Menü

Szóbeli érettségire készülök – mit tegyek?

Bár az érettségin sok múlik, és a legtöbbeknek nagyon nehéz teljesíteni, a helyzet mégsem olyan rossz, mint azt gondoljuk. A siker kulcsa nem a hajnal kettőig tartó tanulásban van, hanem a mértékkel való, hasznos és okos tanulásban. A tanulás módszerét szintén meg kell tanulni, ki kell fejleszteni, de ami biztosan nem lesz jó, az a pánikszerű tanulás. A szóbeli érettségikig még van egy hónap, amit ha okosan használsz ki, nem lesz okod a végén az aggodalomra.

Ha esetleg emelt érettségit is teszel valamiből, akkor az idő megoszlása nem a legjobb: van majdnem egy hónapod az emelt szóbelire tanulni, és alig egy vagy két heted az összes középszintűre. A taktikusok egyszerre tanulnak mindkettőre, ám ez nem feltétlenül jó módszer. Az agyunk úgy van felépítve, hogy könnyebb legyen elraktároznia az információkat, amelyek összefüggnek. Tehát ha egyszerre egy tantárgyra tanulunk, akkor sokkal több mindent meg tudunk jegyezni, mint akkor, ha egyszerre többre is készülünk. Ezért bármilyen nehéz is, próbáld megállni, hogy nem ömlesztve, hanem rendszer szerint tanulj. Az agyad egy idő után hozzá fog szokni a rendszerhez.

A tanulás sokkal egyszerűbb olyankor, amikor a saját módszereid szerint csinálod. Csinálj belőle kvízjátékot, írj tanulókártyákat, mondd fel a macskádnak vagy egy barátnődnek a tételeket! A lényeg, hogy ne ülj napi 8 órát az íróasztalnál azzal próbálkozva, hogy szóról szóra bemagold a kidolgozott tételedet. Ha a lényegre koncentrálsz, és kicsit feldobod a tanulást, akkor sokkal könnyebben szánod rá az időt.

Ha lámpalázas vagy, tükör előtt vagy diktafonnal gyakorold a szöveget, és próbálj arra figyelni, hogy ne ijesszen meg az sem, ha tévesztesz. Az érettségi bizottság a lehető legjobb indulattal fog feléd fordulni, de ehhez neked is a lehető legtöbbet kell kihoznod magadból. Ha mindent becsülettel megtanulsz, a válaszok úgyis jönni fognak. Töltsd tehát okosan ezt az egy hónapot, de semmiképp ne görcsölj rá!

Amikor az emberi személyiségnek több formája van

Mélyen szorongunk, stresszelünk a mindennapokban. Az egyén egy ideig el tudja egyfajta álarccal fedni a valódi érzéseit az életben, mikor a munkahelyén, baráti társaságban van. Azonban a hamis szelf nem a valódi arcunk, sokkal inkább egy álarc vagy pajzs, amely az egyén valós énjét védi.

Mosolygós depresszió – így ismered fel

Nagyon sok ember küzd valamilyen nehézséggel, főleg lelki nyomait látni ennek. Van, akin azonnal látni lehet, ha gond van, de van olyan, akiről a környezete meg sem mondaná.

Ünnep egyedül, de nem magányosan!

Az ünnepekre minden körülmények között fel kell készülni. Azoknak is, akik tudják, hogy szeretteik körében fogják őket eltölteni, és azoknak is, akik egyedül.

Idén is lesz Mikulásgyár!

November 29. és december 21. között megrendezik ismét programjaikat a Mikulásgyár dolgozói, szervezői, hogy segítsenek a rászoruló gyerekeken!

A halál belső ügyünk lett

A modern társadalom nem tud mit kezdeni a halál gondolatával és az erre való készülődéssel. Eltávolítja, elkendőzi a problémát, és még a haldoklónak is hazudik. Az élők számára az elmúlás témaköre, az ezzel kapcsolatos lelki megnyilvánulások egyfajta tabuk lettek. Miközben a médiában mégis egyre gyakrabban jelenik meg a gondolata.