Hajfestés – ápolja vagy roncsolja hajunkat?
- Dátum: 2019.03.05., 14:33
- Varga Ágnes Kata
- állapot, balzsam, egészség, étkezés, festék, haj, hajápolás, hajfestés, hajvágás, hormonok, megőrzés, roncsolás, sampon, szabályozás, szín, színező, tartós festék, vitaminok
Hajunk egészségével kapcsolatosan számos hipotézis él az emberek fejében, ezekből néhány jó alappal rendelkezik, sok pedig teljes fikció. A különbséget pedig igen nehéz felfedezni köztük. A hajvágás és hajunk növekedésének üteme között például nincs akkora összefüggés, mint azt sokan gondoljuk. A gyakran vágott haj valóban könnyebben őrzi meg egészségét, de önmagában a hajvágás se nem szükséges, se nem elégséges feltétele annak, hogy az egészségét megőrizzük. Sokkal inkább hormonális okokra, étkezési szokásokra és a samponok, balzsamok összetevőire vezethető vissza a hajunk állapotának kérdése.
A hajfestés egy szintén sok kérdést felvető téma. Szabad-e? Milyen gyakran kell? Létezik-e olyan festék, amely nem roncsolja a hajunkat? Mérgező-e a sok vegyszer, amelyek a festékben találhatóak? Vannak esetleg természetes festékek? Nos, a legtöbb nő véleményem szerint szeretne tisztában lenni e kérdések válaszaival. Hiszen nemcsak a divat, de az egyéniségünk kifejezése is fontos szempontok a hajszínünk kiválasztásánál. Azonban sokan nem mernek színt váltani, mert attól félnek, véglegesen, vagy legalábbis hosszú időre tönkreteszik a hajukat vele. A tévhiteket nem lehet az emberek fejéből száműzni, de sokat lehet tenni azért, hogy az igazságalappal rendelkező hiedelmek maradjanak meg inkább a köztudatban, mint a teljesen légből kapott kitalációk.
A hajfestés önmagában nem könnyen meghatározható fogalom. Nem mindegy, hogy egymosásos festékkel festjük, színezzük a hajunkat, valamilyen festékkel festjük be, vagy esetleg teljesen más eljárással változtatjuk meg a színét. És a károsodás mértéke vagy léte legelőször is magától az eljárástól függ.
Az egymosásos festékek kezelése nem nehéz, hiszen fogunk egy flakonnal, a hajunkra fújjuk, és már meg is van a szín. Leginkább a nagyon élénk színeket tudjuk így elérni, mint a vörös, a sárga, a fekete vagy a zöld. Nem lesz tőle túl divatos a hajunk, bár a termék célja nem is ez. A hajat csupán külsőleg festi be, a szerkezetébe nem épül be, ezért nem is károsítja azt. Bár a szőke hajat több hajmosásig is be tudja fogni, a haj világosságától függően.
A néhány mosás erejéig tartó hajszínezők úgy működnek, mint a samponok és a balzsamok. Kis odafigyelés kell hozzá, a festés nem tart tovább, mint egy átlagos hajmosás, cserébe kéthetente meg kell ismételni. Viszont nincs akkora kockázata, hiszen ha elrontjuk, nem tart sokáig. Abból a szempontból nem túl praktikus, hogy nem mindenhol fog egyformán, és már az első hajmosás után engedi a színét. Viszont nem igazán károsítja a hajat, és gyakran variálható. Arra kell vigyázni, hogy az eleve festett haj színét meg tudja változtatni, ezért azt tanácsolják, hogy csak alapszínű, festetlen hajra használják először, mert nem biztos, hogy egyéb esetben a várt eredményhez vezet a használata.
A tartós hajfestékeknek is több fajtája van. Van, amelyik ammóniát és peroxidot elismerten tartalmaz, van, amelyik a leírása szerint nem tartalmazza ezeket az anyagokat. Ebben a kérdésben fodrászokat kell megkérdezni, hiszen ők tisztában vannak a valósággal.
Az biztos, hogy az a hajszín, melyhez szőkítés, színkiszívás szükséges, az káros a haj szerkezetére nézve. De ennek is vannak különböző fokozatai. Érdemes ezt is hozzáértőktől megkérdezni.
Hajunk egészségének megőrzése a festések során is fontos, ezért jobb, ha mindennek utánajárunk, és minden eshetőségre rákérdezünk. De alapvetően csak a hajfestéssel nem fogjuk tönkretenni annak állapotát.
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.