Tippek egészséges életmódváltáshoz
- Dátum: 2019.01.07., 04:02
- Udvari Fanni
- életmód, harmónia, lélek, mozgás, pihenés, táplálkozás, test, változás, vitalitás
Alakíts ki új napirendet!
A rendszeres étkezés és testmozgás valószínűleg új napirendet igényel. Ne ess kétségbe: amennyit elvesz a napodból, legalább annyit hozzá is tesz, hiszen a fennmaradó időben sokkal fittebb leszel! Persze, sosem muszáj részletesen eltervezni a napodat, de a főbb intervallumok meghatározása nem árt, hogy kialakuljon benned a belső igény például a mozgásra. Az életmódváltás leggyakoribb gátja, hogy nagyon belelendülsz és az inspiráció idővel alább hagy. Ilyen állapotokban is segít a tudatosság, az előre tervezés.
Motiváld magad!
Mindenki máshonnan merít motivációt. Van, akinek a hűtőre tett mágneses malac működik, ami minden egyes ajtónyitásnál közli, hogy „megint eszel? kövér leszel!”Mások szeretnek edzésről szóló képeket és videókat, egészséges ételekre szakosodott főzőműsorokat néznek meg. Akármi vagy akárki is motivál az életmódváltásra – legyen az egy betegség, egy applikáció, vagy egy barát –, mindig a célod legyen a szemed előtt!
Változtass fejben!
Hibát követsz el, ha csakis a fizikai dolgokra koncentrálsz. Minden fejben dől és bukik el. Ha elhatározod, hogy valamit véghezviszel, és megteszel érte mindent, akkor egészen biztosan sikerülni fog. Fokozatosan bármilyen egészségtelen szokásról leszokhatsz, ha úgy akarod.
Fogadd el a rossz napokat!
Egészséges életmód mellett is érezheted úgy, hogy alkalmanként megkívánsz egy ,,tiltott kaját” vagy nincs kedved edzeni. Ezzel semmi probléma: fogadd el a saját érzéseidet, mert ha nem teszed, elfojtás és rosszkedv lesz a vége! A döntés csakis a te kezedben van, hogy ilyenkor mit teszel. Cselekedj úgy, hogy ne legyen lelkiismeret furdalásod utána.
Ne kapkodj!
Csábítónak tűnhet a dolog, hogy holnaptól maradéktalanul egészségessé varázsold magad. Ami azonban olyan szokások összességét jelenti, melyek közül egyet sem könnyű ilyen gyorsan megváltoztatni. Minél türelmetlenebb vagy, annál nagyobb az esélyed az elbukásra. A fokozatosság híveként azonban garantált a siker. A „lassan járj, tovább érsz” itt végképp igaz!
Fogadd el a rosszabb napokat!
Egészséges életmód mellett is érezheted úgy, hogy alkalmanként megkívánsz egy kalóriabomba kaját, vagy semmi kedved az edzéshez. Ezzel semmi probléma: fogadd el a saját érzéseidet, mert ha nem teszed, elfojtás és stressz lesz a vége! A döntés csakis a te kezedben van, hogy ilyenkor mit teszel. Határozz úgy, hogy később se gondolj vissza szégyenkezve a cselekedetedre!
Pihentető éjszakai alvás
Figyeljen oda, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű alvás meglegyen mindennap, hogy a teste és az elméd is megfelelően tudjon működni. Átlagosan napi 8 óra alvás a megfelelő. Fontos hogy a munka és a szabadidős tevékenységek között is legyen egy kevés idő relacxációra, feltöltődésre.
Rendszeres testmozgás
Ez egy régi, jól bevált módszer az egészséges mindennapokhoz, manapság mégis vannak, akik nem fordítanak a rendszeres mozgásra kellő időt. A kevés időre való hivatkozás mindenkit érint, mégis nagyon fontos, hogy heti minimum 3 alkalommal szakíts 30 percet mozgásra. Rövid időn belül érzékelni fogod a testi- lelki felfrissülést.
Megfelelő mennyiségű víz fogyasztása
Fontos figyelmet szentelni a megfelelő mennyiségű víz bevitelére minden nap. A megfelelő folyadékbevitel segít a méreganyagok kiürítését. Felejtsd el a szénsavas, cukros üdítőket. Helyette öntsünk tiszta vizet a pohárba.
A megemlített pontok segítséget adhatnak a mentális, testi egyensúly kialakításához, egy önfeledt időszak kibontakozásához, ha kellően odafigyelsz magadra.
Szerző: Udvari Fanni
Hogyan befolyásolja a személyiségünk a sportolási szokásainkat?

A lelki beállítottságunk nagy hatással lehet arra, hogy milyen edzéstípusokat részesítünk előnyben, és hogyan motiváljuk magunkat a testmozgásra. Különböző lelki beállítottságok más-más megközelítéseket és motivációs tényezőket igényelnek. Az alábbi cikkben ezek variációjára nézhetünk meg példákat.
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.