Internetes nyomozás – hasznos vagy veszélyes?
- Dátum: 2019.06.12., 17:38
- Varga Ágnes Kata
- adat, barátság, életmód, elme, félreértés, hatás, információ, internet, kapcsolat, kép, keresés, közösségi háló, közösségi oldalak, kutatás, lélek, negatív, nehézség, poszt, pozitív, találat, tanács, tévedés, tipp, vélemény, világháló
Gondoljunk csak bele, mennyi információt tárolnak rólunk a számítógépek: adatokat, képeket, problémákat, az érdeklődésünket, az ízlésünket, és mindebben az a szerencse, hogy egy gép ezzel nem akar visszaélni. De ha a gép nem is, az emberek azért olykor vágynak erre az egyébként hasznos tudásra. Tudni akarjuk, hol van a másik, mit csinál, kit és mit szeret. És ha az interneten a legtöbbekről van hozzáférhető adat, ez nem feltétlenül valóságon alapszik. A leggyakoribb forrás, ahonnan tájékozódunk egymásról, a különböző közösségi oldalak. Oldalak, amelyeken egy virtuális arcunk nyilvánul meg. Azt osztjuk meg az ismerőseinkkel, amiről azt szeretnénk, hogy ők is lássák. Olyan képet teszünk fel, amin a legjobb, legszebb arcunk mutatkozik meg. Nem csoda, ha irigyei akadnak a mi látszólag fantasztikus életünknek.
Na de vissza a tárgyhoz: veszélyes-e interneten nyomozni valaki után? Nos, persze. Veszélye van annak, ha manipulált információk tömege áramlik felénk. Bizonytalanságba vagy hamis biztonságba sodorhat minket. Nem is beszélve arról, hogy mint mindennek, a keresésünknek is nyoma marad. Az pedig mindig még több kérdéssel és problémával járhat. Persze maga a cél sem mindegy, ami miatt a keresés történik. Viszont mikor kifejezetten nyomozás céljából kutatunk valaki után, az nagyon könnyen visszaüthet. Hiszen lehet, hogy pont az ellenkezőjét tapasztaljuk annak, amit vártunk: valami ahelyett, hogy rosszindulatú, gyűlölködő dolgokat osztana meg, pozitivitással és szeretettel teli megnyilvánulásokat tesz.
Valaki, akiről szeretnénk szép dolgokat látni, hirtelen rossz színben tűnik fel, mert csupa negatív dolgot találunk róla. Esetleg a google kiad egy találatot, ami egészen más, mint amilyet vártunk volna. Igazi nagy tévedések alakulhatnak ki ebből. Persze annak is furcsa helyzet ez, akiről szó van. Hiszen mi van, ha minden igyekezetünk ellenére az internet mégis tartalmaz rólunk valami kompromittálót? Mi van, ha évekkel ezelőtt történt valami, aminek nyomait nem lehet kitörölni a világhálóról? A vigasztaló ebben a dologban az lehet, hogy az értelmes emberek mérlegelnek: az internet nem feltétlenül a valóságot mutatja, hanem annak egy apró, kiválogatott részletét melyet olykor el is torzít. Ha valaki mindezzel tisztában van, amikor rákeres valakire, akkor jó eséllyel nem fogja befolyásolni túlzottan az, amit talál, de legalábbis végig tudja gondolni annak realitásértékét.
Akkor kutassunk, vagy ne kutassunk a neten emberek után? Nos, ha alapos okunk van rá, például régi ismerőst keresünk, akkor minden további nélkül keresgélhetünk. De rosszindulat és pletykaéhség által vezérelve semmiképpen se tegyük! Ha pedig egy információt szeretnénk megtudni valakiről, a legősibb, legegyszerűbb módszert tudom javasolni: kérdezzük meg!
Varga Ágnes Kata
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.