A véradással kapcsolatos tudnivalók
- Dátum: 2018.09.03., 20:38
- Varga Ágnes Kata
- baleset, donáció, egészség, életkor, éradás, feltétel, irányított véradás, súly, szervezett véradás, testékszer, tetoválás, vércsoport, vérszegénység, vérvétel, vírus
Ha úgy döntöttél, hogy szeretnél segíteni másokon véradással, akkor először is meg kell tudnod, hogy a lakóhelyedhez legközelebbi kórházban mikor van véradás. Általában elég gyakran szokott lenni, de sokszor kihelyezett véradások is vannak egy sportközpontban, iskolában. Sőt, mostanában elég sok az irányított véradás is, amely során egy adott személynek adott vércsoportú ember adhat vért.
A véradás is egyfajta donáció, amely során bizonyos feltételeknek meg kell felelni. Az egyik a kor: 18 év feletti, 65 év alatti személynek kell lenni. Az 50 kg-os súlyt meg kell haladni vagy legalább elérni. Fontos, hogy a véradó a véradáskor egészséges legyen, de ha ezt nem tudod saját magadról megállapítani, akkor a kitöltött teszt és a vérvizsgálat úgyis kideríti.
Ha testékszerrel vagy tetoválással rendelkezel, akkor vannak bizonyos kikötések: ha azt fél éven belül szerezted, nem adhatsz vért. Vigyáznod kell továbbá annak elfertőződésére is. Fontos, hogy a véradás előtt egyél, és kellő mennyiségű folyadékot fogyassz, így könnyebb lesz a vért levenni.
Ha először jelensz meg a véradáson, mindenképpen eredeti TAJ- kártyát kell vinned, vagy annak fénymásolatát, később elég lesz csak a Taj számod. Ezen kívül személyi igazolványra és lakcímkártyára lesz még szükséged. A vérvétel tényleges időtartama nagyjából 5-10 perc, de előtte még ki kell töltened egy tesztet, valamint megvizsgálják a véredet, hogy vírusoktól mentes-e, illetve, hogy nem vagy-e vérszegény. A vér levétele után pedig még 5 percig pihenned kell.
Ha megfelelsz a feltételeknek, ne habozz, adj vért! Ha férfi vagy, évente ötször, ha nő vagy, évente négyszer megteheted.
Mi a biorezonancia vizsgálat, hogyan működik?
Az egészség sajnos nem egy állandó és stabil állapot, időnként még a legegészségesebb embereket is ledönti a lábáról egy-egy betegség, amikor érdemes utánanézni az alternatív megoldásoknak is. Az alternatív gyógymódok egyik legnépszerűbb ágazata a biorezonancia.
Fiatalkori demencia
A demencia szót sokan ismerik, legtöbbször az idősebb korosztállyal hozzák összefüggésbe, ami nem helytelen, de nem csak az időseket érinti, előfordulhat fiatalabbaknál is.
Hideg terápiával az egészség megőrzéséért
Nem is gondolnánk, hogy a hideg mennyi mindenre megoldás lehet, pedig a szervezetünknek időnket, vagy akár minimális dózisokban a mindennapjaink részeként igenis jót tehet a hideg víz, vagy az extrém hőmérsékletek jótékony hatásait kihasználó terápiás módszerek.
Hajvédelem télen
Sokszor kaptunk már tanácsot a téli bőrvédelemre, immunvédelemre, azonban ritkán olvasni arról, védjük a hajunkat a hidegben.
Törölköző kisokos – így használd
Minden lakás alapvető tartozéka a törölköző, ám nem mindegy, hogy hogyan élünk vele együtt. Íme, néhány tipp, hogyan is bánj vele.