Mennyire hatékony a koffeines sampon?
- Dátum: 2019.05.31., 08:16
- biológia, bizonyíték, egészség, fehérje, haj, hajnövesztés, hatás, hormon, kutatás, reklám, sampon, tudomány
Néhány éve nagy sikerrel tört be a piacra a koffeines sampon. Kopaszodó férfiak milliói vásárolták nagy reményeket fűzve hajkoronájuk visszaszerzéséhez. Még ma is nap mint nap találkozunk a reklámmal a televízióban, az újságokban, a plakátokon, de eszünkbe jutott-e már az, hogy vajon tényleg annyira hatásos-e ez a szer, mint gondoljuk?
Az elmélet
A tudományosan is alátámasztott elmélet szerint a koffein úgy hat a hajhagymákra, hogy növeli a sejtek energiáját azáltal, hogy egy fehérje, az úgynevezett foszfodiészteráz aktivitását növeli. Ezen felül hat egy másik fehérjére, az IGF1-re is, ami szintén a hajnövekedés serkentésében játszik szerepet, valamint gátolja a dihidrotesztoszteron hatását. A dihidrotesztoszteron a kopaszodásért általánosan felelős hormon.
A reklám alapja
A felhajtás és reklámáradat egy német kutatásból ered. Egy 2007-es vizsgálatsorozat alkalmával ugyanis laboratóriumi körülmények között koffein segítségével kutatók hajhagymákat tudtak újranöveszteni. Tehát a reklám nagyon is megalapozottnak tűnik, akkor azonban még nem álltak rendelkezésre humán kísérleti adatok.
Vajon tényleg annyira hatásos-e a koffeines sampon?
Egyértelműen kijelenthetjük, hogy klinikailag igazolt bizonyítékok még nincsenek arra, hogy a koffeines sampon hosszútávú hatással bírna a hajnövekedésre. 2018-ban Angliában a reklámot be is tiltották pontosan a klinikai kutatási eredmények hiánya miatt. Azt sem tudni egyelőre, hogy a samponból hajmosáskor mennyi koffeinnek kellene vagy mennyi koffein szívódik fel.
Mit tehetünk?
A szakorvosok azt javasolják, hogy a további klinikai kutatások végéig nyugodtan használhatjuk a koffeines sampont, azonban főként megelőzésre ajánlják, illetve olyan esetekben, ahol a kopaszodás genetikai eredetű és még korai stádiumban van.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.