A „kapcsolat nélküli” kapcsolat
- Dátum: 2018.06.15., 22:38
- Palotás-Tóth Melinda
- beteljesült, felcserélhető, felelősség, férfi, intimitás, kapcsolat, kicsi, motiváció, nő, önbecsülés, párkapcsolat, pótolható, pszichológia, szenvedély, szerelem, szexualitás, tudatosság, vak
Mi a szerelem? Milyen tényezőkből tevődik össze?
A szerelem háromszögelméletét 1986-ban publikálták. Robert J. Sternberg szerint a szerelem három összetevőből áll. Ezek az intimitás, szenvedély és elkötelezettség. Az intimitás a közelséget és a kölcsönös érzelmek meglétét és kifejezését jelenti. Az elkötelezettség a kapcsolat fenntartására irányuló magatartások összessége, elkötelezettség a társ és a kapcsolat irányába. Számunkra a legérdekesebb a szenvedély. Amely egyrészt szexuális vágyat jelent, másrészt azonban motivációs összetevőket is jelent (pl. úgy döntök, hogy szükségem van egy társra, mert…. ).
A szerelmet attól függően sorolja típusokba, hogy alacsony vagy magas egy-egy összetevő. Ez alapján tehát 8 eset lehetséges. A skála a „Nincs szerelemmel” indul és a „Beteljesült szerelemig” tart.
Van egy szerelem típus, melyet „Vak szerelemnek” hív, ez az, amit én kapcsolat nélküli kapcsolatnak nevezek. Ebben az esetben a szenvedély magas, az elkötelezettség és intimitás azonban alacsony. Ez a vakság azt jelenti részben, hogy nem látjuk a párunkat, hiszen nem ismerjük eléggé. Nem fektettünk bele energiát. Másrészt azt jelenti, hogy sajnos ilyen esetben a partner pótolható, felcserélhető.
De mi is ez a oximoron? Hogy is lehet „kapcsolat nélkül” mégis egy kapcsolat?
A dolog kulcsa az alacsony önbecsülés.
Tehát van egy nő, kapcsolatot szeretne, mert körülötte mindenki szerelmes. Meg akarja találni a nagy Ő-t, vagy csak simán jó lenne valaki, aki átöleli és megmutatja neki, hogy ő mennyire értékes. Tehát ez egy motivációs tényező.
Mit akar a férfi? Szexet többnyire. Persze mondhatja ő is, hogy hiányzik neki valaki, meg kell neki mutatni a szerethetőségét.
Esetleg lehet motiváció az ex-partner is, hogy nem tudtak túllépni még rajta, nem tudták lezárni, meggyászolni és elengedni a korábbi kapcsolatot, hanem e helyett egy új kapcsolatba akarnak menekülni. Akárhogy is megint itt vagyunk a háromszögelmélet szenvedély részénél.
A férfi és a nő esetében is magas a szenvedély szintje. Találkoznak egymással. Ismerkednek.
A nő alacsony önbecsülése elvezet oda, hogy elég hamar megkapja a férfi a szexet. Mivel attól tart, ha másként tesz és váratja a férfit, akkor az keres valaki mást, aki majd megadja neki, amire vágyik. A férfi alacsony önbecsülése pedig elvezet oda, hogy elég is neki ennyi és valóban lehet, hogy ha nem kapja meg időben a szexet , akkor keres mást.
Hiszen ő ettől érzi magát értékesnek, meg tudott hódítani egy nőt. Ha a nő nem ugrik rögtön az ágyába, akkor a férfi azt elutasításként is megélheti. Persze mivel kevés befektetéssel megkapta a nőt, véletlenül se fog tovább udvarolni, vagy esetleg mélyíteni a kapcsolatot és az elkötelezettség irányába haladni. Miért is tenné? Ott van egy nő, aki könnyen elérhető és megkapja tőle, amire vágyik. Ez a barátság extrákkal, vagyis nem teljesen, mert a barátok között legalább van egy kis intimitás, lelki kapocs.
Sajnos,manapság, ez a féle felcserélhető kapcsolati forma egyre terjedni látszik, lassan az embereket is fogyasztási cikkekké degradáljuk.
De van megoldás: az önbecsülés fejlesztése, egy olyan férfi és nő ismerkedési folyamata, akik mindketten magas önbecsüléssel rendelkeznek, másként néz ki és a vége gyakorta igazi boldogság.
A következő cikkemben erről fogok írni és arról, hogy hogyan fejleszthetjük az önbecsülésünket.
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Honnan tudom, hogy társfüggő vagyok?

A társfüggőség nem sokban tér el az alkoholizmustól, a szerencsejáték-függőségtől vagy bármilyen függőségtől. Egy mentális probléma, csak ebben az esetben nem egy tárgytól, egy szokástól, hanem egy másik személytől függünk.
A szerelem jelei testbeszédben

A testbeszéd valóban kulcsszerepet játszik a kommunikációban, különösen a szerelemben. Ahogy a cikk is kiemeli, a testbeszéd gyakran árulkodóbb, mint a szavak, és segíthet megérteni a másik fél érzelmeit és szándékait.
Mikrocheating: létezik-e alig megcsalás?

Van-e a megcsalásnak egy bizonyos szürke zónája? Határ az igen és a nem között, a senki földje. Ahonnan ide is meg oda is lehet fordulni, könnyedén alakítható a narratíva barátsággá és szeretői viszonnyá egyaránt. Ez a mikrocheating, vagyis a mikromegcsalás, ami jóval összetettebb jelenség, mint azt elsőre gondolnánk. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mik a jellegzetességei és miért nehéz definiálni?
Passzív agresszió a baráti kapcsolatokban

Duzzogás, nyöszörgés, pofavágás, büntető hűvösség, egy jól időzített beszólás – csak hogy párat említsünk azokból az eszközökből, amelyek a passzív-agresszív emberek kommunikációs készletében megtalálhatók. Ezeket a megnyilvánulásokat a kevésbé szerencsések akár napi szinten megtapasztalhatják egy baráti kapcsolatban, és emiatt egyáltalán nincsenek könnyű helyzetben.