Menü

Az e-cigaretta veszélyesebb, mint gondoltuk

Az e-cigaretta egyre nagyobb népszerűségnek örvend hazánkban is. Sokan a hagyományos cigarettáról való leszokásban veszik segítségül, mások a gazdasági oldalát nézik, esetleg az „egészségesebb” mivoltát.

A beszívott pára, és az abban található potenciális káros anyagok hosszú távon azonban majdnem ugyanolyan káros hatással vannak a tüdőre, valamint a légutakra, mint nikotinos társaik. Egyre több kutatási eredmény lát napvilágot a e-cigaretta szervezetre gyakorolt hatásáról, és ezek a hírek nem túl kedvezőek. Maga a vízgőzös pára gyulladásokat és tüdőtágulatot okozhat, hiszen koncentrációját tekintve sokkal több mindennel kell megküzdenie a tüdőben lévő hólyagocskáknak, mintha csak a természet friss levegőjét szűrné. Hosszú évek folyamán használt e-cigaretta krónikus obstruktív légúti betegséget - COPD – okozhat. Erről érdemes tudni, hogy krónikus mivolta miatt visszafordíthatatlan, így is az egyik legtöbb halálozásért felelős betegség világszerte. Igen gyakori dohányzó egyéneknél, de már megállapították, hogy az e-cigaretta is hozzásegít a kialakulásához.

A káros, mikroszkópikus anyagok, melyek a vízgőzzel jutnak a szervezetbe, szintén nem elhanyagolható tényezők. A hagyományos cigarettáknál kevesebb rákkeltő anyagnak teszik ki fogyasztóikat, de nagy koncentrációban tartalmaznak mikroszemcséket és más mérgeket, melyeket a szív- és keringési betegségekkel és nem daganatos tüdőbetegségekkel hoztak összefüggésbe. Ezek a kutatások azonban még gyermekcipőben járnak, lévén, kevés anyagot tudtak gyűjteni, az e-cigaretta pedig még most kezdi térhódítását.

Ha rá akarunk gyújtani, mindenképp előnyösebb az e-cigaretta kevésbé rákkeltő típusát választani a hagyományossal szemben, azonban figyeljünk oda a használatának mértékére, mert sajnos a hosszú távú károsodást már nehezen, vagy egyáltalán nem is lehet visszafordítani.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.