Menü

Meddőség kialakulásának okai

Tünetei

Ha 12 hónapja próbálkozik egy pár, hogy gyermekük legyen, és mégsem sikerül, akkor érdemes orvoshoz fordulni. Több meddőségi centrum közül választhatnak, ahol mindekttőjüket kivizsgálják. Fontos tudni, hogy 34 éves kortól a petesejtek minősége csökken. Magyarországon körülbelül 120 ezer meddő házaspár van. Az esetek 40 százalékában a nő, ugyanilyen arányban a férfi nem termékeny, 20 százalékban pedig mindkét félnél problémák merülhetnek fel.

A pár mindkét tagját kivizsgálják: nőgyógyászati vizsgálatot, ultrahang-, illetve laborvizsgálatokat (a fertőzések kizárására), valamint különböző teszteket végeznek, megvizsgálják az ondót és feltérképezik a teljes peteérési ciklust. A nők meddőségéért a méh betegségei, a petevezeték-elzáródás, a petefészek éretlensége, az endometriózis, az ovulációs problémák, illetve egyes fertőzések okozta károsodások (például chlamydia) lehetnek a felelősek. Az életkor mellett a túlsúly vagy a kóros soványság is rontja a fogamzó képességet, emellett a dohányzás és a stressz is ennek lehet az okozója. A férfiak meddősége hátterében pedig a spermiumok alacsony száma, illetve nem megfelelő minősége áll.

Megelőzése

Az egészséges életmód, tudatos táplálkozás segíthet megelőzni a meddőséget. Fontos, hogy a már ismert betegségeinket kezeljük. Ha valaki nem vár 35-40 éves koráig a gyermekvállalással, akkor nagyobb esélye van teherbe esni. Ráadásul, ha fiatalabb valaki, akkor hamarabb felismerik a meddőséget, és eredményesebben lehet gyógyítani. A gyermek után vágyó párok majdnem 90%-ában a meddőség kezelhető gyógyszeresen, a reproduktív rendszer funkciójának sebészi helyreállításával, valamint a lombik bébi program segítségével.

Lehetséges okok

- Gyógyszerek. Bizonyos gyógyszerek használata meddőség alakulhat ki. Az esetek többségében a meddőség a gyógyszer abbahagyásával rendeződik.

- Pajzsmirigy problémák. A pajzsmirigy betegségei - akár alul-, akár túlműködése, felboríthatja a menstruációs ciklust és meddőséghez vezetve.

- A kemoterápia mind a nőknél, mind a férfiaknál károsíthatja a szaporodást és a termékenységet.

- A késői ivaréréssel járó, illetve a menstruáció elmaradását okozó betegségek, pl. a Cushing kór, a sarlósejtes anémia, a HIV/AIDS betegség, vesebetegségek és a cukorbetegség szintén befolyásolhatják a nők fogamzóképességét.

- A lisztérzékenység következtében fellépő hiánybetegségek szintén nehezítik a teherbe esést.

- A túlzott mennyiségű koffeinfogyasztás csökkenti a nők termékenységét.

- A petevezető károsodása vagy elzáródása. A petevezető károsodását elsősorban a petevezeték gyulladásos megbetegedése eredményezi (salpingitis). A legtöbb eset hátterében egy szexuális úton terjedő betegség a Chlamydia fertőzés áll.

A meddő nők esetében alapvető a normális testsúly elérése. Minden párt arra kell ösztönözni, hogy szokjanak le a dohányzásról, korlátozzák alkoholfogyasztásukat, és testtömegindexüket vigyék 30 kg/m2 alá, ezzel is javítva a természetes fogantatás esélyét.

Szerző: Udvari Fanni

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!