Menü

A sírás biológiája – Hogyan kerüljük el a kiváltó okokat? - 3. rész

A kiváltó okok elkerüléséhez mindig szükséges egy kis önismeret, vagy ha másoknak segítünk, fontos, hogy őket jól ismerjük. Tudnunk kell, melyek azok a dolgok, amelyek sírásra késztethetnek. Meg kell tudnunk határozni őket. Ez megkönnyíti az érzelmek kordában tartását, hiszen ha időben előre felismerjük a kiváltó okot, az előző cikkünkben leírt módszerek segítségével könnyebben megelőzhetjük a sírást.

Stratégiák, amelyek hasznosak lehetnek:

Az érzések elfogadása: Néha a sírás csak egy reflex, mert problémáink adódnak azzal, hogyan valljuk be magunknak, amit érzünk. Az aggodalom okának megértése és a gyakorlati megoldás megkeresése hosszú távon sokkal hatékonyabb stratégia, mint a problémát folyamatosan sírás mögé rejteni.

A viselkedés módosítása: Figyelnünk kell a gondolatainkra, a cselekedeteinkre, és rá kell eszmélnünk, mi az, ami a sírást kiváltja. Ha ez megvan, a megoldás is közelebb van, mint hinnénk. Ha ezt tudatosan ismételjük, tehát próbálkozunk az okok megkeresésével, kis idő elteltével is sokkal nagyobb kontrollt szerezhetnénk az érzéseink felett. Félreértés ne essék! Nem azok elnyomása a cél, hanem annak meghatározása, hogy tudatosan mikor és hogyan éljük át őket.

Beszélgetni valakivel: Ha beszélgetünk valakivel, legyen az egy bizalmas barát, egy családtag vagy egy szakember, segíthet a problémák megoldásán, felszabadíthat a stressz alól, ezáltal szabadabbnak érezhetjük magunkat.

Írjuk le! Néhányan úgy találják, az érzéseik leírása előnyös számukra, hogy feltárják az okokat, a viselkedési mintákat, megismerjék valódi érzéseiket, és a problémák gyökerét megtalálják. Habár tudományos bizonyítékok támasztják alá az írás gyógyító erejét, nem kell hozzá tudósnak lenni. Legtöbben ösztönből követjük ezt a terápiás módot. A témában számos könyv jelent már meg magyarul is, szóval, ha úgy érezzük, ez a mi testhezálló módszerünk, keresésre fel, és mélyedjünk el a témában.

A sírás és a mentális egészség

A sírás az élet része, de ha valakinél túlzott mértékben és túl gyakran jelentkezik, sajnos számos hangulatbeli vagy személyiségbeli betegség előjele lehet, amely gyakran szakszerű segítséget igényel. Ilyen betegségek lehetnek: depresszió, szorongás vagy a pszeudobulbáris affektus (amely a düh intenzív megélését, vagy a hirtelen, megmagyarázhatatlanul jelentkező nevetés vagy sírást jelentheti).

Vidd haza!

Sorozatunk harmadik, és egyben utolsó része is tartogatott még számunkra izgalmakat, illetve hasznos információkat, lezárásként mégis azt érezzük fontosnak, hogy röviden elmondjuk, mi az, amit mindenképpen érdemes az egész történetből megjegyezni, és információként magunkban elraktározni, hogy szükség esetén elő tudjuk venni.

A sírás teljesen normális, természetes és elfogadható jelenség, de fel kell figyelnünk a kirívó esetekre nemcsak a magunk, hanem a hozzánk közel álló embertársaink esetében is. Ha a mindennapi életminőségük kezd megromlani, segítsünk nekik. Ha a helyzet komolyabbra fordul, ne riadjunk el attól, hogy szakszerű segítséget kell kérnünk.

A sírás önmagában sokszor segítségként szolgálhat, hiszen általa megkönnyebbülünk, mégis sok ember takargatja a könnyeit, eltemeti az érzéseit, vagy magányos szenvedésbe taszítja magát. Ne tegyük!

Forrás: www.medicalnewstoday.com

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

Mondj búcsút a megfelelési kényszernek!

A megfelelési kényszer egy olyan érzés, amikor valaki folyamatosan igyekszik megfelelni saját vagy mások elvárásainak. Ez lehet saját belső kényszer, társadalmi nyomás, munkahelyi elvárás. A megfelelési kényszer stresszt és szorongást okozhat. Ha Önök is azok közé tartoznak, akik szeretnének mindenkinek megfelelni, akkor érdemes elolvasniuk cikkünket.

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.

A féltékenység okai és jelei

A féltékenység egyike a normális és alapvető érzelmeinknek, mégsem szeretjük beismerni, sőt, tagadjuk is. Pedig mindenki érzett már féltékenységet, akár a testvérével vagy szüleivel szemben, mégis a párkapcsolatokat képes a legnagyobb mértékben megmérgezni ez az érzelem. Miből fakadhat a féltékenység, melyek a kiváltó okok és hogyan tudunk megbirkózni vele?