Az energetizáló, csodatévő citromos víz
- Dátum: 2019.05.28., 07:08
- Udvari Fanni
- citrom, diéta, életvitel, energia, immunrendszer, kalória, máj, reggeli, tisztítás, vesekő, vízfogasztás
1. Fogyaszt
A citromban lévő polifenolok eltelítik a gyomrot – különösen, ha a citromos vizet egy főétkezés előtt iszod meg. A folyadék elfogyasztása után kevesebb szilárd ételt fogsz tudni enni, melynek hatása hamarosan a mérleg nyelvén is meglátszódik majd.
2. Erősíti az immunrendszert
Magas C-vitamin tartalma miatt nemcsak a betegségek ellen véd meg, de a fertőzéseket és a káros baktériumokat is képes távol tartani a szervezetedtől! Ez a jótékony hatás a citromban lévő fitonutriens vegyületek miatt érvényesül, melyek megakadályozzák a kórokozók megtelepedését a szervezetben.
3. Javítja az emésztést
A citromban található flavonoidok lekötik a gyomorsavat, mely optimalizálja az emésztését és gyorsítja az anyagcserét.
Tudtad? A 60 év felettiek 30%-a szenved gyomorsav-túltengésben, mely könnyen megakadályozható lenne napi egy pohár citromos víz rendszeres fogyasztásával.
4. Fiatalít
Egy brit kutatás szerint azok, akik rendszeresen isznak citromos vizet, kevesebb ránccal „büszkélkednek”, mint azok, akik elmulasztják ezt a tevékenységet. Ez a szépítő hatás szintén a citromban található C-vitamin miatt érvényesül.
5. Megelőzi a vesekő kialakulását
A vesekő sokszor dehidratáció miatt keletkezik – azonban nincs mitől tartanod, ha rendszeres iszol citromos vizet. Ez az ízletes folyadék ugyanis folyamatosan tisztán tartja a veséidet és megakadályozza a fájdalmas vesekövek kialakulását.
6. A citrom a máj legjobb barátja
Hogy a májad jól tudjon működni, az egyik legfontosabb dolog az egészséged szempontjából. A citromos víz pedig segít abban, hogy a májad a leghatékonyabban végezze feladatait. A citromsav a méreganyagok kimosásával javítja az enzim funkciókat, ezen kívül a káros baktériumokkal is képes elbánni.
7. Kifogástalan pH-érték
A citrom citrusféle, azaz természetes módon savas. Talán meglepő, de amint bekerül a véráramba, lúgosító hatást fejt ki. Ez miért jó dolog? Bár savra szükségünk van az étel megemésztéséhez, nagyon fontos kiegyensúlyozni a test pH-értékét, mivel a túl sok sav hajlamossá tesz betegségekre, a magas koleszterinszinttől a cukorbetegségig.
Reggel hatékonyabb
Voltaképpen semmi nem bizonyítja, hogy különösebb gyógyhatása lenne a víz és a citrom amúgy is ismert egészséges tulajdonságain túl. A citrom tele van C-vitaminnal, és ha vízbe tesszük, több vizet tudunk meginni, amire pedig szükségünk van, általában többre, mint amennyit maguktól bevinnénk a szervezetünkbe. A víz serkenti az emésztést, hidratálja a bőrt. Szóval első hallásra nincs itt semmi varázslat és látnivaló, mégis az az igazság, hogy az időzítés minden. Lehet, hogy egy délutáni pohár citromos víz egyszerűen csak egészséges, de egy reggel, éhgyomorra fogyasztott meleg citromos víz sokkal több ennél.
Elkészítés
A citromlé adagját érdemes lehet testsúly alapján kimérni. Akiknek a testsúlya 70 kg alatt van, egy fél citrom pohárba való facsarásával biztosíthatják a szervezetük számára megfelelő mennyiséget, akik viszont 70 kg feletti testsúllyal rendelkeznek azok akár az egész citromot is bele facsarhatnak. A citromlevet hígítsuk langyos vízzel a mennyiséget ízlésünk szerint állapítsuk meg.
Igyuk 15-30 perccel reggeli előtt, így teljes mértékben kihasználhatjuk a pozitív hatásait.
A citrom remek eszközt jelent az ételek és italok alacsony kalóriatartalmú ízesítésére. Érdemes hozzátenni, hogy a citromhéj is rendkívül gazdag tápanyagokban, összedarabolva pedig salátákhoz, baromfi- és halételekhez is.
Szerző: Udvari Fanni
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.