Menü

Anya, melegem van!

Alapjaiban, szeretem és jól bírom a hőséget és a nyarat, de tény, hogy olykor elképesztően meleg napokat élünk. Beköszöntött az igazi kánikula. Az időseket éppúgy megviseli, mint a gyerekeket. Nehéz sokszor elviselni, de néhány tipp segítségével talán könnyebben átvészelhető!

Nem ülhetünk egész nap egy légkondis irodában, s sajnos nem tehetjük meg azt sem, hogy hetekre nyaralni megyünk, hogy a medencénél süttessük magunkat. Van az a meleg, amikor már nem érdekel a divat és, hogy, hogy nézek ki, csak feltűzöm a hajam és a legkényelmesebb ruhákat veszem fel. Tombol a kánikula.

Elviselhetőbbé tehetjük a forró napokat, ha ügyelünk arra, hogy elegendő mennyiségű vizet igyunk. Ez nagyon fontos! Az első és legfontosabb dolog, amit a testedért és a szervezetedért megtehetünk, főleg nyáron, hogy sok folyadékot iszunk. Legegyszerűbb megoldás, ha mindig van a táskánkban egy fél literes flakon. Én már csak akkora táskát vagyok hajlandó megvenni, amibe egy kis ásványvizes palack is belefér. Vagy inkább kettő, hiszen a fiaim is tudják, hogy nálam, mindig van víz.

A kedvenc tippem az az, hogy maradjunk otthon. S, valóban! Néha nincs is annál jobb, én szívesen töltöm otthon a kánikulát a déli órákban, futni korán megyek, sétálni, játszóterezni a gyerekekkel meg estefelé, a legjobb otthon ejtőzni napközben, lehúzott redőnyökkel, újsággal a kanapén. Miközben a gyerekek csendben és békésen eljátszanak. Igen, ezt ebben a sorrendben, így el bírnám viselni. De sajnos, ez nagyon ritkán van így.

Ha kimegyünk, használjunk naptejet. Védjük a bőrünket az esetleges káros UV-sugaraktól, amely miatt később nagyon hálásak leszünk. Ha kint kell lennünk a kánikulában, kenjük be magunkat vékonyan, mindenütt egy kis naptejjel. A gyermekek vékony és érzékeny bőre fokozott védelmet igényel, náluk magas faktorszámú naptejet alkalmazzunk, minimum 30, de inkább 50 faktorszámú készítményt vásároljunk!

Figyeljünk a háziállatokra! Nem csak magunkra kell figyelnünk, hanem a házi kis kedvencekre is. Cseréljük gyakran a vizüket, ne adjunk rájuk ruhákat és ne engedjük őket a forró aszfaltra.

Ismerjük a teendőinket hőguta, napégés esetén! Amikor leégünk, a bőr kipirosodik és érzékennyé, fájdalmassá válik. Mérsékelt napégés során, ha nem képződnek hólyagok, a hideg vizes zuhany vagy borogatás hoz gyors enyhülést. A hűsítő, napozás utáni gélek, krémek, spray-k is sokat segíthetnek.

Nem feltétlen tanácsos jéggel hűteni a forró bőrt. Egy tanulmány arról számol be, hogy égési sérülés esetén a jegelés okozta a legnagyobb károsodást. Megfigyeléseik szerint, közvetlenül a napégés után a jégkocka használata a megégett felületen fagyást okozhat, roncsolva a bőrt. A megfelelő kezelést a folyó hidegvízzel való hűtés jelenti.

Minden elővigyázatosság esetén is előfordulhat, hogy valaki hőgutát, napszúrást kap. Ennek tünetei: magas testhőmérséklet, kivörösödött bőr, gyenge vagy szapora pulzus, sekélyes vagy gyors légzés, hányás, rohamok, vagy zavart tudatállapot. Ha bármi ilyet tapasztalunk, azonnal hívjuk a mentőket, addig pedig hideg vizes törölközővel enyhítsük a panaszokat.

A dackorszak kritikus szakaszai

A gyermek lelki fejlődésének egyik legfontosabb folyamata az énkép kialakítása, az én-tudat megjelenése. Újszülöttként a gyermek teljes szimbiózisban él az anyjával/ gondozójával, függ tőle, a világot rajta keresztül érzékeli.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.