Környezettudatosság iskolaidőben
- Dátum: 2019.09.10., 19:58
- Varga Ágnes Kata
- csomagolás, energia, gondolkodás, iskola, iskoláskor, klímaváltozás, kor, környezet, környezettudatosság, környezetvédelem, növény, palack, spórolás, tanács, tanév, termék, tipp, tudatosság, újrahasznosítás, vásárlás
Manapság egyre több platformon találkozunk a klímaváltozás és környezetkárosodás témájával. A híradók, az újságok újabb és újabb jeléről számolnak be a globális felmelegedésnek. Mindemellett pedig rengeteg elrettentő képet láthatunk szeméthalmokról, eldobott műanyagról, egyszer használatos zacskókról, és arról a bolygónak egyáltalán nem tűnő dologról, amelyen ötven év múlva élnünk kell(ene). Riogatás ide vagy oda, akadnak még olyanok, akik szerint nincs probléma, és sajnos olyanok is, akik ezt a véleményt előszeretettel hangoztatják. Ha nem hiszel az efféle híreszteléseknek, és érdekel téged a Föld sorsa, akkor nagyon szerencsés vagy, mert nincs más dolgod, mint a szándékodat tettekre váltani. Ha diák vagy, sokkal több tetteddel válhatsz közvetlen környezeted hasznára, mint gondolnád. Íme, egy tízes lista, hogy mindig tudj valamit tenni!
Minden nap úton az iskolába szedj fel legalább 5 szemetet, és ezt tedd meg hazafelé is! Kevésnek tűnik, de sok kicsi sokra megy. Ráadásul ezzel elősegíted, hogy minél hamarabb észrevedd a hétköznapokban azt, ami nem illik a környezetbe, és el tudd távolítani. Ha ezt mindnyájan megtennénk, sokkal szebbek és tisztábbak lennének az utcáink.
Uzsonnás dobozban vidd magaddal a tízóraidat, ebédedet. Magyaráznom sem kell, hány nejlonzacskó felesleges használatát kerülöd így el.
Ültess növényeket minden héten, amikor az időjárás alkalmas! Nem muszáj a saját kertedbe, lehet egy elhanyagoltabb zöld részen is. A lényeg, hogy legyen még zöldebb!
Kifőzhető, kimosható kulacsban vinni vizet vagy teát, rengeteg műanyag üvegtől vagy fémdoboztól szabadítja meg a környezetünket.
Azért egy darab rendben tartott zacskó mindig legyen a táskádba, ha péksüteményt vagy gyümölcsöt vinnél haza. A zacskót rengetegszer felhasználhatod, nem kell minden vásárlásnál újat venni. Ha mégis újat kell venned, törekedj arra, hogy mindent egybe tudj pakolni.
Ne pazarold az ételt! Ez közvetlenül a túlfogyasztás-túlforgalmazás kérdésére hat. Ha mindenki csak egy picivel kevesebbet vásárolna, akkor a kisebb kereslet kisebb kínálatot eredményezne előbb-utóbb. Ráadásul az élelmiszerek kidobását sokszor egy-két kreatív ötlet felhasználásával el is kerülheted.
Cserélj tollbelet a tolladban ahelyett, hogy újat vennél. Megéri egyszer újratölthető tollra költeni, hiszen később ugyanazt a hüvelyt felhasználhatod.
Házilag főzött szappant használj a túlcsomagolt, vegyszeres szappanok és flakonos tusfürdők helyett. Szerencsére a piacokon elég sok helyen kaphatsz házi tejes vagy növényi szappant, ami nemcsak a bőrödnek tesz jót, de szintén egy csomó felesleges csomagolást spórol meg. Akár te is készíthetsz otthon szappant, az interneten rengeteg receptet találsz.
Lásd meg a lehetőséget a szemétben is! A gyümölcsök héja megfelelő a komposztba, a felvágottak és ételmaradékok még jók lehetnek állatok etetésére, a dobozok és papírok pedig kézműveskedés keretein belül is felhasználhatók.
Használj kevesebb energiát a telefonoddal, számítógépeddel, tévéddel! Az áramot csak akkor kapcsold be, ha az szükséges valamely eszköz működtetéséhez. Ne tölts túl semmit, és ne fogyassz feleslegesen energiát. Kis odafigyeléssel ezen is sokat tudsz spórolni.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!