Menü

A szénsavas üdítők hatása a szervezetre

Hiába tudjuk, hogy az egészséges életmódba nem illeszthetőek bele a szénsavas, cukros üdítők, ettől függetlenül mégis látjuk, hogy roskadásig állnak a boltok polcain a különböző ízű és márkájú italok. Az manapság már nem titok, hogy a cukorra hogyan reagál a szervezetünk, de a többi hatásról is érdemes tudomást szerezni.

Foszforsav

A szénszavas üdítők savanyúságát foszforsavval kompenzálják általában, mely nagy mennyisében a szervezetben megköti a kálciumot, amely így nem tud felszívódni. Márpedig tudjuk, hogy a kálcium, igen komoly szerepet játszik a csontképződésben. Néhány kutatás kimutatta, hogy sokkal gyakoribb a tinédzserek körében a csonttörés a szénsavas üdítőt rendszeresen fogyasztók körében, mint nem így tevő társaiknál.

Dehidratáltság

A szénsavas üdítők szinte mindegyike tartalmaz koffeint, ami nem csak az éberségünkért felelős, de a szervezetre vízhajtóként hatnak. Szomjúság érzetünket, csak pillanatokig csillapítja, igazából sokkal inkább szárít. Ihatjuk literszámra, a megfelelő hidratáltságot nem érhetjük el vele.

Májkárosodás

A cukros üdítők elhízáshoz vezethetnek, sokszor épp ezért mesterséges édesítőszerrel ízesített típusait vesszük kézbe. Bár ,így a cukor káros hatásaitól megvédjük a szervezetet, viszont az édesítőszerek bontásáért a máj komoly feladatot végez. Hosszú távon a folyamatos megterheléstől májkárosodás és zsírbontási problémák is létrejöhetnek.

Mi a helyzet a bubis vízzel?

A szénsavas ásványvíz esetén, nem állapítottak meg specifikus károsító hatásokat eddig még, azonban a refluxosok és a gyomorsav túltengéssel élők jobb, ha hanyagolják. Szintén vannak arról vélemények, hogy vese károsodásában szerepet játszik a túlzott bevitel, de erre- egyelőre- semmilyen konkrét, orvosi bizonyíték nincs. A bubis víz, azonban segítheti az emésztést, ezért érkezés után kellemes hatással van a szervezetre. Edzés után, azonban jobb kerülni, mivel telít és puffaszt, és annak illúzióját adja, hogy elég vizet ittunk, mely enyhe kiszáradáshoz is vezethet.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?