Élet a közösségi oldalakon kívül?
- Dátum: 2019.07.06., 07:49
- Martinka Dia
- adat, beszélgetés, chat, emberi kapcsolatok, face, függő, hagyományos, insta, kép, közösség, közösségi oldal, lájkvadászat, levelező rendszer, médiahasználat, nevelés., oktatás, online, poszt, pötyög, személyes, színtér, szippant, szokás, szókincs, technikai hiba, tér, tudatos
Van. Jelentem, van. Mármint élet a közösségi terek használatán kívül. Érdemes tenni egy próbát.
Nemrégiben akadozott a közösségi oldalak használata, a képfeltöltés nem működött, pár órára használhatatlanná vált néhány funkció. A levelező rendszerben az elküldött képek helyett szürke téglalapokat lehetett csak látni, és a közösségi oldalon sem töltődtek be a feltöltött fotók, a képek helyén pedig angol nyelvű címkék jelentek meg. Furcsa volt.
A problémát néhány óra alatt kijavították, azonban ez a kis technikai hiba rávilágított arra, mennyire életképtelenek néhányan a közösségi színtér folyamatos használata nélkül.
Te kibírod pár napig közösségi média nélkül?
Amióta mindenki folyamatosan a közösségi oldalakon lóg, teljesen tönkre mennek az emberi kapcsolatok. A személyes beszélgetéseinket online intézzük el pár szó használatával, szókincsünk leszűkül arra a 100 alapszóra, amit pötyögünk, mindent rövidítünk, mert körülményes hosszan írni. Ékezeteket többnyire nem használunk, mert csak „időpocsékolas” lenne telefonról, mikor gyorsan szeretnénk telefonról válaszolni.
A szókincs korlátozódik, a személyesség eltűnik, az iskolában szépen megtanult helyesírás megy a levesbe. Az írott sorok már szinte muzeális értékűek, a postai hagyományos levelezés végleg eltűnőben. Az apukám idejében szokásos „felülök a biciklimre és áttekerek a barátaimhoz beszélgetni” ősi hagyományt már rég leváltotta a „bekuckózok a szobámba és chatelek reggelig a többiekkel” szokásrend.
Nem mondom egy szóval sem, hogy az online közösségi tér haszontalan, ezt nem jelenthetjük ki, hiszen nagyon sok szempontot fel tudnék sorolni, amivel megkönnyíti az életet, de be is szippanthat és függővé tehet ez a világ.
Hosszan lehetne sorolni a közösségi oldalak pozitív tulajdonságait, hiszen gyorsan elérjük ismerőseinket, folyamatosan kapcsolatban lehetünk a barátainkkal, információt kapunk, tájékozódhatunk, azonban mindennek megvan az árnyoldala is: függőség, beszűkült szociális tér, emberi kapcsolatok tönkretétele, személyesség megszűnése, erőszakos tartalom, csalás, zaklatás. A közösségi tér gyorsan beszippanthat és észre sem vesszük, de már nem tudunk nélküle létezni.
Arról nem is beszélve, hogy minden adatunkat fokozott óvatossággal kell kezelni, felelősséggel kell(ene) posztolni, meggondolni milyen képeket teszünk ki az üzenőfalakra és meg kell tudni találni az egyensúlyt a személyes kapcsolatok és a chaten folytatott felszínesebb beszélgetések között. Az insta hosszúcombú, modell kinézetű szuperanyukáinak mindennapjairól posztolt képeket és a face felületén bemutatkozó ál világot, lájkvadászatot, ahol szinte senki sem a valódi arcát mutatja, pedig meg kell tudni különböztetni a valóságtól.
Léteznek már bizonyos országokban net elvonók is, ahol leszoktató foglalkozásokat tartanak a mobileszközökről és a közösségi médiahasználatról. Nagyon komoly tünet, ha az ember meztelennek érzi magát a mobilja nélkül, ezt pedig már kezelni kell. A közösségi média tudatos használata jelenthet megoldást. Ezt pedig csak megfelelő neveléssel és oktatással lehet elérni.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.