5 jó tanács az irodai ülőmunka egészségkárosító hatása ellen
- Dátum: 2018.10.20., 10:26
- állómunka, biztonság, egészség, egészségfejlesztés, egészségmegőrzés, gerinc, iroda, károsodás, láb, munka, munkahely, prevenció, ülőmunka, visszér
Aki ülőmunkát végez, több mozgásra vágyna, aki állómunkát végez, bármit megadna egy kis kényelemért. Az irodai munka magával hordozza a folyamatos ülőmunka kényelmét, a megfelelő intézkedések hiánya azonban rövid és hosszútávon is az egészségünk rovására mehet.
1. A JÓ szék
Azt hihetnénk, hogy egy kényelmes bőr íróasztalszék minden problémánkra megoldás. Ez közel sincs így. Ha túl puha a párnarész, akkor nem ad kellő alátámasztást a medencének és így a gerincnek se, ha a háttámla túl egyenes, szintén a gerinc természetes görbülete ellen dolgozik. Ma már kaphatóak speciális székek, melyeket térdepelő széknek is hívnak, és a gerinc normális görbületét állítják helyre. Egy igazán jó szék befektetés, mely az egészséggel megtérül.
2. A monitortól távol
A képernyő akkor van jó helyen, ha 65–70 centire van a szemünktől, és enyhén lefelé kell néznünk: a nyakunknak és a szemünknek így a legkényelmesebb. Fontos, hogy a monitor mögött ne az ablak legyen, hiszen az éles fény és a monitor kettőse összezavarja és megerőlteti a szemünket. Érdemes a monitort az ablaknak vagy fényforrásnak merőlegesen tenni, és számunkra kényelmes fényerősséget illetve kontrasztot beállítani a menüben.
3. Légkondicionáló elleni védekezés
A légkondi a legzártabb helyeken is enyhe levegőkeringést és állandó hőmérsékletet tud fenntartani, de sajnos amilyen jól jön, olyan káros is lehet. Mechanikailag egyenesen rossz, ha konkrétan ránk fújja a hideg levegőt, fejfájást, migrént, megfázást okozhat. Ráadásul a légkondícionáló gépeket fontos karbantartani, mivel rengeteg baktérium, fertőző kórokozók laktanyája, melyek akut, de akár krónikus légúti betegségek kialakításában vesznek részt.
4. 12. Vegyünk részt a munkahelyi szűrővizsgálatokon
Sokan csak legyintenek rá, hogy „ugyan, mi bajom lenne, az irodában vagyok egész nap”, pedig közel sem ilyen egyszerű az ábra. A munkahelyeken szervezett szűrések nem csak a dolgozók lojalitását növelik, de olyan, addig rejtett betegségekre is fény derülhe, amelyek tüneteket okozva már sokkal súlyosabb problémát, ezáltal kiesést jelentenének a munkából. A hagyományos és speciális szűrések és a teljes menedzserszűrések éppen ezért rendkívül hatékonyak, hiszen az időben felfedezett és kezelt betegségek nélkül látványosan javulhat az egészségi állapot és nőhet a teljesítmény.
5. Lábtorna
Az egész napos ülés, és a lábak lógatása a visszérproblémák kialakulásának alapja. Mindenképp szükséges óránként átmozgatni, tornáztatni, esetleg csak az asztal alatt nyújtani, mert a visszerek utólagos kezelése sokkal hosszabb és fájdalmasabb folyamatot von maga után, mint a mindennapi megelőzés néhány perce.
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.