Menü

Te sem tudsz aludni?

Hullafáradtan ágynak esel. Csend, nyugalom, kényelem. A gyerekeket is ágyba varázsoltad, végre pihenés! - gondolod. Már elszámoltál százig, ám valamiért mégis a plafont bámulod, nem tudsz aludni, ha mégis, akkor óránként felriadsz, folyton az időt nézed.Másnap pedig, alig bírsz kikelni az ágyból és egész nap fáradt, enervált, kimerült vagy. Ismerős?

A rossz alvás korlátozza a test működőképességét, és örömtelenné tesz. Miért nem tud oly sok ember megfelelően eleget tenni az alvás szükségletének? Az alvászavar észrevétlenül, akár évek alatt is kialakulhat. Gyakran csak akkor vesszük észre, mikor már gyakorlott éjszakai bagolyként virrasztunk a laptopunk, telefonunk, vagy a regényünk felett. Szeretnénk pihenni, hiszen a szervezetünk fáradt, de mégsem sikerül elaludni. Több oka is lehet ennek, nézzük az alvászavar okait!

Ha pajzsmirigy működési rendellenességeink vannak, azok közrejátszanak az alvási nehézségek kialakulásában, de cukorbetegség, inzulinrezisztencia is okozhatja, beleszól az alvási rendszerbe a menstruációs ciklusunk, a várandósság. Elalvási nehézséget köszönhetünk a vérnyomásproblémáknak, az időjárási frontoknak, s nagyon gyakran a bennünk felgyülemlő megoldatlan gondjainknak, problémáinknak.

Sokat segíthetünk a helyzeten megfelelő orvosi kezeléssel, odafigyeléssel és meditációval, de gyakran mégis elkövetjük azokat a hibákat, melyek nem könnyítik meg a pihenést. Előfordul, hogy vacsorára többet eszik az ember, mint kellene, s a gyomor ez által túlterhelt lesz, emiatt nem tudunk aludni, vagy elalszunk, ám rémálmok gyötörnek. Kerülni kell a koffeint déli 12 óra után, s minimalizálni az alkoholfogyasztást. Tanácsos a nehéz, fűszeres vagy zsíros ételek kerülése, ezek fogyasztása alvás előtt komoly rosszullétet is okozhat. Az esti éjszakába nyúló televíziózás, s az abban látott tartalmak, esetleg telefonok, tabletek használata sem segíti az elcsendesedést.

Ha azonban a közösségi oldalak hajnalig tartó böngészése helyett sportolnál egy kicsit kora este, majd vennél egy illóolajos (pl. levendula) fürdőt, vacsoráznál valamilyen kíméletes fogást, relaxálnál, némi hangulatjavító zene kíséretében, vagy jógáznál, meditálnál, innál egy pohár meleg innivalót, zenét hallgatnál, minden bizonnyal könnyebben tudnál pihenőre térni.

Nagyon fontos az elalvást segítő körülmények előkészítése és megteremtése. Az alvással kapcsolatos zavarok egyébként, Magyarországon már szinte népbetegségnek számítanak. Ha az alvászavar több mint egy hónapja fennáll, érdemes szakemberhez fordulni, hogy felkutassák az okot, és megoldást találjanak a problémára.

Bevallom, a téma körbejárása során egy érdekes tippel is találkoztam a világhálón. Egy amerikai sorozat első epizódja szerint a titok nyitja a takaró alól kidugott végtagokban rejlik. A videóból az is kiderül, hogy ha szeretnétek hamar elaludni, akkor nincs más dolgotok, mint kidugni a lábatokat a takaró alól. Állítólag azért, mert a lábunkban lévő vérerek felelősek a hő elszállításáért. Tehát segít csökkenteni a testhőmérsékletünket, ami azt jelzi a szervezetünknek, hogy ideje aludni - olvasom a neten. Érdemes tenni ezzel egy próbát, ha meguntad a báránykák számolgatását. Azonban biztos, hogy ha a fent említett néhány apróságra odafigyelsz, a pihentető alvásod garantált. Holnap reggel meglátod!

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!