Menü

Amikor már elviselhetetlen a kánikula

Ki nem állhatom, mikor a lépcsőházból már úgy lépek ki, hogy arcon csap a forró levegő, pár lépés után már rám ragad a ruha, a páratartalom miatt pedig a fejbőröm kezd el izzadni először, ami hamarosan csatakos, vizes hajat jelent, az izzadtságfoltokról nem is beszélve. A sminkről már rég lemondtam a nyáron (a májfoltokat úgysem tünteti el) a naptej meg annyira zsírossá válik a bőrünkön, hogy csak azon imádkozom a bekent gyerekeim ne a homokozó felé vegyék az irányt naptejes bőrrel. A kánikula azt hiszem sokunknak megkeseríti az életét, pedig én tényleg jobban szeretem a meleget, mint a jeges szelet és csontig hatoló hideget télen, így még ilyenkor is azt vallom, hogy örülök, hogy nyár van, viszont az ember nem lehet nonstop vízparton, bizony jól jönnek trükkök a mindennapi életben a forróság elviseléséhez.

Hogy kikerüljük a legnagyobb meleget, sportoljunk a kora reggeli, sőt, inkább a hajnali órákban. Tudom, hogy nem egyszerű felkelni, de tapasztalatból mondom, hogy a hajnal 5 óra is már határeset, ami a hőmérsékletet illeti, reggel 6 óra után pedig már kezdődik a fülledt kánikula. Az esti órákban sem igazán a legjobb az edzés, hiszen még este 10-11 órakor is nehezen tudunk álomba merülni, annyira kellemetlen a hőség. A hajnali órákban frissítőbb a levegő, ezt az időt célozzuk meg a mozgásra, a reggeli edzés ráadásul jobban méregtelenít, jobban pörgeti az anyagcserét.

A nyár leggyakoribb mondata az "igyunk elég folyadékot", ne is várjuk meg, amíg szomjasak leszünk, mindenképp töltsük fel vízkészleteinket, ilyenkor sokat izzadunk, pótolni kell a folyadékot, még lefekvés előtt is inni kell, hogy hidratáltak maradjunk.

Hűtsd le magad! Ezt minden értelemben...nálunk áll a kádban a víz és ha kell naponta többször beleteszem a fiaimat vagy magamat, felfrissít, igaz nem tart sajnos sokáig a felfrissülés. A hűtőben ilyenkor annyi vizet tárolok el, amennyi csak befér, lehet hideg víz, jeges tea, mentás-citromos víz, vagy akár egy pohár hideg tej, kókusztej. Nagyon sokszor szolgáljuk ki magunkat a hűsítő nedűkből, félő is, hogy ettől egyszer felmondja a hűtőnk a szolgálatot.

A lakást hajnalban alaposan átszellőztetem, majd reggel rögtön le is engedem a redőnyöket, s estig általában így is marad, észrevehetően nagy a különbség a forró melegből hazaérve, szeretem, mikor a hűvös félhomály fogad. Igaz ez a kellemes érzés néhány perc után elmúlik és újra érzem, hogy mennyire melegem van. Lefekvéshez mindenképp könnyű anyagú hálóruhát válasszunk, de az igazság az, hogy egy kisgatyában alszanak a törpéim és én is egy kiegyezek egy trikó-bugyi szettel...

Nyári melegben javasolt kerülni a tejtermékeket, különösen a zsíros tejtermékeket, sokakat puffaszt, vizesít ami nem hiányzik ilyen hőségben, a nehéz, zsíros ételek is megterhelőek, a fűszeres-csípős ízeket se ilyenkor válasszuk, sokkal jobban izzadunk tőlük. Barátunk a legnagyobb melegben egy vizes törülköző, ám sokszor elég csak bizonyos pontokat hűsíteni, például ilyen a csukló, a boka, a combok belső oldala és a nyak.

Végezetül hoztam egy nagyon jó trükköt a meleg ellen, mely segítség lehet elalváshoz: reggel dobjuk be a friss lepedőt a hűtőszekrénybe (zacskóba vagy szatyorba téve), majd lefekvés előtt vegyük ki, tegyük az ágyra, és hűsítsük vele testünket.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.