Minőségét megőrzi…
- Dátum: 2018.10.26., 14:43
- Martinka Dia
- baktérium, berendezési tárgy, cserés, dátum, díszpárna, edzőcipő, élelmiszer, elhasználódik, ételtároló edény, fésű, futócipő, gyártó, gyógyszerek, habverő, használ, használati tárgy, hűtőszekrény, kanapé, konyhai, konyharuha, lejár, matrac, megőrzi, mikróba, minőség, mosás, mosogatószivacs, mosógép, mosógépszerelő, palacsintasütő, papucs, rendelkezik, robotgép, rugalmasság, selejtez, serpenyő, smink, szakember, szavatosság, szavatossági idő, szivacs, szőnyeg, talajcsillapító hatás, tárolás., tönkremegy, törülköző, vágódeszka, vásárol, zuhanyfüggöny
Nemcsak élelmiszereink rendelkeznek szavatossági idővel, hanem egyéb használati és berendezési tárgyaink is „lejárnak”, elhasználódnak egyszer. Hogy mely hétköznapi dolgainkat mikor érdemes lecserélni, ennek néztünk utána most.
„Minőségét megőrzi”: ez a dátum mutatja meg, meddig szavatolják az ígért minőséget a gyártók, azonban néhány használati tárgyunknál ez nem annyira egyértelmű. Egy ágyneműt például 2-3 évente, egy matracot 10-15 évente érdemes lecserélni, a zuhanyfüggönyt minimum évente. A szőnyeg hosszabb időre szól, de 15 évente a legjobb minőségű is cserére szorul. Ha a díszpárnáinkra vigyázunk, és tisztán tartjuk őket, akkor is körülbelül 3 évig használhatóak. Kanapét 15 évente ildomos újítani, ha mást nem, legalább a huzatot tanácsos cserélni rajta. Egy törölköző szavatossága 1-3 év, hiszen a vizes törölközőkön sok baktérium és mikróba megtelepedik, melyen néhány év elteltével már a mosás sem segít.
Mosógépre 15 évet mondanak a szakemberek, bár mosógépszerelő barátunk véleménye szerint jó, ha 10 évet bírnak. Az enyém 7 év után ment tönkre érdekes módon a vele egyszerre vásárolt hűtőszekrénnyel együtt, így ebben a 15 évben már nehezen hiszek. Konyhai használati tárgyainkat is használatuk gyakoriságától függően érdemes váltani, állapotuktól függően, egy mosogatószivacsot, konyharuhát, mely baktériumok táptalaja, nyilván gyakrabban cseréljünk, míg egy vágódeszkát, robotgépet, habverőt, serpenyőket, palacsintasütőt elég ritkábban leváltani.
A berendezési tárgyakon kívül egyéb használati tárgyaink használati idejét is fontos figyelni és-ha szükséges-újat venni. Futócipőink, edzőcipőink 1000 km után cserések, ezután elveszítik rugalmasságukat, talajcsillapító hatásukat. Egy jó futócipő 30-40 ezer forint körül kezdődik, így ez számomra is fájdalmas hír. Ételtároló edényeink 4-5 évre ajánlottak, a fogkefét havonta cserélem, sminkecseteimet és alapozó szivacsaimat kéthetente-háromhetente mosom, s ecseteimet két-háromévente, szivacsaimat félévente váltom le. Egy fésű élettartama 1 év, házi papucsot fél évig használjunk.
Ki gondolta volna, hogy a vietnami papucsok hat hónapig hordhatóak! Az anyaguk ugyanis olyan, hogy ha ki is mossuk őket, megtelepednek benne a gombák, fontos félévente leselejtezni őket.
A berendezési, használati tárgyaink és élelmiszereink mellett kiemelten fontosnak tartom figyelni a gyógyszereink lejárati idejét. Édesanyám patikában dolgozik, s eszembe jutott, hogy erre mindig figyelmeztet, teljesen jogosan. Tároljuk gondosan a gyógyszereinket, vitaminjainkat, étrend-kiegészítőinket és szemléljük meg alaposan a szavatossági idejüket használat előtt.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.