Menü

Pár perc és rend

Sok olyan otthont látok akaratlanul is, ahol szinte káosz uralkodik, zsúfoltság, koszos edények. Nem bámészkodok természetesen, csak szembetűnő. Belépéskor nem tudsz leülni, az előszoba tele pakolva, a székeken ruhák ledobálva, az ágy bevetetlen. Sokszor nincs időnk kitakarítani hétköznap, tudom, én is megszenvedem a munka mellett a háztartást és gyakran érzem, hogy legszívesebben felülnék a kupi tetejére és onnan nézelődnék, de… de…

De! Már megszoktam, megtanultam, hogy melyek azok a pillanatok alatt elvégezhető dolgok, amelyekkel a rend látszatát kelthetjük. Nem a takarításról beszélek, a rendről. A rendetlenség frusztrál, a rend egyfajta belső nyugalmat is jelent, a szemnek is szebb egy rendezett lakásba hazaérni, ezért:

Én minden este vagy kora reggel elpakolok (a családom után) minden ledobott ruhát. A cipőt elteszem, mert tudom, hogy ha másnap másik cipőbe ugrik bele reggel a gyermek, akkor holnap már két pár cipő hever az előszobában.

A férjem is azt mondja a ledobott pólóra, hogy holnap még jó lesz a műhelybe, de tudom, hogy másikat fog elővenni a szekrényből, csak éppen most lusta elpakolni.

A mosogatótálca roskadásig edénnyel-elpakolom. Reggel úgyis kiegészül pár tányérral és bögrével, legyen hely.

A konyhai zsúfoltságot kosarakkal oldom meg, beledobálom a fűszereket, vagy liszteket és kész, el van téve szem elől, már nem zsúfolt a munkapult.

A gyerekszobában kizárólag tárolókat vagyok hajlandó használni, semmi kütyü szanaszét, a legó meg úgysem kerül vissza ugyanabba a bolti dobozba-tudom. Jó annak is egy tároló.

A csekkeknek, leveleknek praktikus az előszobafalra erősített levéltartó, ott megvan mindig az aktuális befizetni való, az újságoknak pedig újságtartó a megoldás, s mivel prospektusok nélkül úgysem jövünk haza – nálunk még a férjem is hoz haza még egyet mindenből – így azok is a tartóban landolnak egy időre. De legalább nem az étkezőasztalra dobva.

Nézzük át a kézitáskát, egy női táska hajajjj miket nem rejt, pláne, ha nagy. Én a kis retikülökre szavazok, így nem pakolják tele a fiaim kövekkel meg botokkal, de aki nagy táskát hord, annak érdemes időnként átnézni, biztos, hogy nem cipel pár felesleges holmit, lejárt buszjegyet, féléves blokkot, csomó használt papírzsepit, gyerekjátékokat? (de)

Az autóban is ez a követendő irány. A szemetet kiszálláskor kidobom, a csomagtartóban sem hurcolok felesleges dolgokat, műanyagflakont, kólásüveget, csokipapírt.

S szerintem a munkahelyen ugyanez a helyzet. Akárhol is dolgozol, a munkád alapja a tiszta és rendezett környezet, s ez alapján ítélnek meg téged is. Miután abbahagytad az aznapi munkát, hagyd rendezetten az asztalod, külön mappában az aktuális másnapi teendőket, tárolóban, kosarakban rendszerezve, amit lehet. Keríts sort arra, hogy pár perc alatt a helyükre tedd a dolgokat és úgy távozz. A kávésbögrét mosd el. Még el is törölheted az asztalod. Másnap örülni fogsz a rendezett környezetnek.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!