Menü

A szív a szívügyünk – újabb életmentő készülékeket adományoz a Pfizer és a Magyar Kardiológusok Társasága

Tavaly nagy sikert aratott a kardiológiai szakrendelések és szakambulanciák körében a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. és a Magyar Kardiológusok Társasága közös pályázati felhívása, melynek keretében 60 WIWE készüléket és táblagépeket adtak át a sikeres pályázóknak. A nagy érdeklődésre való tekintettel újra meghirdették a pályázati lehetőséget, ezúttal 100 darab WIWE készüléket és 25 darab táblagépet osztanak ki a sikeres pályázók között.

Az apró, névjegykártya méretű WIWE magyar orvostechnológiai innováción alapul, és az életkor előrehaladtával növekvő gyakorisággal előforduló, a legtöbb esetben tünetmentes szívritmuszavarra, a pitvarfibrillációra figyelmeztető hordozható EKG készülék. Ennek segítségével időben felderíthető a veszélyes szívritmuszavar, így a mindössze 60 másodperces vizsgálattal életeket menthetünk.

„A pitvarfibrilláció a felnőttek körében a leggyakoribb szívritmuszavar. A 65 év feletti népesség 3-5 százalékánál fordul elő a betegség, hazánkban több mint háromszázezer embert érint. A pitvarfibrilláció legsúlyosabb lehetséges következménye a stroke, mely beszédzavarral és akár bénulással is járó súlyos állapot - ezért a korai felismerés kiemelkedő jelentőségű. Az időben felismert kórkép kezelhető és a maradandó egészségkárosodást okozó agyi keringési zavar megelőzhető”i – mutatott rá a pályázat jelentőségére Prof. Dr. Merkely Béla, a Városmajori Szív-és Érgyógyász Klinika igazgatója.

A pályázati felhívásra 2019. február 28-ig várják a jelentkezéseket az állami fenntartásban működő kardiológus szakorvos által vezetett kardiológiai szakrendelésektől vagy kardiológiai szakambulanciáktól. A részletes Pályázati Felhívás és a Pályázati Adatlap letölthető a társaság honlapjáról. A pályázat keretében kiosztott eszközöket idén is a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. ajánlotta fel a Magyar Kardiológusok Társaságának Szívalapítványa számára, a gyártó és forgalmazó Sanatmetal Kft. közreműködésével.

„A Pfizernél mindent megteszünk azért, hogy az emberek egy jobb, egészségesebb életet éljenek. Elkötelezettek vagyunk az új terápiák és terápiás készítmények kutatása iránt, mint ahogy azt is szívügyünknek érezzük, hogy ott segítsünk, ahol csak tudunk. Ennek az eredménye ez a pályázat is.” - összegzett Dr. Vereckei Péter, a Pfizer magyarországi ügyvezetője.

A magyar gyógyszerpiacon több mint 25 éve jelen lévő vállalat évről évre kiemelkedő mértékben járul hozzá a magyar egészségügy működéséhez. 2017-ben már 1,6 milliárd forinttal támogatta, hogy a világban ma legkorszerűbbnek számító terápiás eljárásokban a hazai betegek is részesülhessenek.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.