Menü

Az egyetemről "kezdőknek"

Az első nehézség a bekerülés, amelyhez hosszú út vezet. Érettségi, nyelvvizsga, helyes pályaválasztás, egy rakás papír beküldése, és még így sem biztos, hogy kellő pontszámmal fogunk rendelkezni a végére. Nem csoda, ha az ember megkönnyebbül, ha azt a bizonyos értesítést megkapja. Pedig a megpróbáltatások még csak akkor kezdődnek. És nemcsak a rengeteg vizsga, zh, beadandó az, ami megnehezíti az életünket: már odáig eljutni is nagy feladat.

1. Regisztráció, adategyeztetés, beiratkozás

Hogy a teendőinkről postai levélben vagy e-mailben tájékoztatnak, az egyetemenként eltérő, de szinte mindig ugyanazt küldik benne. Hogyan kell regisztrálni azokba a rendszerekbe, melyeken keresztül a tájékoztatás, tárgyfelvétel, jegyek beírása, kurzusinformációk feltöltése zajlik. Leírják az adategyeztetés helyét és módját, illetve a beiratkozás időpontjait és az azzal kapcsolatos tudnivalókat. Ne aggódj, ha valamit nem értesz, ezen átesik mindenki. A lényeg, hogy a kijelölt platformokra időben regisztrálj, és a meghatározott időpontban jelenj meg az adott helyszíneken. A felsőbb évesek és az oktatók is pontosan tudják, hogy milyen nehéz ebbe a rendszerbe beleszokni, ezért biztosan sok kérdésre válaszolni fognak, és nem maradsz információk nélkül.

2. Gólyatábor, kari tájékoztató, évnyitó

Egyiken sem kötelező a részvétel, de mindegyiknek van haszna. A gólyatáborban nemcsak ismerkedhetsz, de tippeket is kaphatsz különböző tanárokról, tantárgyakról, szabadon választhatókról és programokról. Így talán egy kis arasznyi lépéssel előrébb fogsz járni, mint azok, akik nem mennek el. A kari tájékoztatón bemutatkozik néhány oktató, tanszékvezető, mentor és irodista, akikhez fordulhatsz, ha a tanulmányaiddal kapcsolatos gondjaid vagy kérdéseid vannak. Természetesen nem minden problémáddal kell hozzájuk fordulnod, de vannak kérdések, amelyekre csakis ők tudnak válaszolni. Az évnyitó inkább formális, mint gyakorlati szempontból érdekes. Ha szeretnéd felidézni a középiskolás tanulmányaid emlékét, amikor minden évet így kezdtél, és szeretnéd a közösséghez tartozás érzését elmélyíteni, akkor érdemes ellátogatnod rá.

3. A „piszkos anyagiak”

Az egyetemi élet akkor sem olcsó, ha helyben maradsz, de főképpen nem az, ha bejárós vagy kollégista leszel, az albérletről már nem is beszélve. Nehéz kérdés, hogy honnan teremted elő a pénzt az ebédedre, a rendezvényekre, a közlekedésre. Szociális alapon több ösztöndíjat is megpályázhatsz, és a második félévtől esélyed van a tanulmányi ösztöndíjra is, de ez általában nem elég minden költség fedezésére. Diákhitellel vagy diákmunkával pótolhatod a hiányt, ám a diákhitel megigénylését érdemes alaposan átgondolni.

Az egyetem olyan, mint egy nagyon gyors vonat, ami ha belendül, nem áll meg egyhamar, muszáj felvenned vele a ritmust. Ha túljutsz az első nehézségeken, akkor később rengeteg jó élménnyel fogsz gazdagodni.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.