Menü

Hogyan (ne) viselkedjünk konditeremben?

Magas, kigyúrt srác lép be a konditerembe. Sosem láttam még azelőtt. Udvariasan köszön, cipőt húz, majd kedvesen megkérdezi, zavarna-e, ha zenét kapcsol, végül elkezdi a tervezett edzésprogramját. Nem beszélgetünk, de ha úgy adódik, udvariasan szól, kedvesen segít. Súlyzóit a végén visszapakolja, köszön, jó edzést kíván és távozik.

Egy másik alkalommal ugyanebben a konditeremben Mr. Izomagy betoppan az ajtón, engem nem vesz észre, csak magát látja a tükörben. Szétdobálja a súlyzóit, a rádió helyett „tuctuc” zenét bömböltet, folyamatos mobilozása nyomokban edzést is tartalmaz, szóra se méltat, köszönés nélkül távozik. Súlyzóit én pakolom el. Vajon mi az a bizonyos szint, amit mindenkinek meg kellene ütni, aki közösségben végzi az edzéseit? Néhány egyszerű illemszabály betartásával mindenki kellemesebben és családias légkörben érezheti magát az edzőteremben, mely dolgokra figyeljünk oda, ha a sportnak ezt a fajtáját választjuk?

Először is vigyázzunk, figyeljünk másokra. Ne dobáljuk a súlyokat. Ha egy-egy széria után nagy hanggal földre dobáljuk a súlyokat, akkor egyrészt nem vigyázunk az edzőterem tulajdonára, másrészt zavaró és balesetveszélyes a többi teremlátogatóval szemben. Nem illendő hagyni, hogy elguruljon a súlyzó és esetleg odalapítsa valakinek a lábát, miközben ő épp a sorozatát végzi.

Tegyük a helyére a súlyokat. Fontos konditermi illemszabály. Ha valaki elég erős ahhoz, hogy felemelje a súlyokat, akkor annyi ereje is van, hogy visszategye őket a helyükre. Így más is meg fogja találni azokat. Ne bámuljunk! Nem illik. Még ha jó pasi/szép hölgy is edz mellettünk, akkor sem illendő bámulni őket, amikor edzenek. Rendkívül zavaró tud lenni.

Ne zavarjunk senkit súlyzózás közben. Megzavarni valakit edzés közben nem csak, hogy illetlen, de veszélyes is, ugyanis sérülést okozhat, ha eltereljük a figyelmét a gyakorlatról. (Én már estem le úgy futópadról, hogy a mellettem lévőnek válaszoltam)

Figyeljünk a higiéniára. Mosakodjunk, használjunk törölközőt, óvjuk a mellékhelyiségek tisztaságát. Ez egyébként mindenki számára olyan természetes kellene, hogy legyen, mint a fogmosás. A higiéniához hozzátartozik az is, hogy letöröljük magunk után a gépeket a teremben.

A mobilt némítsuk le, vagy hagyjuk az öltözőben. Nem a konditerem az a hely, ahol a telefonjainkat le kell bonyolítanunk, vagy közösségi oldalakon való csevelyünk miatt folyamatos csipogást, pityegést, csörgést kell hallgatnia miattunk a többieknek. Az edzőtermi etikett mindenkinek természetesnek kellene, hogy legyen, persze mindig akad kivétel, aki nem ismeri ezeket.

A konditermi edzés kiváló testmozgási lehetőség, azonban nem szabad megfeledkezni az „illemszabályokról” sem, amelyek ugyan nincsenek kőbe vésve, de mindenkinek jobb lesz, ha betartjuk őket.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.