Menü

Az ellenálló baktériumok már a jelen problémái

Az antibiotikumok kezdenek megbukni. Az antibiotikum rezisztens (tehát nem reagáló, nem érzékeny) baktériumok már évente több, mint 750 ezer halált okoznak. Úgy jósolják, ez a szám drámaian növekedni fog, hacsak nem teszünk ellene szóló intézkedéseket. Az antibiokum rezisztencia vált a világ egészségének egyik legfenyegetőbb problémájává.

Az antibiotikum rezisztencia…

fenyegeti azt a képességünket, amellyel az általános fertőző betegségeket kezeljük, mint amilyen a tuberkulózis, a tüdőgyulladás vagy a tripper.

aláaknázza a főbb orvosi előrelépéseket, mint amilyenek a műtétek, valamint a daganatos betegek és a koraszülött babák kezelése.

fenyegeti azt a képességünket is, hogy globális egészségügyi célokat érjünk el, mint például a gyermekhalál csökkentése vagy az anyai egészség javítása.

Nem jövőbeli fenyegetés…

Sajnos az antibiotikum rezisztencia már nemcsak egy jövőbeli fenyegetés, hanem itt van, és jelen van, most.

Az antibiotikum rezisztencia öl. Becsült adatok szerint évente körülbelül 214 ezer újszülött hal meg vérmérgezésben (szepszis), amelyet rezisztens baktériumok okoznak. Ez az összes szepszis által okozott újszülötthalál legalább 30%-át teszi ki.

Az antibiotikum rezisztencia csendesen terjed szerte a világon. A populáció több, mint 60%-a hordoz a normális baktériumflórájában valamilyen multirezisztens (tehát több antibiotikummal szemben is rezisztens) baktériumot.

Az antibiotikum rezisztencia költséges. Egy rezisztens baktérium által okozott fertőzés kezelése átlagosan 700 amerikai dollárba kerül, ami nagyjából egyenlő egy indiai vidéki munkás egy évi fizetésével. A multirezisztens bakteriális fertőzések kezelése több tízezer dollárba is kerülhet, amit a legtöbben nem engedhetnek meg maguknak.

Az antibiotikum rezisztencia valóban itt van. A tripper vagy kankó kezelésében már elérte az utolsó vonalbeli antibiotikumok sorát, tehát néhány esetben már szinte nem tudják a betegséget kikezelni. Évente 106 millió új esetet regisztrálnak. Ha kialakul a teljes rezisztencia, annak visszafordíthatatlan következményei is lehetnek.

A modern orvostudomány mérföldkövei

A bakterális fertőzések végigkísérték az emberiséget a történelem során. Az elmúlt 70 évben az antibiotikumok megváltoztatták a világot, számos életet mentettek meg, illetve javítottak a minőségén. A modern egészségügyi rendszer alapját képezik.

Az orvostudomány minden területén mellőzhetetlenné váltak ezek a szerek, azonban a rezisztencia kialakulása koptatja az antibiotikumok hatékonyságát, és így a mérföldkövek is szétmorzsolódni látszanak.

Elsődleges egészségügyi probléma

Az elmúlt évtizedben a küszöbön álló krízis üzenete elérte a világ vezetőinek, illetve a globális egészségügyi intézmények figyelmét is. A WHO (World Health Organization, Világegészségügyi Szervezet) elsődleges egészségügyi problémának, témának minősítette, és felszólította a tagországokat, hogy tegyenek intézkedéseket.

Az 5 leghatásosabb méregtelenítő étel

A helytelen táplálkozás miatt a testünkben sok salakanyag, a kötőszövetekben pedig sok felesleges víz halmozódhat fel. Ám akadnak ételek, amelyekkel könnyedén elkerülheted ezeket a problémákat!

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?