Menü

Gondolnád?

Azt már ezerszer hallottad, hogy a bolti üveges salátaöntet egészségtelen, hizlaló, mert zsíros és cukros. (ha nem hiszed el, hogy cukrozzák, olvasd el az üveg címkéjét). Azonban a rágógumi, az energiaital, a joghurtok egy része, gabonák és egészségesnek kikiáltott reggeliző pelyhek is csak a pénztárcádat vékonyítják. Mit tehetünk? Nézzük a listát!

A gyümölcsleveket felejtsd el!

Az igaz, hogy bár – legalábbis jó esetben - tartalmaznak némi vitamint, sajnos rengeteg bennük a cukor. Rost már kevesebb, ezért amennyire igaz, hogy naponta fogyasszunk gyümölcsöket az egészségünk érdekében, olyannyira nem javasolt mindezt cukros gyümölcslevekkel megtenni, mert ezekkel csak a cukorbetegség kockázatát növeljük. Helyette facsarjunk inkább otthon magunk gyümölcs-és zöldségleveket.

Ugyanez a helyzet a salátaöntetekkel. A boltban kapható készételek általában nem egészségesek, még ha annak is tűnnek, vagy annak is reklámozzák őket. Egy üveg öntet tele van zsírral és/vagy cukorral. Jobb venni egy üveg almaecetet, vagy olívaolajat, balzsamecetet, vagy natúr joghurtot és elkészíteni otthon a saját verziónkat, ami valóban egészséges.

A teljes kiőrlésű gabona és a barnacukor esetében is óriási a csapda, gyakran színezéknek köszönhető az egészségesebb küllem, a kenyereknél mindenképp olvassuk el a címkén, hogy valóban magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű pékáruért fizetünk-e, vagy csak színezék.

A gyümölcsjoghurtok cukrozottak, ha „light” felirat díszeleg rajtuk, azzal nem oldották meg a problémát. Inkább egy doboz magasabb zsírtartalmú natúr krémjoghurt, mint egy zsírszegény, de cukros verzió. Az otthoni variáció úgy hangzik, hogy egy doboz natúr joghurtba valódi gyümölcsöket kockázunk, zabpelyhet, esetleg diót, mogyorót, chia magot. Ennél jobb, egészségesebb és laktatóbb napindító nem is kell!

A bolti reggelizőpelyhek nagy része is dobogós helyen állna a cukrozott, de egészségesnek hirdetett termékek versenyén. Elmondom, én hogyan készítem: zabpehely, zabkorpa, goji bogyó, dió, mogyoró, cukrozatlan gyümölcsös müzlikeverék, cukormentes csokoládédarabkák.

Egy nagy tálban összekeverem és tetszés szerint adagolom tejhez, növényi tejhez, natúr joghurtokhoz.

Kerüld a rágógumit is! Éhes leszel tőle! Tény, hogy kedvelt a cukormentes rágógumi, de mivel a rágás azt az üzenetet küldi az agyba, hogy étel érkezik, a gyomrod pedig hiába várja a falatokat, az éhségérzet negyedóra múlva jelentkezni fog. Méghozzá egyre intenzívebben.

Bevallom, az energiaitaloknak nagyon nagy ellensége vagyok! Ezek az olcsó vegyszeres koffeindús cukrozott rettenetek roppant károsak. Inkább egy csésze kávé, vagy egy pohár tea.

Gyakran apró dolgokról van csak szó, mégis többet ártunk vele, ha ezeket túl gyakran megengedjük magunknak, s aztán csodálkozunk, hogy nem jön a várva várt siker.

Martinka Dia

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.