Hosszabbítsd meg az életed! Íme, öt dolog!
- Dátum: 2018.05.17., 19:55
- Martinka Dia
- alkohol, alvás, boldogság, borfogyasztás, cukor, dohánymentes, dolgozni, dolog, édességek, egészségtelen, elégedettség, életmód, életmódváltás, érdekes, feltöltődés, férfimagazin, friss, gabona, gyümölcs, halak, hosszú élet, kalóriabevitel, kenyérfélék, köles, kutatás, liszt, művészet, nők, orvos, öt, sütemények, szabály, szakember, szárnyas húsok, tanulmány, telített, teljes kiőrlésű, terápia, testedzés, testtömeg index, tészták, újság, vörös hús, zabkása, zene, zöldség, zöldségek, zsír
Most ez nem tartozik ide, de érdekes, hogy erről pont egy férfimagazinban olvastam... pedig nekünk, nőknek is szükségünk van arra az öt (vagy több) dologra, amellyel tovább élhetünk minőségi életet. Gyorsan kipuskáztam a lényeget az újságból.
A cikkíró a Harvardi Egyetem kutatóira hivatkozva közöl egy mindenre kiterjedő tanulmányt, melyből kiderült a hosszabb élet öt kulcsa. És ahogy nézem, olyan nagyon nem is nehéz betartani. A szakemberek szerint ezzel az öt szabállyal, évekkel is tovább élhetünk, mint azok, akik egészségtelen életmódot folytatnak.
Lássuk, mi az 5 kulcs a hosszabb élethez:
Első a dohánymentes élet. Rendben, aláírom, ez fontos. Második: napi fél óra nem megerőltető testedzés. Belefér, simán. Harmadik a 18,5-25 közötti, vagyis az egészséges testtömeg-index kialakítása, de ez sem gáz, életmódváltással, néhány apró dologgal, pár élelmiszer (liszt, cukor, zsír) lecserélésével megoldható. Negyedik: mértékletes borfogyasztás, megoldva. (Könnyen beszélek, mivel ritkán iszom alkoholt.) Ötödik teendő: a gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban gazdag, ám vörös húsokban, telített zsírokban és cukros ételekben szegény étrend. Régóta tudjuk, hogy a hosszú élet titka mindig a tányéron hever, s bár én régi motoros vagyok az egészséges életmódban, számomra nem nehéz a szárnyas húsok, a halak, a zöldségek, a zabkása, köles és egyéb gabonák fogyasztása, akinek ez első hallásra sok, ő kezdje a teljes kiőrlésű kenyérrel, kísérletezzem zöldségekkel, egyen naponta kevés gyümölcsöt.
Az életmódváltás legegyszerűbb módja: limitálni a zsírok és cukrok, kenyérfélék, tészták, édességek, sütemények fogyasztását, előnyben részesíteni a friss ételeket, idényzöldségeket- és gyümölcsöket, a teljes kiőrlésű gabonákat, az alacsony zsírtartalmú húsokat, ám a jó zsírok beviteléről s megfelelő vitaminokról gondoskodni kell. Fontos korlátozni a kalória bevitelt, a feleslegesen bevitt kalóriák számát, pedig lecsökkenteni.
Egy 105 éves japán orvos felfedte a hosszú élet titkát (azt hiszem. neki el is hihetjük), szerinte néhány alapvető szabályt kell ehhez betartani: pl. odafigyelni az étkezésre, a megfelelő mennyiségű alvásra és arra, mennyit dolgozunk.
Az idős orvos szerint energiát nem az ételekből vagy a pihentető alvásból nyerünk, hanem abból, hogyan érezzük magunkat a bőrünkben. Amit szívesen csinálunk, feltölt, amit nem, az lemerít, ezért keressük azokat az elfoglaltságokat gyakrabban, melyek jó kedvre derítenek. A doktor orvosságok helyett inkább a zene-, a művészet- és az állatterápiában hitt. A leghatékonyabb orvosság - úgy vélte - a vidámság és az önfeledt nevetés. A hosszú élet, ugyanis a boldogságban és az elégedettségben rejlik. Van benne igazság.
Az ezeket a kritériumokat betartó elszánt életmódváltók akár plusz tíz évre is számíthatnak, ami már elég jó ok arra, hogy betartsuk ezt a nem túl nehéz öt lépést. S nem is az a lényeg, hány évig élünk, hanem, hogy milyen életminőségben, életerőben, egészségben, közérzetben tesszük azt! Megjegyeztétek? Akkor visszateszem az újságot.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.