Menü

Egyre gyakoribb probléma a PCOS

Talán csak a diagnosztikai módszerek fejlődése miatt, vagy a nőgyógyászati vizsgálati módszerek egyre bővülő tárháza miatt, de egy biztos: egyre több nőt érint a PCOS, vagyis policisztás ovárium szindróma. Ez egy összetett, hormonális eredetű, több szervet is érintő betegség.

Tünetegyüttese nem jellegzetes, sokan talán nem is tudnak róla, hogy ilyen problémájuk van, azonban, ha több tünet is igaz a lentebb említettek közül, nem árt kivizsgáltatni magunkat.

- menstruációs zavar
- aknés (pattanásos) bőr
- erőteljes szőrnövekedés
- hajhullás, férfias kopaszodás
- súlyproblémák, túlsúly
- policiszták észlelése ultrahangos vizsgálat során
- meddőség
- emelkedett inzulinszint a vérben

Sok esetben a betegek azért fordulnak orvoshoz, mert rendszertelen a menstruációjuk, kimaradt, késett, vagy a vérzés mennyiségében volt valami rendellenes. Persze elsősorban nőgyógyászati vizsgálattal indul, de más szakorvosokkal együttműködve jelenthető csak ki biztosan a diagnózis.

Alapvetően egyszerűen kezelhető a betegség. A leggyakoribb és legegyszerűbb gyógymód, ha még nem alakult ki semmilyen szövődmény, az egészséges életmód. Rendszeres mozgással és megfelelő diétával a tünetek szinte teljesen visszafordíthatók, illetve eleve megakadályozható a betegség kialakulása.

Egy másik alternatíva lehet a fogamzásgátló használata, mivel nem csak megszünteti a kellemetlen „esztétikai” mellékhatásait a betegségnek, mint például az aknés bőr, vagy a hajhullás, de a menstruációs ciklust is beállítja. Persze vannak, akiknél ez sajnos ki van zárva, mivel genetikailag nagyobb esélyük van trombózis kialakulására, így nem szedhetnek semmilyen hormonalapú gyógyszert.

Egy harmadik lehetőség a metformin hatóanyagot tartalmazó tabletta, viszont ez csak pár hónap, de van, hogy fél év után kezdi el kifejteni a hatását. A már kialakult cisztákat műtét útján is kezelhetik, de csak nagyon ritkán alkalmazzák, mivel itt tulajdonképpen kimetszik a petefészek egy részét.

A betegségre végleges gyógymód sajnos nincsen, viszont a kezelések mellett a tünetek enyhülnek. Bár a kialakulás okát sem ismerjük pontosan, az egészséges életmód megelőzheti a PCOS kialakulását.

szerző: Balogh Emese

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?