Menü

Glutén hatása a pajzsmirigyre

A glutén megtámadja a beleken található hajszálvékony nyúlványokat, amelyek így nem tudják behálózni a szervet, így rendkívül nehézzé válik az emésztés. A tápanyagok fel nem dolgozása alultápláltságot és vitaminhiányt okoz, és néha akár végzetes következményekkel is járhat. Amikor a pajzsmirigyet éri támadás, az túl sok vagy túl kevés hormont kezd termelni, így megváltoztatva az anyagcsere folyamatát.

Tapasztalatok szerint miután a betegek átállnak a gluténmentes étrendre, csökkenni kezd szervezetükben az ártalmas antitestek szintje, amely egészséges reakció. És noha az autoimmun betegségek életre szólnak, megfelelő táplálkozás mellett gyakran helyreáll a pajzsmirigy működése, így az orvos egy idő után szükségtelennek nyilváníthatja a gyógyszeres kezelést. Ha kezelőorvosunk azt mondja, gluténmentes diétát kell folytatnunk, keressünk fel egy dietikust, aki segít a megfelelő, vitamindús, nem túl hizlaló étrend kialakításában. Gluténérzékenyeknek, cöliákisoknak, tehát egyáltalán nem ajánlott glutén tartalmú ételek fogyasztása, még akkor sem, ha a kellemetlen tünetek elmaradnak, mert a vékonybél bélbolyhainak tönkre menete lappangva történhet, és ez erősen káros a betegek számára.

Fordított gluténmentes almatorta cukormentesen IR-barát

Mészár Éva olvasónk készített egy gyors, és finom, vendégvárónak is jó gluténmentes receptet. Alternatív alapanyagokat is javasolt hozzá, így laktóz, illetve tejmentesen is elkészíthető.

TIPP: Magas a rosttartalma, hozzáadott cukrot nem tartalmaz, cukorbetegek is fogyaszthatják.

Fordított almás gluténmentes torta

Hozzávalók:

2 db alma vékonyan szelve

édesítőszer (pl. steviás paleo sweetet)

10 dkg vaj vagy margarin (Liga laktózmentes sütőmargarin)

12-15 dkg mandulaliszt

2 teáskanál útifű maghéj

1 teáskanál bambuszrost liszt

1 csomag sütőpor

citrom reszelt héja vagy rumaroma

2 db tojás

1 dl tej vagy cukormentes kókusz ital

fahéj (ízlés szerint)

Elkészítés:

Egy kb. 16 – 18 cm-es tortaforma aljába sütőpapírt teszünk. Az almákat meghámozzuk, és rászeleteljük a papírra, majd megszórjuk a fahéjjal és meglocsoljuk paleo sweettel /steviás/. A 10 dkg vajat vagy margarint felolvasztjuk, hozzákeverjük a többi hozzávalót. Jól kikeverjük, majd az alma tetejére öntjük. Előmelegített sütőben közepes lángon, kb. fél óra alatt készre sütjük. Ha kihűlt, hirtelen mozdulattal tálcára borítjuk, hogy az alma kerüljön felülre. A papírt óvatosan lehúzzuk róla, és megszórhatjuk még mandulaliszttel vagy aprított mandulával, őrölt dióval.

A biztonságos gluténmentes étrend összeállításához dietetikus szakemberrel kell konzultálni.

Szerző:Udvari Fanni

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.