Búcsúzz el a jojó-effektustól!
- Dátum: 2018.10.29., 18:12
- Udvari Fanni
- alvás, egészség, fenntarthatóság, mozgás, táplálkozás, testsúly, tudatosság, türelem
Mi is valójában a jojó-effektus?
A jojó felfelé és lefelé történő mozgása a testsúlyunknál is megmutatkozik. Az éhezés alatt a szervezet raktározó üzemmódra kapcsol, magyarul a fogyókúra alatt zsírból alig, izomból viszont többet fogyunk, emiatt pedig tovább lassul az anyagcsere. Amikor a kúra végén újra normálisan eszünk, a szervezet elkezdi feltölteni a raktárait: így hízásnak indulunk, ami sajnos a leadott kilók dupláját is jelentheti. Patkányokkal végzett kísérletben megfigyelték, hogy a négy napon át éheztetett állatok még akkor is többet ettek a kelleténél, amikor már a normál súlyukat is visszanyerték - így hiába koplaltak, végül kövérebbre híztak. Ráadásul ebből kifolyólag a hízás lelki traumát is okozhat, ami a sportoláshoz való motivációt is csökkentheti.
Milyen veszélyekkel jár?
A jojó effektus miatti súlytöbblet veszélyesebb, mint a tartós túlsúly. A testzsír százalék rosszabb lesz, mint előtte, ezáltal a szív- és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség kockázata is nő. Ha valaki a diéta alatt egészségtelenül táplálkozik, és nem sportol rendszeresen, az izomtömegéből is veszít. Így, ha a kúra abbahagyása után visszahízik, a plusz kilókkal csak zsírréteget fog magára pakolni. Tisztában kell lenned azzal, hogy tested nem gép, így nem gombnyomásra működik! A táplálkozásra és a mozgásra is oda kell figyelned egyaránt, ha tartós fogyásra és jobb közérzetre vágysz!
Elkerülés módszerei:
A Testsúlycsökkentés céljából jól átgondolt, ésszerű diétát válassz! Az egészséges életmódra való áttérés legyen fokozatos, mind az étkezési szokásokat, mind a rendszeres sportolás beiktatását illetően! A diéta alatt célszerű heti két alkalommal erősítő edzést végezni és csak fokozatosan, lépésenként emelni az intenzitást. Azért is fontos sporttal kiegészíteni, hogy zsírtól, ne pedig izomtól szabadulj meg. Ráadásul klinikai megfigyelések is igazolják, hogy csupán kevesebb kalória bevitelével a szervezet anyagcseréje a már említett raktározásra áll át, így inkább visszatartja a kilókat. Mozgással viszont normális ütemben le tudunk fogyni és segíthet az álomsúly megtartásában is.
Nézzünk néhány alapelvet, amelyek fontosak a diéta és a diéta utáni időszak során is:
figyeljünk a megfelelő zsírbevitelre, halolajjal, lenmagolajjal, esetleg tökmaggal, fontos az anyagcsere megfelelő működése szempontjából
ügyeljünk a vitamin és az ásványi anyag bevitelre is
fehérje forrásokból a zsírmenteseket részesítsük előnyben
kerüljük a cukros, lisztes ételeket
ne tűzz ki irreális célokat, heti fél-1 kg fogyás a megfelelő és tartható mérték, tehát a varázsszó: nyugalom
a fehérjék fogyasztása elengedhetetlen, például a túróból ínycsiklandozó édességeket készíthetünk
napi minimum 8 óra alvás kell a megfelelő fittséghez, pihentséghez és az anyagcsere megfelelő működéséhez
a reggelit ne hagyd ki az étrendedből
Szerző: Udvari Fanni
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.