Menü

Immunrendszerünk védelme

Ősszel felszaporodik a munka, kinyitnak az iskolák, óvodák, mi pedig egyre több emberrel kerülünk kontaktusba, nemcsak a munkahelyünkön, hanem az utcán is. Szinte elkerülhetetlen, hogy átessünk néhány kisebb betegségen, de az elkerülhető, hogy hosszú időre beleessünk. Az immunrendszerünk folyamatosan erősítésre szorul, és ezt nemcsak vitaminok fogyasztása tudja garantálni.

Zöldségek, gyümölcsök fogyasztása elengedhetetlen, nemcsak ebben az időszakban, hanem mindig. A változatosság ebben az esetben is fontos. Idénygyümölcsöket fogyasszunk, és a zöldségeket is minél többféle változatban! Így biztosítjuk, hogy a vitaminok és ásványi anyagok több felől jutnak a szervezetünkbe.

Mozogjunk a szabad levegőn! Ez futásban, úszásban, sétában, kinti edzésben is megnyilvánulhat. A lényeg, hogy szabad levegőn légy, és ne hanyagold el a mozgást! Ha hiszed, ha nem, ennek is komoly jelentősége van.

Pihenjünk eleget! A pihenés fontossága nemcsak az immunrendszerünk védelmében jelenik meg, hanem sok más területen is. És ebbe az aktív és passzív pihenés is beletartozik. Aludjunk és kapcsolódjunk ki annyit, amennyire szükségünk van, és ne ebből vegyük el az időt, mert annak súlyosabb következményei is lehetnek! Mindezek betartása mellett még mindig beleeshetünk rövidebb-hosszabb betegségekbe, de az abból való gyógyulás sokkal könnyebb lesz, ráadásul meg is ritkulnak az alkalmak.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.