Menü

Ha túl sok…

„Oltsd el a lámpát, kicsit tedd takarékra az agyad, lassíts le egy percre ember, leelőzted magad.” (Quimby). Találó gondolat és tanács. Bizony, hogy sokszor túlfeszítjük a húrt, néha két végén égetjük a gyertyát. Ha sokáig túlterheltük magunkat, akkor már sokszor késő leállni… Hogy jelzi a testünk, ha túlhajszoltuk?

Mindenki volt már kimerült: egy-egy hosszú munkanap után legtöbbször már csak be akarunk dőlni az ágyba. Biztos sokan érezték már, hogy a hétköznapi mókuskerék szinte felőrli az embert, pedig vannak tünetek, melyek folyamatosan jeleznek: lassítani kellene!

Az egészségünk hamar a rovására megy a túlhajszolt életmódnak, a napi sok kávé, a tartalmatlan és tápanyagok nélküli gyorskaják, az energiaitalok, hétvégi tivornyázások, amivel levezetjük a stresszt, csak rámegy az egészségi állapotunkra.

A megállás nélküli robot egészségünkre is rá tudja nyomni bélyegét. Fájni kezd a fejünk, nyakunk, hátunk. A sok stressz és rendszertelen étkezések miatt gyomorpanaszaink lesznek, emésztési gondjaink. Ezek gyakran a stressz okozta izomfeszültség jelei.

A kimerültség egyik jele szintén, hogy nem vagyunk hatékonyak. Nem tudunk koncentrálni a munkára, nem megy az edzés sem, nincs annyi energia, nem haladunk előre.

Akik irodai munkát végeznek és sokat ülnek egész nap, azok gerincproblémákkal számolhatnak, nekik kiemelten fontos az egésznapos ülőmunkát valamilyen sporttal levezetni, illetve az egészséges, kalóriaszegényebb étkezésre fokozottan odafigyelni, hiszen ők nem fizikai munkát végeznek, munkájukból kifolyólag kevesebbet mozognak.

A fáradtság egyértelmű és elsődleges jele a kimerültségnek, kialvatlanságnak. A kevés alvás fáradttá tesz, ingerlékennyé, nyűgössé, levertté, enerválttá és ezt minél hosszabb ideig tesszük a testünkkel, szervezetünkkel, annál rosszabb lesz ez az ördögi kör, egyszer pedig a szervezetünk visszavág. Majd amikor leginkább nem számítunk rá.

A kávétól nem leszünk fittek és éberek, ahhoz elegendő alvás kell, sport és megfelelő étkezés, folyadékfogyasztás. A kevés alvás pedig nem csak ingerlékennyé tesz, hanem táptalaja lehet különböző megbetegedéseknek, mint például a 2-es típusú cukorbetegségnek, de a pajzsmirigynek és immunrendszernek sem tesz jót hosszú távon.

Megkülönböztethetünk testi és szellemi kimerültséget. A fizikai egészségen túl a mentális egészségünket is tönkreteszi a kevés alvás, depresszióssá válhatunk, romlik a memóriánk, rosszkedvűek leszünk és levertek, tönkremegy az idegrendszerünk.

A kortizolról már korábban írtunk. Stresszhormon a neve. Idegesség hatására ebből sok szabadul fel a szervezetben, ami megterheli a szívet és növelheti a stroke kockázatát. Mellékvese kifáradásról nem is beszélve.

A kapcsolatok felbomlása is intő jel. Rámegy a párkapcsolatunk, a sok munkát megsínyli a házasságunk, a családi kapcsolatok szétesnek, a barátok lemaradoznak, hiszen semmire és senkire nem lesz elég minőségi idő.

Ha valaki ebben a cikkben tudja, hogy miről beszélek és érzi magán a jeleket, tüneteket, mielőbb tervezzen be több pihenést, több alvást, több kint létet a friss levegőn, több sétát hazafelé a munkából, lassabb evést, több folyadékot, kevesebb kávét, cigit és energiaitalt. Még most, mielőtt nagyobb baj lenne

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!