Pár perc és rend
- Dátum: 2019.09.16., 06:48
- Martinka Dia
- ágy, autó, bevetetlen, edény, előszoba, előszobafal, felesleges, háztartás, hétköznap, holmi, kacat, káosz, kávésbögre, kézitáska, kidob, kitakarít, koszos, kupi, lakás, leül, mosogatótálca, munka, munkahely, otthon, pakol, praktikus, rend, rendezett, ruhák, szelektál., uralkodik, zsúfolt
Sok olyan otthont látok akaratlanul is, ahol szinte káosz uralkodik, zsúfoltság, koszos edények. Nem bámészkodok természetesen, csak szembetűnő. Belépéskor nem tudsz leülni, az előszoba tele pakolva, a székeken ruhák ledobálva, az ágy bevetetlen. Sokszor nincs időnk kitakarítani hétköznap, tudom, én is megszenvedem a munka mellett a háztartást és gyakran érzem, hogy legszívesebben felülnék a kupi tetejére és onnan nézelődnék, de… de…
De! Már megszoktam, megtanultam, hogy melyek azok a pillanatok alatt elvégezhető dolgok, amelyekkel a rend látszatát kelthetjük. Nem a takarításról beszélek, a rendről. A rendetlenség frusztrál, a rend egyfajta belső nyugalmat is jelent, a szemnek is szebb egy rendezett lakásba hazaérni, ezért:
Én minden este vagy kora reggel elpakolok (a családom után) minden ledobott ruhát. A cipőt elteszem, mert tudom, hogy ha másnap másik cipőbe ugrik bele reggel a gyermek, akkor holnap már két pár cipő hever az előszobában.
A férjem is azt mondja a ledobott pólóra, hogy holnap még jó lesz a műhelybe, de tudom, hogy másikat fog elővenni a szekrényből, csak éppen most lusta elpakolni.
A mosogatótálca roskadásig edénnyel-elpakolom. Reggel úgyis kiegészül pár tányérral és bögrével, legyen hely.
A konyhai zsúfoltságot kosarakkal oldom meg, beledobálom a fűszereket, vagy liszteket és kész, el van téve szem elől, már nem zsúfolt a munkapult.
A gyerekszobában kizárólag tárolókat vagyok hajlandó használni, semmi kütyü szanaszét, a legó meg úgysem kerül vissza ugyanabba a bolti dobozba-tudom. Jó annak is egy tároló.
A csekkeknek, leveleknek praktikus az előszobafalra erősített levéltartó, ott megvan mindig az aktuális befizetni való, az újságoknak pedig újságtartó a megoldás, s mivel prospektusok nélkül úgysem jövünk haza – nálunk még a férjem is hoz haza még egyet mindenből – így azok is a tartóban landolnak egy időre. De legalább nem az étkezőasztalra dobva.
Nézzük át a kézitáskát, egy női táska hajajjj miket nem rejt, pláne, ha nagy. Én a kis retikülökre szavazok, így nem pakolják tele a fiaim kövekkel meg botokkal, de aki nagy táskát hord, annak érdemes időnként átnézni, biztos, hogy nem cipel pár felesleges holmit, lejárt buszjegyet, féléves blokkot, csomó használt papírzsepit, gyerekjátékokat? (de)
Az autóban is ez a követendő irány. A szemetet kiszálláskor kidobom, a csomagtartóban sem hurcolok felesleges dolgokat, műanyagflakont, kólásüveget, csokipapírt.
S szerintem a munkahelyen ugyanez a helyzet. Akárhol is dolgozol, a munkád alapja a tiszta és rendezett környezet, s ez alapján ítélnek meg téged is. Miután abbahagytad az aznapi munkát, hagyd rendezetten az asztalod, külön mappában az aktuális másnapi teendőket, tárolóban, kosarakban rendszerezve, amit lehet. Keríts sort arra, hogy pár perc alatt a helyükre tedd a dolgokat és úgy távozz. A kávésbögrét mosd el. Még el is törölheted az asztalod. Másnap örülni fogsz a rendezett környezetnek.
Le tudjuk tenni a telefont?
Ma, amikor már majdnem mindenki okoseszköz-függő, social media – fan vagy minimum órákat lóg a temun (jelen!), a közösségi oldalakon vagy az Xbox játékokon, akkor feltenném a kérdést: le tudjuk tenni a telefont bármikor? Egyáltalán: hogyan tudunk viszonylag könnyen és fájdalommentesen lemondani az okostelefonunkról?
Mi az a Hatha-jóga és miben segít?
A Hatha-jóga a légzés és a mozgás kombinációjából áll. A jóga bármelyik jógastílusban tanított fizikai testhelyzetre is utal, lényegében a hatha-jóga egy gyűjtőfogalom, amely a tudatosság elérésére használt testgyakorlatokat és légzéstechnikákat írja le.
Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?
A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.
Száraz január
Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!
A projekció jelentése
A projekció pszichológiai mechanizmus, amely segít elkerülni a kellemetlen belső élményeket, érzéseket vagy konfliktusokat azáltal, hogy ezeket a saját magunkban érzett dolgokat a külvilágra vetítjük. Alapvetően arról van szó, hogy a bennünk lévő, elviselhetetlen indulatokat vagy félelmeket a másik személyre hárítjuk, miközben nem vesszük észre, hogy ezek valójában saját magunkban is jelen vannak.