Menü

Mit sportoljak? – III. A futás

A futás, mint sport az évtizedek során elkíséri a fogyni vágyó tinédzsereket és a fittségre vágyó nyugdíjasokat is. Akinek még mindig van kétsége, miért éri meg ezt választani, most választhat a listából egy indokot, amiért elkezdi.

1. Mert nincs időhöz kötve

Akármilyen munkát is végezz, biztosan lesz fél órád este arra, hogy kicsit kimozdulj, ez a fél óra pedig pont elég arra, hogy egy kis futással karban tartsd az izmaidat és ízületeidet.

2. Mert közben kikapcsolhatod az agyad

Ha stresszes napjaid vannak, a futás remek lehetőség arra, hogy kizárd a külvilágot. Vár még rád három üzleti megbeszélés? Esetleg egy témazáró vagy egy vizsga? Amikor futsz, tegyél be zenét, vagy csak hallgasd a külvilág hangjait, és felejts el minden mást! Hidd el, hosszú távon jót tesz ez a fél óra belső csend.

3. A tüdőkapacitásodat növeli

Futás közben a helyes légzés az egyik kulcspont, hiszen ha a tüdőd nem bírja, te sem fogod bírni. Ezért érdemes fokozatosan rászoktatnod a tüdődet a nagy igénybevételre, így idővel nagyobb távokon sem lesz gond a légzéssel, vagy hogy beszúr a tüdőd.

4. Jobban égeti a zsírt, mert fokozatosan felpörgeti a pulzust

Ahhoz, hogy a test ne a májban található tartalék tápanyagokat bontsa, legalább 20-30 percig emelkedett pulzusszámot kell fenntartani. A zsír bontása csak ekkor kezdődik meg. Erre a futás rendkívül alkalmas, feltéve, hogy folyamatosan mozgásban maradsz.

5. Nem kell hozzá komoly felszerelés

Elég, ha van egy régi szabadidőnadrágot egy kopottabb pólóval, és egy rendes sportcipőd, és már mehetsz is ki az utcára. Ha nincs a településeden futópálya, egy ritkábban járt utca is megfelel a célnak. A lényeg a mozgás, és hogy élvezd.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.