Menü

Búcsúzz el a jojó-effektustól!

Mi is valójában a jojó-effektus?

A jojó felfelé és lefelé történő mozgása a testsúlyunknál is megmutatkozik. Az éhezés alatt a szervezet raktározó üzemmódra kapcsol, magyarul a fogyókúra alatt zsírból alig, izomból viszont többet fogyunk, emiatt pedig tovább lassul az anyagcsere. Amikor a kúra végén újra normálisan eszünk, a szervezet elkezdi feltölteni a raktárait: így hízásnak indulunk, ami sajnos a leadott kilók dupláját is jelentheti. Patkányokkal végzett kísérletben megfigyelték, hogy a négy napon át éheztetett állatok még akkor is többet ettek a kelleténél, amikor már a normál súlyukat is visszanyerték - így hiába koplaltak, végül kövérebbre híztak. Ráadásul ebből kifolyólag a hízás lelki traumát is okozhat, ami a sportoláshoz való motivációt is csökkentheti.

Milyen veszélyekkel jár?

A jojó effektus miatti súlytöbblet veszélyesebb, mint a tartós túlsúly. A testzsír százalék rosszabb lesz, mint előtte, ezáltal a szív- és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség kockázata is nő. Ha valaki a diéta alatt egészségtelenül táplálkozik, és nem sportol rendszeresen, az izomtömegéből is veszít. Így, ha a kúra abbahagyása után visszahízik, a plusz kilókkal csak zsírréteget fog magára pakolni. Tisztában kell lenned azzal, hogy tested nem gép, így nem gombnyomásra működik! A táplálkozásra és a mozgásra is oda kell figyelned egyaránt, ha tartós fogyásra és jobb közérzetre vágysz!

Elkerülés módszerei:

A Testsúlycsökkentés céljából jól átgondolt, ésszerű diétát válassz! Az egészséges életmódra való áttérés legyen fokozatos, mind az étkezési szokásokat, mind a rendszeres sportolás beiktatását illetően! A diéta alatt célszerű heti két alkalommal erősítő edzést végezni és csak fokozatosan, lépésenként emelni az intenzitást. Azért is fontos sporttal kiegészíteni, hogy zsírtól, ne pedig izomtól szabadulj meg. Ráadásul klinikai megfigyelések is igazolják, hogy csupán kevesebb kalória bevitelével a szervezet anyagcseréje a már említett raktározásra áll át, így inkább visszatartja a kilókat. Mozgással viszont normális ütemben le tudunk fogyni és segíthet az álomsúly megtartásában is.

Nézzünk néhány alapelvet, amelyek fontosak a diéta és a diéta utáni időszak során is:

figyeljünk a megfelelő zsírbevitelre, halolajjal, lenmagolajjal, esetleg tökmaggal, fontos az anyagcsere megfelelő működése szempontjából

ügyeljünk a vitamin és az ásványi anyag bevitelre is

fehérje forrásokból a zsírmenteseket részesítsük előnyben

kerüljük a cukros, lisztes ételeket

ne tűzz ki irreális célokat, heti fél-1 kg fogyás a megfelelő és tartható mérték, tehát a varázsszó: nyugalom

a fehérjék fogyasztása elengedhetetlen, például a túróból ínycsiklandozó édességeket készíthetünk

napi minimum 8 óra alvás kell a megfelelő fittséghez, pihentséghez és az anyagcsere megfelelő működéséhez

a reggelit ne hagyd ki az étrendedből

Szerző: Udvari Fanni

Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között?

Az étrend-kiegészítők jótékony hatásúak az emberi szervezetre, azonban e termékeknek nem tulajdonítható betegséget megelőző vagy gyógyító hatás. Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között? Melyiket válasszuk?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Ünnepi italok – nemcsak télre

Mostanság, hogy korábban van sötét, olykor hideg, borongós és barátságtalan arcát mutatja az időjárás, jólesik esténként bekuckózni valami finom, forró, szívmelengető téli itallal. Hiszen ki ne szeretné magát felmelegíteni egy bögre gőzölgő finomsággal?

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.