Menü

Gyerek edzőcipőben

Mindig csodálkozva nézem azokat a szülőket, akik két edzés és egy meccs után már sztárfocistát akarnak nevelni a gyerekükből. Vagy legalább élsportolót. Egyből a dobogón szeretnék látni őket egy futóversenyen. Meg minden versenyen. Miért is?

Amikor a fiam 5 éves lett és elvittük sportágat választani, kipróbálta a focit, a kosárlabdát, atlétikát, bicajozott, de nem tudta mit szeretne, nem volt egyikben sem kitartó eleinte. Azt hiszem ez teljesen normális. Én támogatok mindent, ami képes elmozdítani a gyerekeket a playstationtől vagy a tabletezéstől. Az ilyesmi már önmagában is egy kész csoda. Hét évesként a fiam a foci mellett a döntött, s ebben leli örömét, találja meg a sikereit, én pedig szívesen bíztatom, de nem gondolnám, hogy ezen most az élete múlik. A tanulás mellett kell a sport, ez vitathatatlan, de csodálkozom azokon a szülőkön, akik őrjöngve káromkodnak a gyerekek sporteseményein egy-egy kudarc esetén.

Az nem kérdés, hogy minden gyereknek jót tesz, ha sportol valamit, az sem feltétlenül baj, ha nem kifejezetten tehetséges, a lényeg az egészséges életmód. Számomra mindig ez volt a szempont, sportoljon akármit, bármit, a fontos az, hogy mozogjon. Ha lehet, próbáljon ki többféle sportágat, hiszen így tud választani közülük. Nem szerettem volna, ha egyből leragad az elsőnél és nem kísérletezik a többivel, hiszen így kap teljes képet arról, mit szeretne edzeni. Hogy miért fontos többféle sportágat kipróbálni?

Egyrészt azért, mert a különféle sportok kölcsönösen erősíthetik egymást, más területeket fejleszt a kosárlabda, mint a foci, de mindegyik fontos motorikus képességeket fejleszt.

Azt sem éltem meg tragédiának, hogy a focit abbahagyva, kosarazott, atletizált és visszatért végül a focihoz, nem kellemetlen ez, sőt! Néha nem árt félretenni egy-egy sportágat, hogy utána újult erővel vethesse magát bele. Nem véletlenül mondják, hogy a sport az életre nevel. Klassz dolog, ha van olyan sport, amiben a gyerek tehetségesnek mutatkozik, de fontos, hogy megtanulja kezelni a kudarcot, sikertelenséget is. Azt vallom, hogy fejlődni csak a kevésbé sikeres időszakokban lehet. Abból tanulunk, ami nem sikerül. Ha ezt az életszemléletet elfogadja és megtanulja, az élet minden területén hinni fog magában és felülkerekedik a kezdeti kudarcokon.

Bizonyos csapatsportok arra kiválóak, hogy ne csak magával foglalkozzon a gyermekünk, hiszen hiába tökéletes a labdavezetése, ha nem tud csapatban játszani, csapatban gondolkodni. Sajnos sok szülő a saját gyerekét akarja győztesnek látni a meccsen, azonban hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy nem gyerekkorban kell a legjobbnak lenni. Ez az időszak arra való, hogy megalapozzuk a későbbi sikereket, megtanítsuk a gyereknek az ezekhez szükséges fizikai és mentális készségeket.

A gyerekkorban történik mindennek a megalapozása, és minél több sportágban próbálja ki magát a gyerek, annál több képessége, készsége fejlődik. Lehet, hogy nagyon sikeressé válik, de azzal is számolni kell, hogy nem lesz sztárfocista. Gyerekként a legfontosabb a sport okozta öröm. Ezt az érzést soha ne cseréljük teljesítménykényszerre, görcsös megfelelni akarásra. „A játék jutalmát, örömét maga gerjeszti, nem kell hozzá "eredmény", jutalom.” (Vekerdy Tamás)

Rossz szokások, amik károsan hatnak az agyunkra

Ki ne szeretne minden nap friss és üde gondolkodással állni az életéhez, legyen az munka, magánélet, vagy bármi más. Íme pár tipp, miket érdemes elkerülni a nap folyamán.

Üdülni bérelt autóval. Mire figyeljünk, mire készüljünk?

Sokan utaznak úgy, hogy már a repülőtéren bérelt autót használnak a nyaralásuk vagy üzleti útjuk idején. Kényelmes megoldás ez, ami sokszor elég drága, egy-egy ritka esetben pedig szükséges, ha nem az EU-n belül utazik valaki, vagy rövid idő alatt nagyon sok helyre kell eljutnia. Ilyenkor jó tisztában lenni a járműhöz kötött és köthető biztosításokkal, és betartani néhány szabályt, mert az olcsó bérlet a végén könnyen nagyon drágává válhat.

Miért fontos az aktív pihenés?

Pihenés alatt sokszor azt értjük, hogy a munkahelyről hazaérvén elnyúlunk a nappaliban a kanapén, és bekapcsoljuk a televíziót. Pedig létezik olyan, hogy aktív pihenés, amit érdemes beiktatni az életünkbe, hiszen rengeteg pozitív hatása van!

Szeresd az őszt!

Azt nem mondanám őszinte mosollyal, hogy vártuk az iskolakezdést, az új könyveket és tantárgyakat, az se lenne igaz, ha azt mondanám a kellemesen lehűlt levegő tetszik, mert momentán épp ma egész nap fázom, viszont tudok mondani pár dolgot biztos, amiről állítom, hogy szeretem az őszben.

Hogyan hangolható össze család, a munka és az edzés?

A család az életünk, a biztos háttér, az otthonunk, a sport vagy hobbi pedig az „én-időnk”, amelyre szükségünk van ahhoz, hogy feltöltődjünk, levezessük a feszültséget, fizikálisan és mentálisan is fittek, frissek maradhassunk. Ennyi minden nem fér a napba, melyikről mondjunk le?