Májbetegség tünetei
- Dátum: 2019.09.19., 02:57
- Udvari Fanni
- akut, alkohol, anyagcsere, krónikus, máj, méreganyag, mirigy, szerv, szervezet, védelem
A máj az emberi szervezet legnagyobb mirigye, mely többek között a méregtelenítésért felelős. Szerepe nélkülözhetetlen az anyagcsere folyamatok normális működéséhez.
A máj termeli a koleszterint, mely az epe fontos alkotórésze, tisztítja a beérkező vért, keményítőt tárol, valamint számos létfontosságú fehérjét és alvadási faktort termel, A, D és B12 vitaminokat raktároz. A toxikus anyagok lebontásában (a vérből kiszűri a méreganyagokat), a vas és réz anyagcserében, illetve a bilirubin anyagcserében is elsődleges szerepet játszik.
A máj betegségei
Akut májbetegségek:
Az akut májbetegségek között a leggyakoribb a gyerek -, vagy fiatal felnőttkorra jellemző fertőző májgyulladás, melyet az „A” típusú májvírus okoz. A másik akut májbetegség a májtályog, ahol a tünetek súlyos gyulladást jeleznek.
Krónikus májbetegségek:
A krónikus májbetegségek leggyakoribb oka a túlzott alkoholfogyasztás, de ide sorolhatjuk az autoimmun betegségnek számító vírusos májgyulladást, valamint a vasraktározási és rézraktározási májbetegségeket is.
A különböző májbetegségek feltárásában fontos szerepe van a májfunkciós laborvizsgálatnak is, ami felvilágosítást ad a máj gyulladásos eltéréséről, az epe kiválasztásról és a gyógyszerek, alkohol, drog, illetve egyéb toxikus anyagok májkárosító hatásáról.
Tünetek
A szemek is árulkodnak a májról. A szemfehérje besárgulása klasszikus, májgondokra utaló tünet. Az egészséges emberek szeme, tekintete általában tiszta, szemükfehérjenem zavaros. Ha ennek a résznek a színe megváltozik, illetve a szem véres lesz, a körötte lévő rész pedig bedagad, felpuffad és viszketni kezd, akkor ez a máj elégtelen működésére utalhat.
Bőrtünetek is utalhatnak májgondokra
A bőr testünk első védelmi rendszere - ha májunkkal gond van, elég hamar látszani kezd rajta. Májgondok tünete lehet, ha a bőr testünkön, arcunkon sárgás színűre változik, de ilyenkor előfordulhatnak kiütések, pattanások is.
A korai jelek sokszor enyhék, nem jellegzetesek, így előfordulhat, hogy a beteg nincs is tudatában a betegségének, vagy a tünetek tévesen más betegség gyanúját kelthetik.
Korai tünet lehet a hasi fájdalom, a hányinger és/vagy hányás, a hasmenés, az étvágytalanság és az általános gyengeségérzés, fáradékonyság. A betegség előrehaladásával a tünetek is nyilvánvalóbbak és jellegzetesebbek lehetne. Ami biztosan tilos: az alkoholfogyasztás! Bármely májbetegség esetén, mivel az alkohol gyakorlatilag májméregnek számít.
Állandó fáradtság
A májprobléma első tünete lehet, ha valakit állandó levertség, kimerültség nyomaszt, és még a legkisebb feladat elvégzése után is borzasztóan kimerült lesz. A máj afféle energiaraktárként is funkcionál, betegsége esetén viszont a szervezetnek keményebben kell dolgozni a szükséges energia fenntartásához. Emellett a lassabban ürülő méreganyagok is súlyosbíthatják a fáradékonyságot.
Egy májbetegségek egyedi tünetei
Mivel különböző májbetegségek léteznek, így a tünetek általában az adott betegségre jellemzők.
Epekő esetén jobb felső hasi, sokszor a hátba sugárzó fájdalom, és zsíros ételek fogyasztása után a fájdalom fokozódik, hányinger jelentkezhet, akár hányás is előfordul. Ha az epehólyag begyullad, az lázzal jár.
Gilbert-kór esetén nincsenek markáns jellemző tünetek.
Májcirrózis esetén a tünetek egy része amiatt jelentkezik, mert a máj képtelen lebontani a szervezet salakanyagait. Más tünetek abból adódnak, hogy a test működéséhez szükséges fehérjéket a máj nem tudja előállítani, és befolyásolja a véralvadási funkciót, a másodlagos nemi jellegeket és az agyműködést. A tünetekhez az is hozzájárul, hogy nő a vénás ellenállás a májkapu-gyűjtőérben.
A máj optimális működése létfontosságú a szervezet egészségéhez, mivel többek között fontos szerepet játszik a zsírbontásban, a méregtelenítésben és ezenkívül mintegy ötszáz testi folyamatban.
Szerző :Udvari Fanni
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.