Újabb titokra derült fény a krónikus fáradtság szindrómával kapcsolatban
- Dátum: 2018.12.20., 15:20
- www.iflscience.com
- aktivitás, betegség, egészség, eredmény, fáradtság, immunrendszer, kezelés, krónikus fáradtság szindróma, kutatás, kutató, tanulmány, tudomány, tudós, túlzott aktivitás, vizsgálat
A legújabb kutatási eredmények szerint a krónikus fáradtság szindróma (angol rövidítése alapján csak CFS) kapcsolatban állhat azzal, ha az immunrendszer túl aktívan dolgozik. A kutatások alapján ez úgy nézhet ki, hogy az immunrendszer túlzott aktivitása idézi elő a hosszantartó, legyőzhetetlennek tűnő fáradtságot.
A vizsgálatok során 55 embert követtek, akik interferon-alfa terápiában részesültek, amelyet a hepatitis C kezelésre alkalmaznak. A páciensek közül néhányan CFS-hez hasonló tüneteket mutattak, amelyek akár hat hónapig is eltartottak. Ez azonban remek lehetőség volt a tudósok számára, hogy megpróbálják meghatározni azokat a tényezőket, amelyek kialakíthatták az állapotot.
A CFS mint diagnózis sajnos gyakran rendkívül későn születik meg, mivel a kiváltó ok pontos meghatározása bonyolult. A legtöbb esetben azonban leírják, hogy maga az állapot valamilyen más, nagyobb fertőzést követően jelentkezik. Ebből kiindulva a kutatók az immunrendszeri markert, valamint a fáradtság szintjét is vizsgálták a kezelések előtt, alatt és után is.
Az 55, kutatásba bevont páciens közül 18 mutatott CFS-szerű tüneteket. A vizsgálatok során fény derült arra, hogy ezen páciensek immunválasza jóval erősebbnek bizonyult a többiekéhez képest, már a kezelés megkezdése előtt. A CFS-re jellemző tünetek megjelenése után azonban az immunrendszeri markerek szintje visszatért a normális szintre. Ez alapján a kutatók joggal feltételezik, hogy az erősebb immunrendszerrel bíró páciensek hajlamosabbak lehetnek a krónikus fáradtság szindrómára.
A CFS-sel élő emberek azonban semmilyen mértékű immunrendszeri változást nem mutatnak, ami alátámasztja a hipotézist, miszerint a kapcsolatot valahol a folyamat elején kell keresni. Ebből a célból a kutatócsoport összehasonlította 54, diagnosztizáltan CFS-sel élő, valamint 57 egészséges ember immunrendszerének aktivációját.
„Szükséges jobban megértenünk a CFS kialakulása mögött rejlő biológiát, hogy segíthessünk a betegeken, akik ettől a legyengítő állapottól szenvednek. Persze a tesztek még hosszú időt igényelnek, az eredményeink mégis az első lépés afelé, hogy meg tudjuk mondani, kiket érinthet a betegség, és azt a meghatározó kezdeti stádiumban el tudjuk csípni.” – nyilatkozta Carmine Pariante professzor.
A kutatás jelenleg a legrészletesebb vizsgálat, amely a CFS-szerű tünetek és az immunrendszer között fennálló kapcsolatot vizsgálja. További vizsgálatok szükségesek, hogy megértsük, ezek a felfedezések egy az egyben összefüggésbe hozhatóak-e a CFS-sel, valamint mely faktorok azok, amelyek az immunrendszer túlzott aktivitását okozzák.
Forrás: www.iflscience.com
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.