Menü

„Ki mint él, úgy ítél”

Nyilvánvalóan nem illik senki külsejére, vagy életmódjára megjegyzést tenni, akárhányadik hambit is kéri a barátnőm a mekiben, vagy rendel desszertnek túrós palacsintát ismerősünk felesége az étteremben, akikkel négyesben vacsorázni mentünk. Soha nem fordulna meg a fejemben egy rossz vagy bántó gondolat sem, mikor egy borzasztó elhízott anyuka ücsörög a játszótéri padon és nem kel fel a gyerekéhez, mert látszik, hogy nehezére esne a mozgás.

Megszoktuk már, ha cigizik egy szülő, mert nem éri szó a ház elejét és a gumicukrokkal, chipsekkel, túró rudival, cukros joghurttal, jégkrémmel és nápolyival, félkész bolti étellel megtömött bevásárlókocsi sem szúr szemet senkinek. Természetes.

Ha az elhízott szülő kismillió posztban teszi ki a gyereke szülinapi zsúrját a cukordrazsés ünnepi csoki tortával vagy öt liter cukros üdítővel, az aranyos.

Az azonban közellenség, aki reggel futni megy. Ha kiposztolja, hogy salátázik, akkor koplal. Ha odafigyel a vitaminbevitelre, akkor „megteheti, van rá pénze”. Aki figyel, hogy a gyereke kevés édességet egyen, az hibbant és rosszat akar a gyerekének. Aki nem részegedik le egy buliban, mert tudja, hogy az alkohol tönkrevágja az egész heti edzését, az különc. Aki a rokoni, karácsonyi, húsvéti, szülinapi, névnapi, akármilyen napi zabálásban nem partner, az biztos kényes fényevő. Aki mindenmentes konyhán él, mert mondjuk étel-érzékeny, az finnyás. Aki nem issza 5 cukorral a kávéját, vagy nem hajlandó „na csak most itt előttünk egyszer” cukros vajas-krémes tortát habzsolni, az gúny tárgya és nyugodtan lehet kollektíven csesztetni egész este.

Az él a köztudatban, hogy a sportos lányok boldogtalanok, éhesek és agyongyötrik magukat órák hosszat az edzőteremben, holott ez szerintem nagyon sok esetben ostoba általánosítás.

Azt gondolják, a csinos és sportos nők nem esznek, holott ez óriási tévhit, mert edzés mellett nemcsak, hogy rendesen, rendszeresen és tudatosan táplálkoznak, számolva a makrókat figyelve zsírt és olykor kalóriát, de még maguk is főznek, hiszen a készételek, éttermi menük közel sem a céljaiknak megfelelő ételek és azokat nem engedhetik meg maguknak. A hagyományos koszton élők azt gondolják a zabkása valami francos, ízetlen étel, fűrészporhoz hasonló és a saláta mindig egyhangú, unalmas zöldlevél kupac.

Pedig a zabkása nagyon finom és számtalan módon variálható étel, a salátákat pedig a csirkén, halakon, tojáson, mozzarellán, fetasajton kívül fel lehet dobni szőlővel, körtével, almával, céklával, olajbogyóval, kefíres, joghurtos vagy almaecetes, olívaolajos öntetekkel és még számtalan más finomságokkal.

Mindig máshogy lehet ízesíteni a zabkását és máshogy készítjük el a salátát (megjegyzem mindegyik ötperces mutatvány) mégis az szól meg ezért másokat, aki minden vasárnap kabátos húst eszik ugyanolyanra sütött, fagyasztóból kibontott, zsírban tocsogós sült krumplival. Ahelyett, hogy zabkorpába panírozna és édesburgonyára váltana, amit kevés olajjal sütőben sütne.

A sportos, diétázós lányok napi szinten megkapják, hogy „hova fogysz már” és a „sose eszel rendes kaját?” kérdéseket. A filterekkel kipingált „instasztárok” kategóriába nem kell tévesen besorolni azokat, akik csak 1 órácskát magukra szánnak a 24 órából munka és gyerek mellett, és elmennek edzeni, amikor már vagy még alszik a család, amikor pedig a tányérjukra nézünk, sokszínű, egyszerű ételeket látunk, amik nem azt jelentik, hogy egy fél sárgarépán tengődnek reggeltől estig. Mivel sportolnak, mint említettem, így esznek is, s mivel diétáznak, mint említettem, főznek is. Ergo a sportos csajok nem koplalnak és nem is lusták.

Elfogadom a másik életvitelét, de azért bántani egy-egy csinos nőt, mert edzeni jár, megállapítani, hogy „mert biztos nincs jobb dolga” és leírni, hogy valószínűleg éhes és boldogtalan, ez beskatulyázás és alaptalan, sőt bántó. Olyannyira bántó, mint lekövérezni, lehájasozni valakit, akiről nem tudhatjuk, hogy egészségtelen életmód, egy friss szülés, vagy betegség okozza a látható pluszkilóit. Mint ahogyan azt sem tudhatja neki, hogy aki hajnal fél ötkor kel és futni megy, amíg a családja alszik (hogy ne tőlük vegye el az időt), majd zabkását főz és csirkét ebédre zöldségekkel, meg tonhalsalátát vacsorára, annak ez milyen áldozatot jelent. Ahogy másokat megítélünk, az bennünket minősít. És pont.

Martinka Dia

Hogyan befolyásolja a személyiségünk a sportolási szokásainkat?

A lelki beállítottságunk nagy hatással lehet arra, hogy milyen edzéstípusokat részesítünk előnyben, és hogyan motiváljuk magunkat a testmozgásra. Különböző lelki beállítottságok más-más megközelítéseket és motivációs tényezőket igényelnek. Az alábbi cikkben ezek variációjára nézhetünk meg példákat.

Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.