Pattanj biciklire nyáron (is)!
- Dátum: 2018.06.29., 21:40
- autó, bicikli, bringa, egészség, kerékpár, kikapcsolódás, kirándulás, környezet, közlekedés, mozgás, nyár, prevenció, rekreáció, sport, stressz, túlsúly, vitalitás
A kerékpározás, az egyik legelterjedtebb közlekedési forma falvakban és városokban egyaránt. Szerencsére itthon is egyre több kerékpárút épül, mely nem véletlen, hiszen az így közlekedők száma is folyamatosan növekszik. Fiatalok és idősek egyaránt használják, mely nem véletlen: a biciklizés az egyik leghasznosabb és legegészségesebb tevékenység, mely bárki számára elérhető.
A kerékpározás rekreációs hatásai kevésbé ismertek. Bár főleg a láb izmait és ízületeit használjuk, mégis az egész testre hatást gyakorol. Ráadásul az ízületkímélésben az úszással vetekszik, hiszen mindkét sportágra jellemző, hogy alig terheli és/vagy koptatja a mozgás-szervrendszer részét. A legnagyobb izmokat használjuk ilyenkor, így azok formálása is észrevétlenül történik. Manapság a bicikliken lévő váltóknak köszönhetően beállíthatjuk azt is, hogy csak kellemesen bringázgassunk, vagy esetleg komolyabb erőkifejtés által edzünk és zsírt égessünk. Ez személyesebbé és egyedibbé teheti az edzések és magának a mozgásnak a hatékonyságát, erre pedig nem minden sportban van lehetőség.
A fogyásnál és zsírégetésnél, azonban fontosabb az egészségünk. A szív- és érrendszeri betegségek, zavarok országa vagyunk, sajnos a statisztikák sem nekünk kedveznek, azonban egy kis odafigyeléssel és életmódbeli változtatásokkal ezen változtathatunk. Ebben pedig remek partner a kerékpározás, mivel kiválóan edzi a már fent említett két szervrendszert. Tekerés közben nő a légzésszám, és növekszik a szív munkája, és a pulzusszám, a sejtekhez, pedig, sokkal több oxigén jut el így. Azt is hozzá vehetjük a kerékpározás pozitív listájához, hogy stresszoldó, ami munka végeztével jó kis levezetőként szolgál.
Vannak helyzetek, mikor valóban nem tudunk kerékpárral közlekedni vagy eljutni A pontból B-be. Sokszor azonban egyszerű kifogásokkal ülünk autóba, holott biciklivel is meg tudnánk oldani a bevásárlást, rokon- és barátlátogatást, vagy esetleg a városon/falun belüli kirándulást. Spóroljunk pénzt és kíméljük a környezetet, valamint nagy forgalom esetén az idegrendszerünket is a felesleges stressztől, és szánjunk picivel több időt magunkra és a megérkezésre. Már rövidtávon is megéri, nem autóval menni a szomszéd utcába.
Mi az, ami tilos Luca – napján?
A Luca-nap a hagyományokban vannak dolgok, amit tilos elvégezni, ugyanis balszerencsét hoz. Melyek a Luca-napi babonák?
A karácsonyi vásárok története
A karácsonyi vásárok ragyogó fényeikkel, édes illataikkal és örömteli atmoszférájukkal sokakban keltenek nosztalgiát egy idilli múlt, „kollektív ünnepi harmónia” iránt. Azonban ez a múlt részben a képzelet szüleménye, a hagyomány pedig sokkal újabb keletű, mint gondolnánk.
Iskolai adventi sütivásár – szabad vagy nem?
Általános iskolai szülői munkaközösségünkben sokszor felvetődik a kérdés, hogy a már hagyománynak számító iskolai adventi sütivásáron szabad-e házisüteményt árulni. Legális ez egyáltalán? Ennek kutakodtam kicsit utána.
A rajzolás agyműködésre gyakorolt hatásai
Sokan szeretnek rajzolni, festeni, különböző kreatív tevékenységeket folytatni, pusztán hobbiból. De vajon milyen agyi folyamatok is zajlanak ekkor? Mi mindent lehet ezekből rövid-és hosszútávon profitálni?
Hogyan és milyen első autót válasszunk?
Sokak életében adódik, hogy életük első autóját kell megvenniük. Lehet ez hobbiból, munka vagy éppen napi ingázás miatt. Izgalmas, ugyanakkor kihívást jelentő döntés, amely viszonylag hosszú időre is szólhat. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan választhatunk magunknak jó első járművet.