közvetett és közvetlen vízfogyasztása 3000 liter, amihez jön még a mosás, mosogatás, főzés, kerti munkákhoz felhasznált víz. Magyar viszonylatban ezek az adatok eltérőek: egy átlagos magyar vízlábnyoma 2055 litert tesz ki.

Mit lehet tenni?

Érdekes adat, hogyha 1 milliárd ember évente két pamutpólóval kevesebbet vásárolna, az így fel nem használt vízzel 4,6 millió ember éves élelmezését lehetne fedezni.

Nemcsak a ruhaipar, de az élelmiszeripar (különösen a húsipar) nyel el hatalmas mennyiségű vizet. Fogyassz kevesebb húst!

A benzin előállításához is több liter vizet használnak fel, nem mellékesen az autóhasználat rendkívül káros is a környezetre. Használd helyette, ha lehetőséged van rá, a tömegközlekedést, vagy válaszd a leginkább környezetbarát közlekedésformákat: a gyaloglást és a biciklizést.

Természetesen felsorolhatjuk még a ma már egyre inkább alapvető tevékenységeket is, mint elzárni a csapot fogmosás közben, fürdőkád helyett inkább a zuhanyzást választani.

A vízkérdés fontos probléma, még akkor is, amikor nem érint közvetlenül a vízhiány.

Tegyünk azért, hogy ez hosszú évekig még így legyen!

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.