Menü

A véradással kapcsolatos tudnivalók

Ha úgy döntöttél, hogy szeretnél segíteni másokon véradással, akkor először is meg kell tudnod, hogy a lakóhelyedhez legközelebbi kórházban mikor van véradás. Általában elég gyakran szokott lenni, de sokszor kihelyezett véradások is vannak egy sportközpontban, iskolában. Sőt, mostanában elég sok az irányított véradás is, amely során egy adott személynek adott vércsoportú ember adhat vért.

A véradás is egyfajta donáció, amely során bizonyos feltételeknek meg kell felelni. Az egyik a kor: 18 év feletti, 65 év alatti személynek kell lenni. Az 50 kg-os súlyt meg kell haladni vagy legalább elérni. Fontos, hogy a véradó a véradáskor egészséges legyen, de ha ezt nem tudod saját magadról megállapítani, akkor a kitöltött teszt és a vérvizsgálat úgyis kideríti.

Ha testékszerrel vagy tetoválással rendelkezel, akkor vannak bizonyos kikötések: ha azt fél éven belül szerezted, nem adhatsz vért. Vigyáznod kell továbbá annak elfertőződésére is. Fontos, hogy a véradás előtt egyél, és kellő mennyiségű folyadékot fogyassz, így könnyebb lesz a vért levenni.

Ha először jelensz meg a véradáson, mindenképpen eredeti TAJ- kártyát kell vinned, vagy annak fénymásolatát, később elég lesz csak a Taj számod. Ezen kívül személyi igazolványra és lakcímkártyára lesz még szükséged. A vérvétel tényleges időtartama nagyjából 5-10 perc, de előtte még ki kell töltened egy tesztet, valamint megvizsgálják a véredet, hogy vírusoktól mentes-e, illetve, hogy nem vagy-e vérszegény. A vér levétele után pedig még 5 percig pihenned kell.

Ha megfelelsz a feltételeknek, ne habozz, adj vért! Ha férfi vagy, évente ötször, ha nő vagy, évente négyszer megteheted.

Nagyon káros az új TikTok-trend

A TikTokon terjedő „Skinnytok” trend elsőre ártalmatlannak tűnhet, valójában azonban komoly testi és lelki károkat okozhat.

Hogyan befolyásolja a személyiségünk a sportolási szokásainkat?

A lelki beállítottságunk nagy hatással lehet arra, hogy milyen edzéstípusokat részesítünk előnyben, és hogyan motiváljuk magunkat a testmozgásra. Különböző lelki beállítottságok más-más megközelítéseket és motivációs tényezőket igényelnek. Az alábbi cikkben ezek variációjára nézhetünk meg példákat.

Szemárpa, a kellemetlen dudor

Sajnos már sokan ismerik a szemárpa kellemetlen tüneteit, melynek többtípusa van. Lássuk a tüneteket és a kezelési módokat.

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.