Menü

Ha túl sokat „kütyüzik” a gyerek

Mesenézés a számítógépen, tévébambulás, játékok a laptopon, tablet este az ágyban lefekvéskor: ezek bizony egy intő jelek, hogy ideje elgondolkozni! Sok szülőt foglalkoztat a kérdés, vajon milyen hatással van gyermekeinkre a technika gyors fejlődése.

A fiaim kaptam ajándékba egy éve karácsonyra 1-1 tabletet a nagyszülőktől. Okos dolog, fejlesztő játékok vannak rajta, leköti őket, ha épp főzök, vagy dolgozom, bizony kényelmes megoldás egy szülőnek ez a pár jutalom-félóra - óra, azonban észrevettem egy idő után, hogy besokalltunk. Amikor már hiszti ment a lefekvés helyetti tabletezésért, összevesztek a számítógép előtt, hogy melyik mesét kapcsoljam, vagy úgy bambulnak a tévére, hogy hatszor szólok és nem hallják, az már gond. Ekkor kezdtem el erre is tudatosan odafigyelni, a kütyüzéssel töltött időt számon tartani, a televízióban nézett meséket alaposan megszűrni, és laptopon lévő játékaikat ellenőrizni.

Szerintem semmi gond nincs azzal, ha a szabad levegőn kifárasztva, az esetleges kötelező feladataikat ellátva (lecke, tanulás) este egy kicsit odaülhetnek az elektromos unaloműzők elé, ha néznek egy nekik való mesét vagy gyerekfilmet a tévében, azt is vállalom, hogy megváltás egy tablet, mikor utazunk és már induláskor hallom a bűvös kérdést: „mikor érünk oda?”

Azt is tudom, hogy nagy segítség egy-két játék a mobiltelefonon az orvosi rendelőben várva a beteg és türelmetlen gyerkőccel.

Nem lehet feltétlen negatívként viseltetni a modern kor eszközei iránt. Az biztos, hogy haladunk a korral, több az elektromos tárgyunk, elgépiesedik a világ, azonban valahol nekünk kell szabályozni, pláne a gyermekeinknél, családtagjainknál, - vagy akár már bocsánat, de a párunk esetében-, hogy mennyi időt tölt a gép előtt játszva és hogyan reagál, amikor azt kérjük, fejezze be. Én láttam gyereket agresszíven viselkedni, amikor elvették tőle a szülők a mobiltelefont, vagy a tabletet.

Néhány tipp, ami segít szabályozni a modern eszközhasználatot, akár gyermekünk, akár családunk, akár saját magunk esetében:

Ne vegyél a gyerkőcnek idő előtt saját mobiltelefont. Amíg nincs szüksége rá, felesleges.

Mindig figyeld, hogy milyen műsort néz, milyen játékokat játszik vagy milyen weboldalakat böngész.

Ne nyomkodja a telefont, vagy tabletet étkezésekkor. Legyenek teljesen „kütyümentes” idők.

„Anya, de Te is netezel!” – fontos, hogy te magad se legyél függő, mert a gyereked is azt látja. Ha az étteremben csak a mobilod nyomkodod, a gyerektől se várd, hogy otthon első szóra letegye a tabletet.

Mutasd meg a gyerekednek, hogy mennyi más módon is kikapcsolódhat! Ha nincs más programlehetőség, ha nem mentek sehová, ha nem játszol vele, nyilván nem keres a számítógépezésen kívül más elfoglaltságot magának. Ne lepődj meg, ha nem bicajozik és nem olvas, ha nem kínálod fel és nem mutatod meg neki az egyéb szabadidős lehetőségeket!

A modern kor velejárója a technikai fejlődés. Nem is akarom ezt vitatni, elkerülni, vagy nem tudomásul venni. A modern kori játékok sok esetben nagyon hasznosak is, nem a játékok és az új technikai újdonságok a felelősek a személyes kapcsolataink megfelelő kialakításáért és fenntartásáért, hanem mi magunk.

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

Az almaecet sokoldalú felhasználása és előnyei

Az almaecet egy sokoldalú csodaszer. Amellett, hogy a konyhákban évek óta hódít a viszonylag olcsó áron kapható ecet, a fogyókúrázók körében is népszerű. Azonban milyen jótékony és pozitív hatásai vannak annak, ha minden nap belecsempészed az ételeidbe, vagy vízzel hígítva, mézzel édesítve, iszol néhány kortyot belőle?

Klímakarbantartás: miért fontos?

A hirtelen beköszönő nyárias meleg lassan aktuálissá teszi a klímahasználatot, s ekkor különösen ajánlott otthonunk, autónk fertőtlenítése, hiszen a klímarendszerben számos kórokozó megtelepszik. A klíma karbantartása több okból is fontos, ám a menete bonyolultabb, minthogy azt házilag is teljeskörűen el lehessen végezni.

Hogyan segíthetnek a kék színű ásványok?

A kék szín, a vízenergia színe. A víz pedig a tudást, az érzelmeket, az emberi kapcsolatot és az emberek közötti kommunikáció eleme. A kék szín a tudás, a nyugalom, a béke, az érzelmek és tudásvágy szimbóluma is.